پزشکان از چه دارویی برای کاهش وزن استفاده می کنند؟

داروهای کاهش وزن

خوردن کمتر و فعالیت بیشتر اصول کاهش وزنی هستند که پایدار است. برای بعضی از افراد، داروهای تجویزی برای کاهش وزن می‌تواند کمک کننده باشد. هنگام مصرف این داروها هنوز باید روی رژیم و ورزش تمرکز کنید و این‌ دارو‌ها برای همه مناسب نیستند.
پزشکان معمولاً آن‌ها را فقط در صورتی تجویز می‌کنند کهBMI شما ۳۰ یا بالاتر باشد، یا حداقل ۲۷ باشد و شما یک بیماری که احتمالاً مربوط به وزنتان باشد، مانند دیابت نوع ۲ یافشار خون بالا داشته باشید.
این مقاله‌ چیزی است که شما باید در مورد بسیاری از داروهای کاهش وزن تجویزی رایج بدانید: لیراگلوتاید، نالترکسون-بوپروپیون، ارلیستات، فنترمین و فنترمین-توپیرامات
قبل از اینکه نسخه‌ی دارویی برای کاهش وزن دریافت کنید، در مورد سابقه‌ی پزشکی خود به پزشکتان بگویید. این سابقه شامل هر نوع آلرژی یا بیماری دیگری است. داروها یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید (حتی اگر گیاهی یا طبیعی باشند) و اینکه آیا شماباردار هستید، شیردهی می‌کنید یا می‌خواهید به زودی باردار شوید.

قبل از معرفی داروها، حتما توجه کنید که این داروها، فقط و فقط با تجویز و نسخه پزشک قابل دستیابی است و مصرف خودسرانه آن می تواند با عوارض جبران ناپذیری همراه باشد. این مقاله صرفا هدف افزایش آگاهی شما را دنبال می کند.

ارلیستات

نحوه‌ی عملکرد: مانع جذب حدود یک سوم چربی‌هایی که می‌خورید، می‌شود.

برای استفاده طولانی مدت تأیید شده است؟ بله.

عوارض جانبی ارلیستات:

گرفتگی شکم، دفع گاز، دفع مدفوع روغنی، افزایش حرکات روده و عدم توانایی کنترل حرکات روده می‌باشد.
این عوارض جانبی به طور کلی خفیف و موقتی هستند. اما اگر غذاهای پرچرب بخورید ممکن است بدتر شوند.
موارد نادری از آسیب شدید کبد در افرادی که اورلیستات مصرف می‌کنند گزارش شده است، اما قطعی نیست که این دارو باعث ایجاد این مشکلات شده باشد.
چه نکات دیگری باید بدانید: قبل از مصرف اورلیستات باید رژیم کم چربی داشته باشید (کمتر از ۳۰٪ کالری روزانه‌تان از چربی تأمین شود).
همچنین حداقل ۲ ساعت قبل یا بعد از مصرف اورلیستات یک مولتی ویتامین مصرف کنید، زیرا این دارو به طور موقت جذب ویتامین‌های A، D، E و K را برای بدن شما دشوار می‌کند.
اورلیستات تنها دارویی در نوع خود است که در ایالات متحده دارای تأییدیه می‌باشد. سایر داروهای تجویزی کاهش وزن اشتهای شما را کاهش می‌دهند، از جمله موارد زیر:

نالترکسون HCl و بوپروپیون

نحوه‌ی عملکرد: ترکیبی از دو داروی مورد تأیید FDA، نالترکسون و بوپروپیون، در یک فرمول با رهایش طولانی مدت است. نالترکسون برای درمان وابستگی به الکل و مواد اپیوئیدی (افیونی) تأیید شده است. بوپروپیون برای درمان افسردگی، اختلال عاطفی فصلی و کمک به افراد در ترک سیگار دارای تأییدیه است.

برای استفاده‌ی طولانی مدت تأیید شده است؟ بله.

عوارض جانبی نالترکسون HCl و بوپروپیون:

شایع‌ترین عوارض جانبی شامل حالت تهوع، یبوست، سردرد، استفراغ، سرگیجه، بی‌خوابی و خشکی دهان است‌. دارو دارای یک هشدار بر روی بسته‌بندی در مورد افزایش خطر افکار و رفتارهای خودکشی مرتبط با بوپروپیون دارد. این هشدار همچنین خاطر نشان می‌کند که مشکلات جدی عصبی-روانشناختی مرتبط با بوپروپیون گزارش شده است. این دارو می‌تواند باعث تشنج شود و نباید در بیمارانی که اختلالات تشنج دارند، استفاده شود. این دارو همچنین می‌تواند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهد‌.

چه نکات دیگری باید بدانید: اگر بعد از ۱۲ هفته مصرف، ۵ درصد از وزن خود را از دست ندهید، پزشک شما احتمالاً می‌گوید که مصرف آن را قطع کنید؛ زیرا FDA می‌گوید که بعید است برای شما مفید باشد.

لیراگلوتاید

چگونه کار می‌کند: لیراگلوتاید دوز بالاتر از داروی دیابت نوع ۲ است‌. این دارو کار هورمون روده‌ای را تقلید می‌کند که به مغز می‌گوید معده‌ی شما پر است.
برای استفاده‌ی طولانی مدت تأیید شده است؟ بله.

عوارض جانبی لیراگلوتاید:

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، فشار خون پایین و افزایش اشتها. عوارض جانبی جدی می‌تواند شامل افزایش ضربان قلب، پانکراتیت، بیماری کیسه صفرا، مشکلات کلیوی و افکار خودکشی باشد. در مطالعات نشان داده شده است که لیراگلوتاید باعث ایجاد تومورهای تیروئید در حیوانات می‌شود، اما هنوز مشخص نیست که می‌تواند باعث سرطان تیروئید در انسان شود یا نه.

چه نکات دیگری باید بدانید: اگر بعد از ۱۶ هفته از مصرف لیراگلوتید، ۴٪ از وزن خود را از دست ندهید، پزشک شما می‌تواند مصرف آن را قطع کنید، زیرا FDA می‌گوید بعید به نظر می‌رسد برای شما مفید باشد.

فنترمین

چگونه کار می‌کند: اشتهای شما را مهار می‌کند.
برای استفاده‌ی طولانی مدت تأیید شده است؟ خیر؛ فقط برای استفاده‌ی کوتاه مدت (چند هفته) تأیید شده است.

عوارض جانبی فنترمین:

عوارض فنترمین می‌تواند جدی باشد، مانند بالا بردن فشار خون یا ایجاد تپش قلب، بی‌قراری، سرگیجه، لرزش، بی‌خوابی، تنگی نفس،درد قفسه سینه و مشکل در انجام فعالیت‌هایی که قبلاً می‌توانستید انجام دهید. عوارض جانبی که کمتر جدی هستند شامل خشکی دهان، طعم ناخوشایند، اسهال، یبوست و استفراغ می‌باشد.
مانند برخی دیگر از داروهای مهار کننده‌ی اشتها، خطر وابستگی به دارو وجود دارد. اواخر عصر آن را مصرف نکنید، زیرا ممکن است باعث بی‌خوابی شود‌. اگر برای دیابت انسولین مصرف می‌کنید، قبل از مصرف فنترمین به پزشک اطلاع دهید، زیرا ممکن است نیاز باشد تا دوز انسولین خود را تنظیم کنید‌. اگر سابقه‌یبیماری قلبی، سکته‌ی مغزی، نارسایی احتقانی قلب یا فشار خون بالا‌ی کنترل نشده دارید، نباید فنترمین را مصرف کنید‌. همچنین در صورت ابتلا به آب سیاه (گلوکوم)، پرکاری تیروئید یا داشتن سابقه‌ی سوء مصرف مواد مخدر یا زمانی که باردار یا شیرده هستید، نباید آن را مصرف کنید.

چه نکات دیگری باید بدانید: فنترمین، یک نوع آمفتامین است‌. به دلیل خطر اعتیاد یا سوء مصرف، این گونه داروهای محرک، از ((مواد کنترل شده)) هستند، به این معنی که این داروها به نسخه‌ی خاصی نیاز دارند.

فنترمین و توپیرامات

چگونه کار می‌کند: اشتهای شما را مهار می‌کند. توپیرامات به چندین روش باعث کاهش وزن می‌شود، از جمله کمک به شما در احساس سیری، ایجاد طعم کمتر در غذاها و سوزاندن کالری بیشتر.
آیا برای استفاده‌ی طولانی مدت تأیید شده است؟ بله. داروی ترکیبی نسبت به زمانی که این داروها به تنهایی تجویز می‌شوند، مقادیر بسیار کمتری فنترمین و توپیرامات دارد.

عوارض جانبی فنترمین و توپیرامات:

شایع‌ترین عوارض جانبی سوزن سوزن شدن دست و پا، سرگیجه، تغییر حس چشایی، بی‌خوابی، یبوست و خشکی دهان است.
عوارض جانبی جدی شامل برخی نقایص هنگام تولد (شکاف لب یا لب شکری و شکاف کام)، ضربان قلب سریع‌تر، افکار یا اقدامات خودکشی و مشکلات چشمی ‌است که در صورت عدم درمان می‌تواند به از بین رفتن دائمی‌ بینایی منجر شود.
زنانی که ممکن است باردار شوند باید قبل از مصرف، آزمایش بارداری انجام دهند، و باید از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کنند و هنگام مصرف دارو، ماهیانه تست‌های بارداری را انجام دهند.
همچنین اگر شما مبتلا به گلوکوم (آب سیاه)، پرکاری تیروئید، بیماری قلبی یا سکته‌ی مغزی هستید نیز نباید مصرف کنید‌. هنگام شروع مصرف دارو یا افزایش دوز، مرتباً قلب خود را بررسی کنید‌.
چه نکات دیگری باید بدانید: اگر بعد از ۱۲ هفته استفاده از دارو، حداقل ۳٪ از وزن خود را از دست ندادید، FDA توصیه می‌کند که مصرف آن را متوقف کنید یا پزشک برای ۱۲ هفته‌ی دیگر دوز شما را افزایش دهد – و اگر مؤثر نبود، شما باید به تدریج مصرف آن را متوقف کنید.

منبع

برای مشاهده منبع اینجا کلیک کنید.