علت توقف کاهش وزن چیست؟ استپ وزنی را چگونه بشکنیم؟

حتی بهترین برنامه‌های کاهش وزن نیز ممکن است با استپ وزنی مواجه شوند. شما می‌توانید کالری و کربوهیدرات مصرفی‌تان را کاهش دهید، پیاده‌روی کنید و از یک برنامه‌ی روزمره پیروی کنید. با این حال ممکن است در طول این فرایند بالاخره در یک نقطه وزنتان ثابت بماند. معمولا این توقف می‌تواند سبب احساس شکست خوردن و کاهش انگیزه‌ی شما شود. پس خوب است بدانید که این اتفاق برای هر کسی ممکن است رخ دهد. نکته‌ی کلیدی این جا است که وقتی به به این نقطه رسیدید بدانید که چه باید کرد!

همچنین ممکن است کم کردن وزن را تنها با اعداد و نشانه‌های ظاهری تعریف کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که توجه به جنبه‌ی روانی و عاطفی مدیریت وزن نیز اهمیت زیادی دارد. ساندرا، مربی سلامت، تغذیه‌شناس، کارشناس مراقبت و آموزش دیابت، می‌گوید: «مدیریت وزن یک پروژه‌ی طولانی با فراز و نشیب‌های بسیار است و افکار و عقاید شما و طوری که با خود صحبت می‌کنید می‌تواند بر رفتار و موفقیتتان تاثیر بگذارد. بنابراین بسیار مهم است نسبت به پیش‌روی به سمت اهدافتان مثبت‌اندیش و خوش‌بین باشید.» با این وجود علاوه بر حفظ انگیزه، در درجه‌ی اول مهم است که درک کنیم که چرا توقف‌های کاهش وزن رخ می‌دهند؟ برای دریافت پاسخ و اطلاع از راه‌های درمان آن با سیناکر همراه شوید.

استپ وزن در رژیم به چه معناست؟ علت توقف کاهش وزن چیست؟

کاهش وزن می‌تواند مانند یک نبرد مداوم باشد. در این نبرد پیشرفت‌ها و پیروزی‌های آشکاری وجود دارد و ممکن است هر بار که روی ترازو قدم می‌گذارید وزن کم کرده باشید. با این حال شکست‌هایی هم اتفاق میفتند و گاهی اوقات روند کاهش وزن با بن بست مواجه می‌شود. در این زمان شما هر کاری را که قرار است انجام دهید به درستی عمل می‌کنید. مثلا همچنان درست غذا می‌خورید، ورزش می‌کنید ولی وزنتان تغیری نمی‌کند. هنگامی که این اتفاق میفتد شما به استپ وزنی برخورد کرده‌اید. طبق گفته متخصصان «هرچه لاغرتر شوید، از دست دادن چند کیلوگرم وزن آخر سخت‌تر می‌شود!»

جالب است بدانید که مکانیسم این روند به این شکل است که با ادامه کاهش وزن، متابولیسم شما شروع به کند شدن می‌کند. در نتیجه یا باید کالری کمتری بخورید یا کالری بیشتری بسوزانید تا شاهد کاهش وزن مداوم باشید. هالی لوفتون، پزشک متخصص طب چاقی در دانشگاه نیویورک لانگون، می‌گوید: «در واقع، کاهش 5 تا 10 درصدی وزن بدن می‌تواند میزان متابولیسم شما را تا حدود 15 درصد کاهش دهد. به همین دلیل است که پنج پوند آخر بسیار سخت است!» البته توجه داشته باشید که کلمه «سخت» در این جمله به معنای غیرممکن نیست. بلکه تغییرات کوچکی وجود دارد که می‌توانید در نحوه رویکرد کاهش وزن خود ایجاد کنید تا به تناسب اندام دلخواه برسید. برای اندازه گیری وزن هم می‌توانید ترازوی دیجیتالی سیناکر را به صورت آنلاین سفارش دهید.

استپ وزنی را چگونه بشکنیم؟

موثرترین راه‌ها برای درمان توقف کاهش وزن

برای شکستن فلات کاهش وزن، باید یا کمتر غذا بخورید یا بیشتر ورزش کنید. البته این روند به عوامل دیگری مانند برنامه خواب یا سطح استرس نیز بستگی دارد. در ادامه با راه‌های درمان توقف کاهش وزن آشنا می‌شوید.

پروتئین کافی بخورید

به گفته متخصصان تغذیه و سلامت، متابولیسم شما زمانی که وزن کم می‌کنید کند می‌شود؛ زیرا بدن شما برای حفظ سایز به همان میزان انرژی نیاز ندارد. در این هنگام شما باید برای از دست دادن توده عضلانی که به طور طبیعی هنگام کاهش وزن رخ می‌دهد، حساب کنید. علت آن نیز این است که هرچه ماهیچه‌های بیشتری داشته باشید، کالری بیشتری می‌سوزانید؛ بنابراین هدف حفظ آن ماهیچه است. حال برای انجام این کار، باید مصرف پروتئین را بین 0.8 گرم تا 1 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن حفظ کنید. اگر کار زیادی به نظر می‌رسد، اضافه کردن یک مکمل پودر پروتئین را به رژیم غذایی خود در نظر بگیرید.

به پرخوری بعد از تمرین توجه داشته باشید

پس از یک تمرین سخت فکر می‌کنید که شما این حق را دارید که بیشتر بخورید، درست است؟ در حقیقت این نوع طرز فکر می‌تواند کاهش وزن شما را متوقف کند. یک محقق ورزشی در دانشکده بهداشت عمومی بلومینگتون دانشگاه ایندیانا می‌گوید: «شما می‌توانید پنج مایل اضافی بدوید، اما دادن پاداش با بیش از 500 کالری واقعا آسان است. این پاداش معمولا بسیار بیشتر از کالری اضافی است که شما مصرف کرده‌اید! در نتیجه این کالری‌های اضافی جمع می‌شوند و اگر چند بار در هفته یک غذای 500 کالری می‌خورید، می‌تواند به اندازه یک روز اضافی کالری در هفته یا بیش از 6000 کالری در ماه باشد.»

این محقق پیشنهاد می‌کند به‌جای خوردن غذاهای زیاد پس از تمرین، یک خوراکی کوچک انتخاب کنید که به آن علاقه دارید. به عنوان مثال یک تکه شکلات تلخ یا کمی بستنی وانیلی بخورید. توجه داشته باشید اگر متوجه شدید که برای سوزاندن غذا یا کاهش کالری خود ورزش می‌کنید تا بتوانید بعداً بیشتر از پرخوری لذت ببرید، این یک علامت هشدار دهنده خواهد بود! پس نه تنها می‌تواند باعث استپ وزنی شود بلکه وزن شما را بالا ببرد.

به سطح فعالیت خود در روز دقت کنید

وقتی بیشتر ورزش می‌کنید، ممکن است چیزی به نام «عدم فعالیت جبرانی» را تجربه کنید. این بدان معناست که ممکن است بیشتر ورزش کنید، اما در طول روز کمتر حرکت کنید. بسیاری از مردم به این دیدگاه عادت می‌کنند. مثلا در طول جلسه ورزشی خود بسیار فعالیت دارید و عرق می‌کنید، سپس وقتی به خانه می‌رسید، بقیه روز را روی مبل می‌نشینید تا برنامه مورد علاقه خود را در تماشا کنید! زیرا احساس می‌کنید قبلا به اندازه کافی برای آن روز انجام داده‌اید. در صورتی که این دیدگاه اشتباه است و اگر شما در مورد کاهش وزن خود جدی هستید، عادت نکردن به حرکت نکردن بعد از ورزش واقعا می‌تواند شما را عقب نگه دارد.

پس توصیه می‌کنیم برای درمان توقف کاهش وزن حتما پس از ورزش هم تحرک داشته باشید. بیشتر فعالیت کنید و بالا رفتن از پله‌ها را به آسانسور اولویت دهید. ندهید. با اینکه این یک تفاوت کوچک است؛ اما شما متابولیسم خود را همچنان پرسرعت نگه خواهید داشت. علاوه بر این، حرکت بیشتر در طول روز می‌تواند انگیزه شما را حفظ کند. پس اگر بتوانید راه‌هایی برای انجام تمرین‌های ریز در طول روز بیابید، وزنتان کم می‌شود. برای اندازه گیری متابولیسم پایه بدن خود هم به همراه میزان چاقی، محاسبه توده بدنی، درصد عضله و غیره می‌توانید از ترازو آنالیز بدن جامپر مدل JPD-710 کمک بگیرید. در نهایت سعی کنید:

  • هر زمان که می‌توانید فعال باشید.
  • به پیاده روی بروید.
  • با بچه‌هایتان فوتبال بازی کنید.
  • مسیر خانه تا محل کار را تاکسی نگیرید.
  • برای خود یک هدف روزانه برای شمارش قدم‌ها تعیین کنید.

در باشگاه ثابت قدم باشید

ثابت قدم بودن و ثبات در برنامه ورزشی خود تا آخرین زمان که به وزن دلخواه برسید اهمیت دارد. در واقع، طبق تحقیقات بریتانیایی، حذف فقط یک تمرین می‌تواند شانس شما را برای از دست دادن یک تمرین دیگر تا 61 درصد افزایش دهد. البته این به این معنی نیست که شما باید یک کمال‌گرا باشید، اما این واقعیت را به ارمغان می‌آورد که سخت کوشی با گذشت زمان اضافه خواهد شد و ثبات در روال آن اهمیت خواهد داشت. پس برای اینکه برنامه کاهش چربی شما کار کند، باید به مدت کافی به آن پایبند باشید تا بتوانید واقعا بر آن مسلط شوید.

در حقیقت هر چه زودتر در یک تمرین مهارت پیدا کنید، در آن بهتر می‌شوید. این بدان معناست که می‌توانید عضله بیشتری به دست آورید و آن را حفظ کنید. در نتیجه به شما کمک می‌کند کالری بیشتری در طول روز بسوزانید و چربی‌ها را دفع کنید.

ریکاوری را به روش صحیح انجام دهید

درد بیش از حد برای ورزش کردن از راه‌های مختلف باعث آسیب می‌شود. اگر آنقدر درد دارید که نمی‌توانید از برنامه تمرینی خود برای بقیه هفته پیروی کنید، کاهش وزن خود را حفظ یا ادامه نمی‌دهید. توجه داشته باشید که جدی نگرفتن دوره نقاهت می‌تواند باعث آسیب‌های خطرناکی شده و حتی سبب شدن ایجاد پارگی‌های کوچک در بافت‌های عضلانی شود. بنابراین باید به بدن خود زمان بدهید تا آن عضله را قبل از بازگشت به ورزش دورباره، بازسازی کند.

به خاطر داشته باشید اغلب مردم نمی‌دانند که رفتن به خانه و خوب غذا خوردن، خوابیدن و نوشیدن آب کافی به بدن شما اجازه می‌دهد تا بهبود یابد. یک ریکاوری صحیح می‌تواند بدن شما را برای ورزش مجدد آماده کند تا بتوانید یک روز بعد به باشگاه برگردید ودوباره آن را انجام دهید. ناگفته نماند مقداری درد بخشی طبیعی از ریکاوری ورزش است. زمانی که آن درد دردناک یا ناتوان کننده شود، می‌تواند خطری ایجاد کند.

کمتر استرس داشته باشید و بیشتر بخوابید

متخصصان به مردم توصیه می‌کنند زمانی که به استپ وزنی دچار می‌شوند، به جای تجزیه و تحلیل رژیم غذایی خود، وضعیت خواب و سطح استرس را بررسی کنند. چرا که داشتن نگرانی و اضطراب و خواب کمتر از شش ساعت در شب می‌تواند بر روی دور کمر شما تاثیر بگذارد. این به این دلیل است که استرس و خواب عملکرد هورمون‌ها را تغییر می‌دهد و سطح کورتیزول را بالا می‌برد. این وضعیت با اضافه وزن و چربی شکم مرتبط خواهد بود.

خوردن غذای کافی برای درمان توقف کاهش وزن

بدن شما با هر میزان کالری که به آن می‌دهید سازگار می‌شود، به این معنی که می‌توانید به مرور زمان با کالری کمتری زندگی کنید. ملانی بومر، متخصص بیمارستان لنوکس هیل، می‌گوید: «اگر به‌طور متوسط فقط 1200 کالری دریافت می‌کنید، بدن شما یاد می‌گیرد که با 1200 کالری کار کند.» به همین دلیل است که کارشناسان می گویند باید به آرامی وزن کم کنید. او توصیه می‌کند که کالری دریافتی را به اندازه‌ای کاهش دهید تا حدود یک پوند در هفته کم کنید. همچنین وقتی در مورد کاهش وزن صحبت می‌کنیم، همیشه هدف این است که با خوردن حداکثر، وزن خود را کم کنید تا آن مهارکننده متابولیک را ایجاد نکنید. برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر از سوی متخصصان تغذیه هم می‌توانید اشتراک پزشک از سیناکر تهیه کنید.

توقف های وزنی در جریان کم کردن وزن

چه عواملی باعث کفه‌های وزنی می‌شوند؟

قبل از هر چیز باید بدانیم کفه‌های وزنی نه تنها غیرطبیعی نیستند، بلکه در «همه‌ی افراد باید انتظار آن را داشته باشیم.» این نقل قولی از هانا، تغذیه‌شناس و کارشناس مراقبت و آموزش دیابت است. در واقع پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کفه‌های کاهش وزن به طور میانگین 6 ماه پس از پیروی از یک رژیم کم‌کالری رخ می‌دهند. به زبان ساده، کاهش وزن مستلزم این است که بیش از میزانی که کالری دریافت می‌کنید، کالری بسوزانید. البته کم کردن وزن چیزی بیشتر از آن چه می‌خورید و میزانی که فعالیت می‌کنید، است. (با وجود این که این دو فاکتور کاملا ضروری هستند.)

در کم کردن وزن این نکته نیز حائز اهمیت است که با کمتر شدن وزنتان در حال از دست دادن چه «چیزی» هستید.  برای نمونه، کاهش وزن در ابتدا معمولا به سرعت اتفاق میفتد؛ زیرا بیش از هر چیز در حال از دست دادن وزن آب بدنتان هستید. وقتی شما کالری دریافتی را کم می‌کنید، بدن شما شروع می‌کند با آزاد کردن گلیکوژن انرژی دریافت کند. گلیکوژن شکلی از گلوکز است که در عضلات و کبد ذخیره می‌شود و بخشی از آن به آب متصل می‌باشد. آزاد کردن گلیکوژن نیز به این معنا است که آب هم همزمان در حال آزاد شدن است. در نتیجه وزن آب بدن کم می‌شود. جولیا دوگاس، تغذیه‌شناس و مربی سلامت، توضیح می‌دهد: این نکته حائز اهمیت است که بیشتر بافت عضلانی از آب تشکیل شده است. بنابراین وقتی پس از محدود کردن مصرف کالری به سرعت وزن کم می‌کنید، احتمالا در حال از دست دادن توده‌ی عضلانی‌تان نیز هستید. اما بدن شما تنها می‌تواند تا میزان مشخصی آب از دست دهد. وقتی که بیش از این مقدار وزن کم می‌کنید، معمولا علاوه بر چربی، مقداری عضله را نیز از دست می‌دهید.

نقش عضله در کاهش وزن چیست؟

عضلات کمک می‌کنند که میزان سوخت و ساز پایه (Basal Metabolic Rate) بالا بماند، حتی وقتی در حال استراحت هستید؛ بنابراین اگر مقدار زیادی عضله از دست دهید، BMR شما ممکن است کاهش یابد. این به این معنا است که در شرایط استراحت کالری کمتری خواهید سوزاند و سوخت و ساز بدنتان آهسته‌تر خواهد شد. در نتیجه به کفه‌ی کاهش وزنتان خواهید رسید. به همین خاطر است که متخصصان در برنامه‌های کاهش وزن، تمرین‌های قدرتی را در ترکیب با رژیم غذایی سالم توصیه می‌کنند؛ یعنی ساخت بافت عضلانی به منظور حفظ BMR در مقادیر بالا و حفظ وزن در مقادیر پایین در طولانی‌مدت؛ اما به خاطر داشته باشید که برخی ورزش‌ها ممکن است باعث افزایش قند خون در برخی افراد شوند که این موضوع می‌تواند مدیریت وزن را مشکل کند.

حال افزایش بافت عضله در شرایطی که کالری دریافتی را محدود کرده‌اید، می‌تواند بسیار دشوار باشد. از آن جایی که بدنتان ممکن است کالری اضافه‌ی کافی برای عملکرد سوخت و ساز پایه نداشته باشد، کالری‌هایی که در حالت عادی برای ساخت عضله استفاده می‌شوند ممکن است در جای دیگری (مثلا برای عملکرد ارگان‌ها) مصرف شوند.

دیگر عوامل موثر بر توقف کاهش وزن

خوب است بدانید که سوخت و ساز هر فرد با دیگری متفاوت است. برای مثال عواملی مانند سن و جنسیت می‌توانند بر BMR اثر بگذارند. به عبارتی دیگر هر چه سنتان بالاتر می‌رود، میزان چربی بیشتری در بدنتان تجمع یافته و مقدار عضله کاهش می‌یابد. به این معنا که با افزایش سن، کالری کمتری خواهید سوزاند. حال از آن جایی که مردان معمولا توده‌ی عضلانی بیشتری نسبت به زنان دارند، طبیعتا به طور میانگین کالری بیشتری می‌سوزانند.

BMR  همچنین می‌تواند تحت تاثیر فاکتورهای ژنتیکی و بیماری‌های مزمن مثل دیابت قرار گیرد؛ چرا که این بیماری کنترل قند و حساسیت به انسولین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به علاوه، مصرف انسولین می‌تواند در مسیر مدیریت وزن بدن چالش‌هایی به وجود آورد. لیسا گراهام، پرستار و کارشناس مراقبت و آموزش دیابت، بیان می‌کند: «انسولین دو کار انجام می‌دهد: کمک می‌کند که گلوکز از جریان خون به سلول‌ها منتقل شود تا بدن بتواند از گلوکز برای تولید انرژی استفاده کند. همچنین به بدن کمک می‌کند تا کالری بیشتری را در قالب چربی ذخیره کند.»

پس اگر بیش از میزانی که نیاز دارید کالری دریافت کنید، انسولین کالری اضافه را در قالب چربی ذخیره می‌کند که می‌تواند شما را در مسیر کم کردن وزن عقب بیندازد. اما آن چه گفته شد به این معنا نیست که انسولین تاثیر منفی بر بدن دارد. صرف نظر از ابتلا یا عدم ابتلا به دیابت، همه‌ی ما برای تنظیم قند خون و سوخت و ساز بدن و همچنین برای دریافت انرژی دریافت‌شده از غذا به انسولین نیاز داریم. اگر انسولین مصرف می‌کنید و درباره‌ی تاثیرات آن بر بدنتان نگران هستید، با پزشکتان روراست و آزادانه در این رابطه گفتگو کنید. برای اندازه گیری سطح قند خون خود هم می‌توانید دستگاه تست قند دیابان را به همراه بسته نوار تست از سیناکر خریداری نمایید.

بیشتر بخوانید: برای کاهش وزن چند کالری در روز باید مصرف کنید؟

یک مثال برای درک عمیق‌تر

باز هم تکرار می‌کنیم، عملکرد بدن هر کس با دیگری متفاوت است. اگر بخواهیم به طور کلی موضوع را بیان کنیم باید بگوییم نیاز به کالری همراه با نوسانات وزن تغییر می‌کند. به عبارت دیگر هر چه بیشتر وزن کم کنید، نیاز شما به کالری برای حفظ وزن جدید کمتر خواهد شد. برای مثال، فرض کنیم در وزن ابتدایی‌تان کاملا بی‌تحرک بودید و 2500 کالری در روز مصرف می‌کردید. سپس تصمیم گرفتید روزانه 1500 کالری مصرف کنید و به ورزش روی آورید. در نتیجه 30 پوند (معادل 13.6 کیلوگرم) وزن کم کردید. وقتی این مقدار وزن کم کردید حتما لازم نیست مقدار کالری دریافتی‌تان را به مقادیر کمتر از 1500 کاهش دهید، به خصوص اگر نسبت به زمانی که 2500 کالری در روز مصرف می‌کردید، از نظر فیزیکی فعال‌تر هستید. در عوض هدف اصلی در این وهله این است که عادات جدیدی را که شما را به موفقیت کنونی رسانده‌اند حفظ کنید. البته این عادات کاملا بستگی به هر فرد و شرایط خاصش دارد.

پس این گونه به این موضوع بیندیشید: اگر اکنون وزن کمتری نسبت به گذشته دارید، دیگر برای حرکت کردن و انجام امور روزمره به آن مقدار انرژی که زمانی که وزنتان بیشتر بود، نیاز ندارید. این به معنای این است که اکنون شما باید ورزش و عادات تغذیه‌ای خود را موازی با پیشرفت کاهش وزنتان بازسازی کنید. همچنین با در نظر گرفتن تغییرات احتیاجتان به کالری اطمینان حاصل کنید که بیش از میزان دریافتی، کالری مصرف می‌کنید.

مشکل دیگری که در مسیر کم کردن وزن وجود دارد بینش اشتباه افراد است. چندین مطالعه نشان داده‌اند که بسیاری از ما میزان کالری دریافتی خود و زمانی را که صرف استراحت می‌کنیم دست کم می‌گیریم. به این مفهوم که گاهی اوقات وقتی پیش خودمان فکر می‌کنیم که مطابق با برنامه‌ی کاهش وزنمان در حال پیش‌روی هستیم، ممکن است واقعا این گونه نباشد!

فائق آمدن بر کفه‌های توقف وزن

فائق آمدن بر کفه‌های توقف وزن

حتی اگر به هدف وزنی خود در کاهش وزن رسیده‌اید باید بدانید که کنترل وزن یک فرایند مادام‌العمر است و نه یک کاری که یک بار و برای همیشه آن را انجام می‌دهید. با دانستن این نکته، می‌توان اظهار کرد در کاهش وزن لزوما به دنبال این نیستیم که از رسیدن به کفه‌های توقف وزنی جلوگیری کنیم؛ بلکه هدف این است که در صورت مواجهه با این کفه‌ها، آن‌ها را مدیریت و از آن‌ها عبور کنیم. البته این به معنای آن نیست که شما باید به تنهایی در مقابل این مشکل بایستید.

اگر با وجود اجرای تمام تغییرات لازم همچنان در یک کفه‌ی وزنی متوقف شده‌اید بهتر است با پزشکتان مشورت کنید؛ چرا که این مشکل ممکن است با یک بیماری طبی زمینه‌ای یا حتی داروهایی که مصرف می‌کنید در ارتباط باشد. برای مشورت با پزشک نیز می‌توانید از دوره‌های خود مراقبتی هوشمند و مشاوره‌های درمانی اپلکیشن سیناکر کمک بگیرید. در ادامه توصیه‌هایی آورده شده است که به شما کمک می‌کنند از کفه‌های توقف وزنی عبور کنید:

به دورنمای مسیر بیندیشید

اگر یک روز برنامه‌ی غذایی خود را اجرا نکنید، ممکن است به نظر بیاید که در تمام روزهای بعدی نیز از انجام برنامه غافل می‌شوید. این موضوع به خصوص در ارتباط با کم کردن وزن صدق می‌کند. پیشرفت همیشه در نگاه اول قابل مشاهده نیست و یک روز بد ممکن است همچون لکه‌ای ننگین در این مسیر به نظر آید. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند وقتی آن روزهای بدون برنامه پیش می‌آید، به جای این که بر سرعت کم کردن وزنتان تمرکز کنید، بر این موضوع متمرکز شوید که آیا به صورت کلی در مسیری که مورد نظرتان است حرکت می‌کنید یا خیر؟ همچنین یادتان باشد پیروز این مسیر کسی است که آهسته و پیوسته گام برمی‌دارد.

شکرگزار و مثبت‌اندیش باشید

ما اغلب وقتی در مسیر کم کردن وزن کلافه و خسته می‌شویم، به نکات منفی درباره‌ی بدنمان فکر می‌کنیم. پس برای درمان استپ وزنی و به منظور دوری از این افکار منفی، به چیزهایی خوبی فکر کنید که بدنتان به شما می‌دهد. برای مثال هر روز دقایقی وقت بگذارید و هر آن چه را که قدردانش هستید بنویسید. این روند چه به صورت دستی در یک دفترچه و چه در صفحه‌ی یاداشت‌های تلفن همراهتان باشد می‌تواند به شما کمک کند.

شرایط را هوشمندانه تغییر دهید

شاید راه خود را در انجام ورزش‌های روزمره و برنامه‌ی غذایی خود پیدا کرده باشید. اما حقیقت این است که اگر کالری دریافتی شما اندازه‌ی کالری مصرفی یا بیشتر از آن شما باشد، بالاخره در یک نقطه کاهش وزن شما متوقف خواهد شد. شانتل هرود، مربی سلامت و متخصص پیشگیری از دیابت می‌گوید:‌ «از کفه‌ی وزنی به عنوان فرصتی برای بازسازی عادات روزمره‌ی خود استفاده کنید. برای مثال فکر کنید که دوست دارید چه حرکات ورزشی دیگری رابرای سرگرمی انجام دهید. این کفه می‌تواند فرصتی باشد برای امتحان چیزهای تازه!»

اعداد خودمراقبتی‌ را ثبت کنید

اگر قبلا این کار را انجام نمی‌دادید، اکنون نوشتن و ثبت وزن و دیگر شاخص‌های بدن مانند درصد چربی و عضله، غذاها و ورزش‌های روزانه‌تان را امتحان کنید. فرقی ندارد که این کار را در دفتر، یادداشت‌های تلفن همراه یا یک نرم‌افزار انجام می‌دهید. بلکه هدف این است که به جای این که در مقاطعی تصادفی اعداد را تخمین بزنید، دید بهتر و دقیق‌تری از مقدار کالری دریافتی و مصرفی خود داشته باشید. سیناکر می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

اهداف کاهش وزنتان را دوباره بررسی کنید

اگر هدفی برای خود تعیین کرده‌اید که هر چه قدر هم سخت تلاش کنید رسیدن به آن واقع‌بینانه و ممکن نیست، شاید وقت آن باشد که در هدف خود تجدید نظر کنید. به عبارتی دیگر ، این امکان را در نظر بگیرید که شاید به وزنی که برای شخص شما سالم‌تر است رسیده‌اید و تحمیل فشار بیشتر بر خودتان ممکن است مضرات بیشتری نسبت به فوایدش داشته باشد. پس از خودتان بپرسید آیا ایجاد این تغییرات ممکن است و آیا به کمک نیاز دارید یا خیر؟ در صورتی که احساس می‌کنید که به کمک نیاز دارید با مربی سلامت خود مشورت کنید یا با متخصصان سیناکر از طریق سرویس پایش آنلاین در ارتباط باشید.

در نهایت اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید و می‌خواهید استپ وزنی را بشکنید، مهم است که مراقب هر چیزی که می‌خورید باشید، در برنامه ورزشی ثابت قدم بمانید و روحیه خود را از دست ندهید.