تله مدیسن(پزشکی از راه دور) چیست؟ مزایا و برتری‌های تله مدیسین

آیا تا به حال مجبور شده‌اید ساعت‌ها برای وقت ویزیت یا نوبت دکتر در بیمارستان منتظر بمانید؟ یا زمانی که دچار بیماری و مشکلات سلامتی هستید؛ اما هیچ متخصصی در دسترس نبوده و زمان مقالات حداقل چند روز دیگر است؟ در حقیقت باید بدانید هنگامی که نیاز به مشاوره پزشکی ضروری است؛ شما فرصت اتلاف وقت ندارید و باید به سرعت با پزشک در تماس باشید. در این لحظات تله مدیسین یا پزشکی از راه دور انتخاب هوشمندی خواهد بود و می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

در این روش، تشخیص و درمان بیماران از راه دور و با استفاده از راه‌های ارتباطی تلفنی یا آنلاین صورت می‌گیرد. بنابراین دیگر نیازی به مراجعه حضوری یا ماندن در صف انتظار نوبت ندارید و می‌توانید با متخصصان مربوطه ارتباط فوری داشته باشید. حال ممکن است بپرسید تله مدیسن چگونه کار می‌کند و چه مزایای دیگری دارد؟ برای یافتن پاسخ با سیناکر همراه شوید.

پزشکی از راه دور (تله مدیسین) چیست؟

برای برخی از ما وقتی با حوادث ناگهانی همچون بریدگی عمیق روی دست، بروز تب، حساسیت‌های غذایی، ناراحتی‌های گوارشی و غیره مواجه می‌شویم؛ تمایل داریم به منبع اطلاعات فوری خود یعنی اینترنت مراجعه کنیم. در صورتی که باید بدانید طبق توصیه پزشک‌ها و مقالات موجود، بهتر است در جستجوی بیماری خود در گوگل احتیاط کنید؛ چرا که خود تشخیصی می‌تواند نتیجه معکوسی داشته باشد. حتی ممکن است به ما اطلاعات گمراه‌کننده‌ای بدهد و باعث بدتر شدن بیماری شود.

حال همانطور که موتور جستجوی گوگل به عنوان یک منبع سریع اطلاعات عمل می‌کند، پزشکی از راه دور نیز چنین است. تفاوت بزرگ این دو روش این است که به جای اینکه با خطرات تشخیص اشتباه روبه‌رو شوید، می‌توانید از متخصصان پزشکی برای دریافت یک تشخیص حرفه‌ای قابل اعتماد کمک بگیرید.

در حقیقت جهان پزشکی دائما در حال تغییر است و امروزه تکنولوژی و فناوری‌های جدید نقش مهمی در آن ایفا می‌کنند. همانطور که پزشکان مرتباً به دنبال روش‌های بهتری برای درمان مردم هستند، تکنولوژی نیز پیشرفت‌های خوب و زیادی در این حیطه‌ داشته است. به لطف پیشرفت‌های روزافزون تکنولوژی مانند تله مدیسین یا پزشکی از راه دور  (Telemedicine)، شما می‌توانید به خدمات پزشکی و اطلاعاتی دسترسی داشته باشید که در حالت عادی غیرقابل دسترس هستند.

در خصوص تاریخچه تله مدیسین هم باید بگوییم این روش حدود ۴۰ سال است که وجود دارد و همواره با سرعت در حال گسترش است. پس از آنجایی که گرفتن وقت و نوبت از پزشکان و متخصصان می‌تواند خیلی سخت باشد یا لیست انتظار طولانی باشد و حتی داشتن نامه‌ی ارجاع هم کمکی نکند؛ تله مدیسن راه مناسبی شناخته می‌شود. در نتیجه این روش برای بهبود سلامتی بیماران انجام می‌شود و می‌تواند در برقراری ارتباط بهتر و موثرتر با متخصصان شما را یاری کند.

پزشکی از راه دور (تله‌مدیسین)

امکانات تله مدیسن یا پزشکی از راه دور

با توجه به شیوه‌ی کاری پزشک یا ارائه‌کننده‌ی خدمات سلامت، آن‌ها می‌توانند از تله مدیسین برای مشاوره‌ دادن به شما استفاده کنند. به عنوان مثال پزشک شما می‌تواند عکس‌‌برداری‌‌های تشخیصی همچون عکس اشعه X و سابقه‌ی پزشکی شما را برای پزشک تله مدیسین ارسال کند تا بررسی شود.

پزشک تله مدیسن می‌تواند به اطلاعات کافی برای تشخیص دسترسی داشته باشد و حتی برنامه‌ی درمانی مناسب را مشخص کند. در غیر این صورت برای اطلاعات بیشتر با شما یا پزشکتان تماس برقرار خواهد کرد تا با مشورت با یکدیگر، برای انتخاب بهترین روش درمان تصمیم‌گیری شود.

برخی دیگر از متخصصان سیستم نظارت از راه دور برای بیماران دارند. این سیستم‌های از راه دور، دائماً اطلاعات را جمع‌آوری کرده و به سازمان‌های مراقبت از سلامت ارسال می‌کنند تا تحلیل شوند. این یک قدم مهم در تله مدیسین است؛ زیرا حتی اگر شما توانایی حرکت نداشته باشید یا خانه‌نشین باشید، می توانید به راحتی آخرین اطلاعات سلامتی خود را به پزشکتان برسانید. همچنین یک پرستار می‌تواند تمام تجهیزات را در خانه‌ی شما نصب کند، تست‌های لازم را انجام دهد و داده‌ها را قبل از پایان کار به پزشک ارسال نماید.

خوب است بدانید تله مدیسن در زمینه‌ی تشخیص و درمان برای پزشکان و افرادی که به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند فوق‌العاده است. این روش می‌تواند یک سیستم پشتیبانی عالی نیز باشد؛ چرا که شما می‌توانید از آن برای دریافت اطلاعات پزشکی و سلامتی از اینترنت استفاده کنید.

برای مثال اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حال مبارزه با سرطان هستید، می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. همچنین اطلاعات تخصصی به دست بیاورید و در گروه‌های بحث و تبادل نظر آنلاین با دیگران، مشارکت کنید. گروه‌های آنلاین تبادل نظر با سایر بیماران مشابه، نه تنها اطلاعات مفید و کارآمد، بلکه از آن مهمتر، حمایت را در اختیارتان می‌گذارد. آشنا شدن با افراد دیگری که شرایط مشابه شما را تجربه می‌کنند، می‌تواند کمکتان کند تا کمتر احساس تنهایی کنید. این یک دلگرمی است و آرامش خاطر را به وجود می‌آورد.

پیشنهاد مطالعه: اهمیت پزشکی از راه دور (تله مدیسین) در مراقبت از فشار خون

تله مدیسن برای پزشکان

یکی دیگر از مزایا تله مدیسن این است که حتی برای پزشکان هم فواید زیادی دارد؛ زیرا آن‌ها هم گاهی باید مهارت‌هایشان را تقویت کنند و این روش به کمکشان می‌آید. پزشکان و متخصصان سلامت می‌توانند به سخنرانی‌ها گوش کنند و بدون نیاز به خارج شدن از دفتر کارشان، با آخرین تکنولوژی‌ها آشنا شوند. این شیوه به خصوص برای مسئولان سلامتی که برای خدمت داوطلبانه در مناطق محروم هستند یا در حال حاضر در نیروهای نظامی خدمت می‌کنند، با ارزش است. چرا که امکانات پزشکی همیشه در دسترس نیست و دریافت درمان یا اطلاعات هم ممکن است تا حدودی غیرممکن باشد. در نتیجه تله مدیسن می‌تواند تاثیر زیادی بر سلامت بیماران داشته باشد و حتی کمک کند جان یک نفر نجات پیدا کند.

معرفی مزایای تله مدیسن (پزشکی از راه دور)

تله مدیسن مزایای متعددی دارد. یکی از بزرگترین آن‌ها این است که برای شما امکان دسترسی به متخصصین و اطلاعاتی را فراهم می‌کند که بدون آن به راحتی ممکن نبود. در حین مشاوره‌ی تله مدیسن، شما معمولا فرصت خواهید داشت تا سوابق پزشکی خود را به پزشک بگویید و سوالات موردنیاز را بپرسید. به همین ترتیب، متخصص هم می‌تواند مستقیما از شما سوال بپرسد و اطلاعات لازم را دریافت کند. سامانه‌ی تله مدیسن از اینکه شما اطلاعات را به پرستار یا پزشک بگویید و بعد از آن‌ها بخواهید که پیام را منتقل کنند، بهتر است. متخصص می‌تواند صدای سرفه‌ی شما را بشنود یا چشمان پف کرده‌ و دیگر علائم را ببیند. در نتیجه شما می‌توانید اطلاعات دست اول را درباره‌ی تشخیص و گزینه‌های درمانی خودتان، بشنوید. تله‌مدیسن یا پزشکی از راه دور به عنوان یک سرویس معمول سلامت مطرح می‌شود. در بیشتر موارد، بدون هیچ مشکلی، تحت پوشش بیمه‌ی درمانی شما قرار می‌گیرد. در ادامه با دیگر دلایلی که باید از این روش استفاده کنید آشنا می‌شوید. معمولا این خدمات توسط تمامی نرم افزاهای موجود در سایت انجمن تله مدیسن در ایران و برنامه‌هایی مانند HiDoc ارائه می‌شوند.

خدمات ارتباطی

این مزایا شامل تنظیم یا تغییر قرار ملاقات و دریافت پشتیبانی در مورد مشاوره پزشکی شما می‌شود. بنابراین، گزینه‌هایی که راحتی بیشتری را برای ما فراهم می‌کنند مفید هستند و پزشکی از راه دور همین امکان را به شما می‌دهد. حتی اگر در خارج از کشور هستید، همچنان می‌توانید در برنامه تلفن همراه پرسش‌های موردنظر را مطرح نمایید.

دریافت توصیه‌های سلامتی در خانه برای سالمندان

بسیاری از ما مسئول رفاه عزیزانمان هستیم؛ مخصوصا زمانی که در رفت و آمد به کمک نیاز دارند. خوب است بدانید سالانه افراد زیادی با افزایش سن خود به شدت ناتوان شده و ممکن است نیاز به مراقبت طولانی مدت داشته باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، پزشکی از راه دور می‌تواند نیاز سالمندان و دیگر افرادی که توانایی حرکت ندارند به بیمارستان را کاهش دهد و در عین حال توصیه‌های پزشکی به همان اندازه مفید را ارائه دهد.

مشاوره زنان و زایمان

برای خانم‌هایی که ممکن است از مراجعه به مطب پزشک برای مسائل مربوط به مراقبت‌های باروری یا مشکلات جنسی احساس راحتی نکنند، تله مدیسین راه بسیار مناسبی شناخته می‌شود. با این روش می‌توانید با متخصصان مناسب برای مشاوره لازم تماس بگیرید و راهکارهای موردنیاز را دریافت کنید.

ارائه مراقبت‌های پزشکی برای کودکان

تله مدیسین برای والدینی که فرزندان خردسال دارند، بسیار مفید است. علت آن نیز به این موضوع برمی‌گردد که کودکان به سادگی و به سرعت بیمار می‌شوند و والدین آن‌ها نگرانی بیشتری برای مراجعه به پزشک دارند. چرا که  ممکن است با حضور در بیمارستان، کودکان به ویژه نوزادان در معرض خطر ابتلا به ویروس‌های بیشتری قرار بگیرند. حال از آنجایی که میکروب‌ها و ویروس‌ها در فضاهای شلوغ بیشتر هستند؛ احتمال بروز این خطر افزایش می‌یابد. در نتیجه پزشکی از راه دور شانس ابتلا به بیماری دیگری را کاهش می‌دهد و حتی ممکن است کودک شما بهتر و موثرتر بهبود یابد. شرایط حاد پزشکی مانند سرماخوردگی، معده درد و عفونت‌های سینوسی را می‌توان به راحتی از طریق مشاوره از راه دور برطرف کرد.

اکنون که کاربردهای پزشکی از راه دور را می‌دانید، می‌توانید برای دریافت این خدمات از اشتراک پزشک آنلاین سیناکر استفاده کنید. با این کار دیگر نیازی به مراجعه حضوری ندارید و می‌توانید با متخصصان موردنیاز مشورت کرده و از توصیه‌های درمانی لازم بهره‌مند شوید.

معایب درمان پزشکی از راه دور (تله‌مدیسین)

بررسی معایب تله مدیسن (پزشکی از راه دور)

همانطور که گفتیم طبق مطالعات انجام شده، تله مدیسن در مقایسه با روش سنتی یعنی مراجعه حضوری به درمانگاه، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها، هم برای فرد بیمار و هم متخصصان می‌شود. البته برای این که این موضوع درست باشد، نیاز است که موسسه‌ی خدمات سلامت، تجهیزات تله مدیسن را در محل داشته باشد. تله مدیسن مطمئناً نقاط قوت خود را دارد اما یک سری معایب هم وجود دارد. به عنوان مثال یکی از معایب اصلی آن دسترسی به این خدمات است و ممکن است همه افراد به این سرویس دسترسی نداشته باشند. برای پزشکان هم امکان دارد راه‌اندازی و نگهداری این سرویس‌ها هزینه‌بر باشد. بنابراین با وجود اینکه تله مدیسن بسیار باارزش و فوق‌العاده‌ است؛ برای موسسات خدمات سلامت کوچک‌تر، معمولا پرهزینه تلقی می‌شود.

یکی دیگر از مزایای تله مدیسن این است که روش‌های درمانی جدیدی را ارائه می‌دهد؛ اما مانند یک برخورد رودررو با پزشک در مطب نیست. اگر شما رابطه‌ی شخصی و چهره به چهره را ترجیح می‌دهید، تله مدیسین احتمالا گزینه‌ی مناسبی برای شما نخواهد بود؛ چرا که معمولا فرصت پیدا نمی‌کنید تا با پزشک تله مدیسن خود ارتباط عاطفی برقرار کنید و ممکن است شما هیچ وقت به شخصه ملاقاتشان نکنید. همچنین برخی بیماری‌ها و مشکلات خاصی نیازمند معاینه‌ی حضوری دارند و به وسیله‌ی تله مدیسین نمی‌توانند تشخیص داده شوند. با این حال خوب است بدانید که هیچ سرویسی بدون نقص و کامل نیست و پزشکی از راه دور هم یک گزینه‌ی درمانی مثبت و در حال رشد است.

در این میان باید بدانید مطالعات نشان می‌دهند که تله مدیسین در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌کند و زندگی افراد را نجات می‌دهد. افزون بر این موارد، با توجه به رشد افزاینده‌ی هزینه‌های درمان و این نکته که در برخی مناطق در دسترس نیست، نیاز به تله مدیسن یا پزشکی از راه دور بیشتر احساس می‌شود. ممکن است گزینه‌ی مناسبی برای همه‌ی افراد نباشد اما به نظر می‌رسد که مزایای آن به معایب آن غلبه می‌کند. توانایی درمان بیماران در خانه‌هایشان، ارائه‌ی خدمات پزشکی، اطلاعات ارزشمند و همچنین ارائه‌ی سرویس به مناطق کمتر توسعه‌یافته از مزایایی است که نمی‌توان به راحتی از آن‌ها عبور کرد. پس اگر شما هم نیاز به این خدمات دارید می‌توانید از سرویس پایش آنلاین پزشک سیناکر استفاده کنید و از نظارت متخصصان بر سلامتی خود بهره‌مند شوید.

اهمیت پزشکی از راه دور در مناطق روستایی

افرادی که در مناطق روستایی و دور از امکانات زندگی می‌کنند؛ نسبت به ساکنان شهری احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری و خطر مرگ زودرس در اثر هر کدام از بیماری‌های قلبی، سرطان، آسیب ناخواسته، بیماری تنفسی مزمن و سکته دارند. لذا مراکز ملی پیشگیری از بیماری‌های مزمن و ارتقاء سلامت به دنبال استفاده از روش‌های متعدد برای کمک به بهبود سلامت ساکنان مناطق روستایی هستند. معمولا رویکردهای پزشکی از راه دور به معنی ارائه‌ی خدمات درمانی از طریق فناوری‌های موجود مانند تلفن‌های همراه یا کامپیوتر‌ها می‌باشد. این روش‌ها می‌توانند به کاهش موانع مراقبت از افرادی که دور از متخصص زندگی می‌کنند؛ دارای مشکلات حمل و نقل یا مشکلات حرکتی هستند، کمک کند.

افزون بر این موارد، تله مدیسین می‌تواند روشی موثر برای برقراری ارتباط و مشاوره باشد. همچنین یک راه خوب برای پزشکان جهت کنترل بیماری‌های مزمن مراجعه‌کنندگان خود، مانند بیماری‌های قلبی یا ریوی شناخته می‌شود. در حقیقت نظارت‌های مداوم و هوشمندانه می‌توانند کیفیت زندگی بیماران را بهبود ببخشند و میزان بستری در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های مزمن را کاهش دهند. خوب است بدانید پزشکی از راه دور روش مناسبی برای ارائه‌ي سریع مراقبت‌های پزشکی در موارد اورژانسی مانند سکته هم محسوب می‌شود. معمولا خدمات تله مدیسن در سراسر کشور از ساکنان روستاها برای دسترسی بهتر به برنامه‌های پیشگیری، مدیریت بیماری‌های مزمن و مراقبت‌های تخصصی حمایت می‌کند. در زیر این خدمات را مشاهده می‌کنید:

  • مراقبت از سکتهو توانبخشی قلب
  • مدیریت وپیشگیری از دیابت
  • مراقبت بینایی برای افراد دیابتی
  • ترک مصرف دخانیات و مواد مخدر
  • مدیریت بیماری صرع

مراقبت از سکته و توانبخشی قلب

بخش پیشگیری از بیماری‌های قلبی و سکته‌ی CDC استفاده از سیستم مراقبت پزشکی از راه دور (telemedicine)  را به عنوان راهی برای کاهش مشکلات قلبی و عوامل خطر سکته در مناطق روستایی ترویج می‌دهد. مطالعه‌‌ی علمی اخیر، به بررسی استفاده از خدمات مراقبت از راه دور بیماران مبتلا به سکته قلبی یا مغزی پرداخته است. در این مطالعه یک کنفرانس ویدیویی برای ارتباط متخصصان در مراکز سکته با ارائه دهندگان خدمات سلامتی در بیمارستان‌های کوچکتر با منابع کمتر ارائه می‌شود. این مطالعه نشان داد که خدمات گفته شده طی سال‌های 2018-2015 به ویژه در مناطق روستایی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. مزایای تله مدیسن به افزایش استفاده از درمان‌های نجات‌دهنده‌ زندگی بیماران کمک می‌کند. به عنوان مثال می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که بیمارانی که سکته کرده‌اند، داروی ضدلخته‌ای بنام آلتِپلاز را در زمان استاندارد ملی یعنی تا 60 دقیقه از ورود به بیمارستان دریافت کنند.

توانبخشی قلب هم یک برنامه‌ی پیشگیری است که معمولا در شرایط مراقبت سرپایی بیمارستان انجام می‌شود. این برنامه برای کمک به بیماران در بهبود سلامت قلب خود پس از یک مشکل یا عمل قلبی و جلوگیری از اتفاقات بعدی طراحی شده است. با این حال، مشارکت کم بوده و فقط 19٪ تا 34٪ از بیماران واجد شرایط در سراسر کشور را پوشش می‌دهد. ساکنان روستایی ممکن است در مشارکت در بازتوانی قلب با مشکل روبه‌رو شوند؛ زیرا توانایی پرداخت هزینه‌های جانبی را ندارند. همچنین فاقد امکانات حمل و نقل به یک مرکز هستند یا در نزدیکی محل این خدمات زندگی نمی‌کنند. بنابراین پزشکی از راه دور و توانبخشی قلب در خانه، به تنهایی یا در ترکیب با توانبخشی مبتنی بر امکانات مرکز، می‌تواند به ساکنان روستاها کمک کند تا برخی از این موانع را پشت سر بگذارند. این برنامه معمولا شامل دستگاه‌ها و برنامه‌های هوشمندی است که به پزشکان و سایر کارکنان بالینی اجازه می‌دهد تا با بیمارانی که در خانه‌ها یا مراکز تناسب اندام ورزش می‌کنند ارتباط برقرار کنند و بر فعالیت آن‌ها نظارت داشته باشند. شواهد نشان داده است که ایمنی و اثربخشی بازتوانی قلب در خانه با مراقبت‌های انجام شده در مراکز برابر است.
حتما بخوانید: نقش پزشکی از راه دور (تله‌مدیسین) در تناسب اندام و سلامتی

مدیریت و پیشگیری از دیابت

خوب است بدانید در ایالات متحده بیشتر از 34 میلیون نفر (تقریبا از هر 10 نفر 1 نفر) دیابت دارند. جمعیت روستایی در مقایسه با ساکنان مناطق شهری، نرخ دیابت بالاتر و مشارکت کمتری در آموزش و پشتیبانی خود‌مدیریتی دیابت دارند. این خدمات خودمراقبتی به افراد کمک می‌کند تا با خوردن غذای سالم، داشتن تحرک، بررسی قند خون، مصرف داروها و کنترل استرس، دیابت را کنترل کنند.

انجام خودمراقبتی سلامت را بهبود می‌بخشد و عوارض دیابت را کاهش می‌دهد. همچنین می‌تواند برای کارفرمایان، بیمه‌ها و سیستم مراقبت‌های بهداشتی ایالات متحده مقرون به صرفه یا کم هزینه باشد. با این حال، 62٪ از مناطق روستایی، به این خدمات دسترسی ندارند. همچنین باید بدانید افرادی که مبتلا به دیابت هستند می‌توانند دستگاه تست قند خون دیابان را به همراه 25 عدد نوار تست و سوزن لانست از سیناکر به صورت آنلاین تهیه کنند.

در سال 2012،  این خدمات از راه دور با عنوان ارتقاء خود‌مدیریتی فردی واقع بینانه تحت اینترنت راه اندازی شد. این طرح شامل یک بخش 3 ساله‌ی مراقبت از راه دور در پنج کلینیک روستایی است که هر سال به 30 تا 300 بیمار دیابتی خدمات ارائه می‌دهد. در میان بیماران شرکت کننده، 61٪ از آن‌ها گزارش کردند که پس از 6 ماه در حال بررسی صحیح قند خون خود هستند. (در حالی که این میزان قبل از شروع برنامه 31٪ بود.) به علاوه، 29٪ بیان کردند كه از رژیم غذایی مناسبی پیروی می‌كنند؛ این عدد قبل از برنامه فقط 8٪ بود. در ایالات متحده، برنامه‌ی ملی پیشگیری از دیابت یک مشارکت خصوصی و عمومی است که برای ایجاد یک سیستم کشوری در ارائه‌ی برنامه‌های تغییر سبک زندگی کار می‌کند.

در نتیجه‌ی این تغییرات، هزینه‌ها مقرون به صرفه و مبتنی بر شواهد برای پیشگیری یا به تاخیر انداختن دیابت نوع 2 خواهند بود. برنامه‌ها می‌توانند به صورت حضوری یا آنلاین ارائه شوند که برنامه‌های آنلاین امکان دسترسی و انعطاف‌پذیری بیشتری را فراهم می‌کنند. امروزه حدود 200 برنامه بصورت آنلاین در دسترس است. برنامه‌ی تغییر سبک زندگی ملی می‌تواند توسط سیستم مراقبت از راه دور نیز ارائه شود.

حتما بخوانید: تله مدیسین برای بیماران مبتلا به دیابت

مراقبت بینایی برای افراد دیابتی

یکی از عوارض دیابت نابینایی است؛ لذا CDC  چندین پروژه‌ی مراقبت از راه دور را برای بررسی بیماری چشم در مناطق روستایی هزینه می‌کند. به عنوان مثال، مرکز منابع پیشگیری برای پروژه‌ی شبکه‌ی جهانی رتینوپاتی دیابتی، در حال تلاش برای انطباق یک برنامه‌ی موفق از هند برای روستاهای آنسونیا، کانتیکت است. همچنین بودجه‌ی بیمارستان چشم را تأمین می‌کند تا با مراکز بهداشتی مورد تایید و ارائه دهندگان خدمات مراقبت از چشم مستقر در جامعه همکاری نماید. در نتیجه خدمات لازم به افرادی که در معرض خطر بالای گلوکوم و سایر بیماری‌های چشم مرتبط با سن هستند، ارائه می‌شود. به خاطر داشته باشید افرادی که دارای دیابت هستند می‌توانند بدون مراجعه حضوری بسته هوشمند مدیریت قند خون سیناکر را به همراه پایش آنلاین پزشک خریداری کنند. این بسته برای کنترل و مدیریت قند و دیابت بسیار مفید بوده و نتایج آن توسط پزشک بررسی می‌شود.

ترک مصرف دخانیات و مواد مخدر

ترک مصرف دخانیات و مواد مخدر

سلامت افراد ساکن در مناطق روستایی بیشتر از افراد در مناطق شهری و کلان‌شهرها تحت تاثیر استعمال دخانیات قرار دارد. اغلب این اتفاق به دلیل عوامل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاست‌ها و عدم وجود مراقبت‌های بهداشتی مناسب رخ می‌دهد. در نتیجه تله مدیسن و برنامه‌های پزشکی از راه دور می‌توانند انواع خدمات ترک مصرف دخانیات را ارائه دهند. البته اغلب آن‌ها وابسته به اتصال اینترنت هستند. متاسفانه، برخی از ساکنان مناطق روستایی یا قبیله‌ای از چنین دسترسی برخوردار نیستند و امکانات محدودی برای کنترل دخانیات دارند. لذا راهکارهایی که از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنند؛ گزینه‌ی موثرتری برای دسترسی به جوامع روستایی برای مداخلات ترک سیگار شناخته می‌شود. یکی دیگر از راه‌های عبور از موانع مرتبط با دسترسی، استفاده از سرویس‌های پیامک مناسب تلفن همراه است. این روش یک راه مستقیم و فوری برای برقراری ارتباط پیام شما با ساکنانی که از سرویس اینترنت پرسرعت برخوردار نیستند، ایجاد می‌کند. در نتیجه یکی از مزایای تله مدیسن می‌تواند کنترل مصرف دخانیات و ترک مواد مخدر برای افرادی باشد که توانایی مراجعه حضوری به مراکز درمانی را ندارند.

مدیریت بیماری صرع

خوب است بدانید در سال 2015، حدود 3.4 میلیون آمریکایی مبتلا به بیماری صرع بودند. افراد مبتلا به صرع از مراقبت‌های منظم توسط متخصص مغز و اعصاب سود می‌برند؛ اما خدمات مغز و اعصاب کمی ‌در مناطق روستایی یافت می‌شود. در نتیجه بزرگسالان مبتلا به این بیماری در روستاهایی که عدم دسترسی به حمل و نقل به عنوان مانعی برای مراقبت‌های بهداشتی است؛ در معرض خطر بیشتری قرار دارند. لذا برنامه‌ی صرع CDC هزینه‌ی مداخلات مراقبت از راه دور را برای کاهش موانع مراقبت تامین می‌کند که شامل موارد زیر می‌شود:

  1. برنامه‌های خود مدیریت صرع:پروژه UPLIFT (استفاده از تمرین و یادگیری برای افزایش افکار مطلوب) برنامه‌ای است که کاملاً از طریق تلفن انجام می‌شود و به طور قابل توجهی علائم افسردگی را در بزرگسالان مبتلا به صرع کاهش داده و از آن جلوگیری می‌نماید. در نتیجه اعلام شده است که کاهش علائم افسردگی در بین شرکت کنندگان از 24٪ تا 43٪ متغیر می‌باشد. البته یک برنامه دیگری هم وجود دارد که مبتنی بر شواهد است و اساسا از طریق تلفن ارائه می‌شود. در این تحقیقات نشان داده شده است که حافظه و کیفیت زندگی در بزرگسالان مبتلا به صرع و مشکلات حافظه را بهبود می‌بخشد.
  2. برنامه‌های تله مدیسن از راه دور صرع: در پروژه‌ی ECHO پزشکان خانواده، متخصصان مغز و اعصاب، پرستاران مدارس و سایر ارائه‌دهندگان به متخصصان صرع ارتباط خواهند داشت تا مراقبت از بزرگسالان و کودکان مبتلا به صرع را بهبود ببخشد. این پروژه توسط بنیاد صرع پشتیبانی می‌شود.

در نهایت اگر توانایی حرکت و مراجعه حضوری به درمانگاه را ندارید یا نیاز به دریافت مشاوره‌های پزشکی و دوره‌های سلامتی از راه دور هستید، می‌توانید از سیناکر استفاده کنید. برای این کار خرید کارت اشتراک پزشک مدل آنلاین سیناکر برای دوره‌های سه ماهه، شش ماهه و یک ساله را پیشنهاد می‌کنیم. همچنین برای دریافت خدمات تله مدیسین در ایران می‌توانید نرم افزارهایی همچون اپلیکشن سیناکر یا اپلیکیشن مامانیا برای خانم‌های باردار را نصب کنید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص آشنایی با دیگر برنامه‌ها می‌توانید از سایت انجمن تله مدیسین در ایران کمک بگیرید. در این سایت اپلیکیشن‌های زیادی مانند میرا، های مامی، IVF Positivity  و غیره برای کمک به سلامت بیماران از راه دور وجود دارد.