اهمیت پزشکی از راه دور (تله مدیسین) در مراقبت از فشار خون

شیوع فشار خون بالا تقریبا در همه جوامع همچنان در حال افزایش است و نرخ کنترل آن در اکثر کشورها پایین می‌باشد. بنابراین پزشکی از راه دور یا تله مدیسن  (Telemedicine) یک فناوری جدید است که امکاناتی را برای بهبود و کنترل فشار خون ارائه می‌دهد. همانطور که می‌دانید در دو دهه گذشته تحولات متنوعی در عصر تکنولوژی و ارتباطات از راه دور رخ داد که صنعت پزشکی نیز از آن مستثنی نبود. در این تحولات روش‌های زیادی برای پزشکی از راه دور به وجود آمد که شامل ارتباطات آنلاین با انواع دستگاه‌ها مانند تلفن همراه هوشمند می‌شد.

در این میان تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که تله مدیسن می‌تواند کنترل فشار خون را بهبود ببخشد. این فناوری جدید در حال ظهور می‌تواند حتی یک پلتفرم تعاملی بین بیماران و متخصصان برای مدیریت فشار خون بالا ایجاد کند. در نهایت وضعیت کنترل نامطلوب فشار خون را در بسیاری از جوامع تغییر می‌دهد و نرخ فشار بالا را در کشورها پایین می‌آورد. این کار با استفاده از روشهای درمان فشار خون و پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی صورت می‌گیرد تا از بروز تصلب شرایین در انسان‌ها جلوگیری شود. در ادامه با کاربرد تله مدیسن بر مدیریت و کنترل فشار خون بالا بیشتر آشنا می‌شوید.

پزشکی از راه دور و مراقبت از فشار خون

تاثیر پزشکی از راه دور به صورت آنلاین بر کنترل فشار خون بالا

ارتباط پزشک و بیمار از طریق اینترنت به بیماران کمک می‌کند تا به اهداف درمانی برسند.
در اواسط سال 2009، یک مطالعه علمی نشان می‌دهد که استفاده از اینترنت برای در ارتباط بودن با پزشکتان در بین ویزیت‌ها، می‌تواند به شما کمک کند تا فشار خون را کنترل کنید. محققان می‌گویند: «سیستم‌های پزشکی از راه دور مبتنی بر اینترنت به بیماران این امکان را می‌دهند که میزان فشار خون اندازه‌گیری شده را به پزشکان خود گزارش دهند و در مورد این که چقدر به اهداف درمانی نزدیک شده‌اند، بازخورد دریافت کنند.»

همچنین اگر شما در مرحله پیش فشار خون بالا  یا فشار خون بالای مرزی قرار داشته باشید، بسیاری از پزشكان می‌گویند که این خیلی بد نیست و شما باید سه ماه صبر کنید. سپس دفعه‌ی بعد مجددا مراجعه کنید تا پزشکان وضعیتتان را بررسی نمایند. طبیعتا این روند بسیار طولانی و هزینه‌بر خواهد بود و برای بیمارانی که در حومه شهر زندگی می‌کنند دشواری‌های بیشتری هم خواهد داشت. در حالی که با اینترنت، بیماران و پزشکان بیماران را به طور مداوم بررسی می‌کنند و می‌توانند داده‌ها و نتایج را به صورت لحظه‌ای ببینند.

در نتیجه تله مدیسن برای کنترل فشار خون بسیار سریع‌تر از مراجعات حضوری عمل می‌کند. افزون بر این موارد به عقیده دانشمندان، آینده‌ی مدیریت بیماری‌های مزمن، وابسته به اینترنت و پزشکی از راه دور خواهد بود. خوب است بدانید شما نیز می‌توانید توسط متخصصان سیناکر از تله مدیسن بهره‌مند شوید. فقط باید کارت اشتراک پزشک تهیه کنید که در دوره‌های مراقبتی سه ماهه، شش ماهه و یک ساله ارائه می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: علائم فشار خون بالا در زنان و مردان + درمان و عوارض

اهمیت تله مدیسین برای مدیریت فشار خون

اخیرا یک مطالعه‌ی جدیدی بر روی افرادی انجام گرفته است که در ریسک افزایش سن، کلسترول، فشار خون، وجود دیابت و وضعیت استعمال دخانیات قرار دارند. در تمامی این افراد احتمال ابتلا به بیماری قلبی 10 درصد یا بیشتر است. شرکت‌کنندگان به طور تصادفی به یک طرح مراقبت که شامل دو مورد زیر می‌شد تقسیم شدند:

  1. طرح مراجعه به مطب با یک پرستار هر چهار ماه
  2. طرح مراجعه به مطب همراه با مداخله پزشکی از راه دور یا تله مدیسن

در گروه پزشکی از راه دور (تله‌ مدیسن)، شرکت‌کنندگان وزن، میزان ورزش و فشار خون را در خانه اندازه‌گیری می‌کردند. سپس آن‌ها از اینترنت برای ارسال این داده‌ها به پزشکان خود استفاده می‌کردند و پزشکان تصمیم گرفتند که چگونه داروها را تنظیم کنند. افراد ماهانه حدود شش بار داده‌ها را برای متخصصان می‌فرستادند؛ بنابراین همچنان در روند کار مشارکت داشتند.

نتایج حاکی از این آزمایش این بود که پس از یک سال، فشار خون سیستولیک در هر دو گروه به طور قابل توجهی کاهش یافت. با این تفاوت که در گروه اول فشار از میانگین 146 به 137 رسید ولی در گروه دوم یعنی تله‌مدیسن، فشار از 146 به 134 رسید. فشار خون دیاستولیک نیز در گروه اول از 82 به 78 رسید و در گروه دوم به 77 کاهش یافت. بنابراین می‌توان نتیجه گیری کرد که بیمارانی که از پزشکی از راه دور بهره‌مند بودند، بهتر توانستند فشار خود را کنترل کنند و آن را پایین بیاورند. اگر شما نیز قصد دریافت خدمات پزشکی از راه دور دارید، می‌توانید بسته مدیریت هوشمند فشار خون سیناکر را به همراه سرویس پایش آنلاین پزشک تهیه کنید.

اهمیت تله مدیسین برای مدیریت فشار خون

دیگر نتایجات آزمایش

همچنین خوب است بدانید بیماران مبتلا به پرفشاری خون متوسط (یعنی فشار سیستولیک 140 تا 160 باشد.) که در گروه تله مدیسن و سیستم گزارش دهی اینترنتی قرار داشتند، فشاران به میزان قابل توجهی کمتر از گروه مراجعه به مطب بود. البته بهبودهای دیگری نیز در سلامت قلب مشاهده شد. میزان کلسترول کل در گروه اول از 203 به 193 میلی‌گرم در دسی‌لیتر کاهش یافت و در گروه مراقبت اینترنتی از 199 به 190 میلی‌گرم در دسی‌لیتر رسید.

افزون بر این موارد، سطح کلسترول بد (LDL) در گروه مراجعه به مطب از 121 به 114 میلی‌گرم در دسی‌لیتر و در گروه پزشکی از راه دور از 120 به 114 میلی‌گرم در دسی‌لیتر رسید. محققان می‌گویند: مراقبت و توجه به وضوح تاثیر‌گذار است؛ خواه از طریق مدیریت پرستار باشد یا با استفاده از گزارش مداوم اینترنت صورت گیرد.

با این وجود، به نظر می‌رسد که پزشکی از راه دور (تله‌مدیسن) انگیزه‌ی اضافی برای بهبود سلامت ایجاد می‌کند و می‌تواند به عنوان یک استراتژی مقرون به صرفه برای کمک به کاهش خطرات قلبی عروقی خودش را اثبات کند. این یکی از چندین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد ترکیب نوعی فناوری مبتنی بر وب به همراه مداخله‌ی انسانی در کاهش فشار خون موثر است.

سخن پایانی

در نهایت باید بدانید فشار خون بالا عامل اصلی بسیاری از بیماری‌ها به ویژه افزایش خطر حوادث حاد قلبی عروقی در سراسر جهان است. با این حال علی رغم در دسترس بودن درمان‌های دارویی ایمن و موثر، درصد بیماران تحت درمان برای کنترل فشار خون در بیمارستان کم است. در نتیجه راه‌حل‌های سلامت الکترونیک، به‌ ویژه پزشکی از راه دور، می‌تواند به ایجاد یک رابطه پایدار و طولانی‌مدت بین بیماران و پزشکان معالجشان کمک کند. این روند مخصوصا در مورد مدیریت فشار خون بالا اهمیت دارد؛ چرا که این وضعیت نیاز به نظارت مداوم پزشکی، تعاملات مکرر بیمار و پزشک و مشاوره‌های بالینی خواهد داشت.

افزون بر این موارد، در هنگام همه‌گیری COVID-19 پزشکان مجبور به استفاده از پزشکی از راه دور برای نظارت و درمان طیف وسیعی از شرایط بالینی مزمن هستند. در میان این بیماری‌ها، فشار خون بالا شایع‌ترین مورد را نشان می‌دهد. (به ویژه در افراد مسن) برای دریافت این خدمات می‌توانید از اپلیکیشن سیناکر و سرویس پایش آنلاین پزشک استفاده نمایید.