علائم، نشانه‌ها و وضعیت مادر در هفته پنجم بارداری

در پنجمین هفته از بارداری متوجه خواهید شد که عادت ماهیانه شما بر طبق روال عادی نیست و تاخیر دارد. در نظر داشته باشید که این نخستین نشانه حاملگی در شما است. همچنین امکان این‌که شما از ابتدای بارداری دچار حالت تهوع باشید نیز وجود دارد. البته بی علامتی رایج‌ترین نشانه در این هفته‌ها برای زنان باردار است. در این مقاله سیناکر با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد هفته پنجم بارداری و وضعیت مادر با شما سخن بگوییم.

تجربه برخی از حالات و تغییرات در هفته پنجم بارداری

نوزاد شما در پنجمین هفته از بارداری، شامل مجموعه‌ای از سلول‌ها است و در جداره رحم شما قرار دارد. ولی باید بدانید که در هفته پنجم بارداری هنوز زمان این‌که با نشانه‌های زیادی روبه‌رو شوید و یا تغییراتی را در ظاهر خود احساس نمایید، نیست. البته آن چیزی که در این­جا باید به آن اشاره نماییم این است که هر زن باردار با زنان باردار دیگر دارای تفاوت‌هایی است. بنابراین این امکان وجود دارد که برخی از خانم‌ها برخی نشانه‌های مخصوص را با شدت‌های متفاوت از دیگر زنان در این هفته و یا هفته‌های دیگر بارداری تجربه نمایند.

همان‌طور که می‌دانید در هفته پنجم بارداری به دلیل این‌که برخی از هورمون‌ها در زمان زیاد می‌شود، نشانه‌های مختلفی مانند استفراغ، تهوع، بی‌حالی و ضعف، سردرد و ایجاد حساسیت در سینه‌ها به وجود می‌آید. چنان چه در این هفته از بارداری متوجه حاملگی خود شده‌اید، از مایعات زیادی استفاده کنید و بیشتر از روزهای غیر بارداری به خود استراحت بدهید. بسیاری از نشانه‌ها در این ایام می‌تواند معمول و رایج باشد و نباید سبب نگرانی شما شود.

برای مثال ممکن است احساس کنید که دچار کاهش فشارخون شده‌اید. اگر چنین احساسی به شما دست داد لازم است که اغلب اوقات خود را به استراحت تخصیص دهید و از کار زیاد پرهیز کنید. در صورتی که حالت تهوع یا استفراغ شما خیلی شدید است به گونه‌ای که از کنترل شما خارج شده است، لازم است که حتما به پزشک خود رجوع نمایید. در نظر داشته باشید که از مصرف داروها به صورت خودسر جدا پرهیز کنید.

در هفته‌های بارداری مخصوصا هفته پنجم بارداری که اوایل حاملگی شما است لازم است که تحمل و صبر را تمرین کنید. شما خیلی سریع وارد دنیایی می‌شوید که با دوران قبل از بارداری تفاوت‌های زیادی دارد. بیشتر مادران در هفته پنجم بارداری ممکن است خونریزی بسیار خفیف یا لکه بینی را تجربه کنند. باید بدانید که این مورد اصلا جدی نیست و نباید شما را نگران سازد

در صورتی که شما در این هفته با خونریزی زیاد مواجه شدید، لازم است که حتما به پزشک متخصص زنان رجوع کنید. در هفته پنجم بارداری مادران بیشتر از پیش دچار تغییرات روحی و روانی می‌شوند. برای مثال ممکن است که احساس کنید که به گریه نیاز دارید و یا این‌که استرس و یا حالت‌های هیجانی دیگر به شما دست می‌دهد. بدن شما در هفته پنجم بارداری دچار تغییرات جسمی، روحی و عاطفی زیادی می‌شود. همچنین هورمون‌های شما نیز دستخوش تغییرات می‌شود و این می‌تواند بر روی خلق‌وخوی شما تاثیر زیادی بگذارد.

باید بدانید که در این زمان است که سطح هورمون‌های حاملگی شما با سرعتی بسیار زیادی رو به رشد است. در هفته پنجم بارداری رحم مادر سریعا رشد خود را آغاز می‌کند. بنابراین می‌توان هفته پنجم بارداری را زمان شروع تغییرات مهم در زن باردار و نوزاد دانست.

زمانی که شما به هفته پنجم بارداری می‌رسید ممکن است تردید داشته باشید که موضوع بارداری خود را با افراد دیگر در میان بگذارید. زیرا در 3 ماه اول بارداری امکان این‌که جنین از دست برود وجود دارد. زیرا در این دوران است که جنین شکل می‌گیرد و رشد می‌کند. توصیه می‌کنیم موضوع بارداری را در این دوران به افراد نزدیک در خانواده خود بگویید.

علائم و نشانه‌های هفته پنجم بارداری

لازم است بدانید که بسیاری از نشانه‌ها و علائم در هفته پنجم بارداری وجود دارد؛ به‌طوری‌که این علائم بسیار متفاوت و متنوع هستند. این نکته را بدانید که هر دو خانم حامله که بارداری سالمی را پشت سر می‌گذارند می‌توانند دارای احساسات و تجارب متفاوتی در هفته پنجم بارداری و سایر هفته‌ها باشند. این در حالی است که شما به عنوان زن باردار ممکن است حالات متفاوتی را در هر هفته از بارداری تجربه کنید.

به عنوان مثال این امکان وجود دارد که حال تهوع در صبح که برای بیشتر زنان باردار پیش می‌آید در قیاس با حاملگی قبلی شما بیشتر و یا کمتر باشد. دو هورمون مهمی که در دوران بارداری نقش مهمی را در وضعیت نشانه‌های شما عهده‌دار هستند پروژسترون و گنادوتروپین هستند. در زیر به بعضی از علائمی که ممکن است بخشی یا همه آن‌ها را احساس و تجربه کنید اشاره می‌کنیم. این نشانه‌ها در هفته پنجم بارداری امکان دارند که ایجاد شوند:

 • خون‌ریزی واژن
 • خستگی
 • تکرر ادرار
 • انقباض و گرفتگی شکم
 • حساسیت حس بویایی
 • احساس گیجی و سبک شدن سر
 • احساس تهوع در صبح
 • یبوست
 • نوسان‌های خلق ‌و خو
 • حساسیت و تغییرات در اندازه سینه‌ها و یا ایجاد شدن لک در این نواحی
 • زیاد شدن ترشحات واژن
 • هوس کردن انواع خوراکی‌ها و یا بیزاری از آن‌ها

در نظر داشته باشید که تجربه هر یک از این وضعیت‌ها در زن باردار نباید او را نگران کند. البته که لازم است همه این علائم را با پزشک خود در میان بگذارد.

درد کمر در هفته پنجم بارداری

شاید فکر کنید که زود است اما احساس درد کمر در هفته پنجم بارداری در زن باردار می‌تواند رخ دهد. در نظر داشته باشید که تغییرات هورمونی همراه با بزرگ شدن رحم در هفته پنجم بارداری به وقوع می‌پیوندد. چنان چه مادر پیش از بارداری سابقه برخی از مشکلات مانند دیسک کمر و یا درد کمر داشته باشد، به احتمال زیاد این دردها افزایش خواهند یافت.

توجه داشته باشید که اگر در این هفته درد کمر خفیفی را تجربه کردید جای نگرانی ندارد و این نشانه بسیار طبیعی و نرمال است. در واقع کمردرد بسیار خفیف در هفته پنجم بارداری در اغلب زنان مشاهده می‌شود. چنان­چه کمر درد شما زیاد شد و نشانه‌های مختلفی مثل تجربه سوزن سوزن شدن و یا گزگز در پاها برای شما رخ داد، لازم است که نزد پزشک متخصص مغز و اعصاب و یا ارتوپد بروید.

تجربه خونریزی در هفته پنجم بارداری

خون‌ریزی در هفته پنجم بارداری ممکن است به دلیل لانه گزینی باشد و تا زمانی که با لخته خون و دردهای زیاد همراه نباشد نرمال و طبیعی است. از دیگر نشانه‌هایی که می‌توان در هفته پنجم بارداری به آن اشاره کرد، این است که گردنه رحم از رگ‌های خونی پر باشد. در نظر داشته باشید که این رگ‌های خونی در قسمت بیرونی گردن رحم به صورت خیلی نازک و حساس قرار دارند. در صورتی که این رگ‌ها دچار پارگی شوند ممکن است خون‌ریزی خفیف و یا لکه بینی برای شما اتفاق بیفتد. ولی اگر دوباره خون‌ریزی شما زیاد و رنگ خون شما پر رنگ‌تر شد و یا این‌که خروج لخته خون برای شما رخ داد لازم است که به پزشک خود رجوع نمایید.

دردهای زیر شکمی (دل درد) در هفته پنجم بارداری

ممکن است در هفته پنجم بارداری دردهای زیر شکمی و یا درد در شکم را تجربه کنید. این دردها به دلیل کشیده شدن جداره رحم و یا کاشتن تخمک در رحم برای شما پیش می‌آید. باید بدانید که این دردها بسیار نرمال و طبیعی هستند و امکان دارد که همراه با گرفتگی و اسپاسم و یا نفخ باشند. برخی از شرایط مانند عوض شدن موقعیت و یا عطسه و سرفه می‌تواند گرفتگی و دردهای شکمی در شما را افزایش بدهد. البته باید بدانید که این دردها موقتی و گذرا هستند. چنان چه دردهای زیر شکم از حد تحمل شما بیشتر باشد، لازم است که این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. در صورتی که لازم باشد پزشک اقدامات درمانی لازم را برای شما انجام می‌دهد.

ایجاد لکه بینی در هفته پنجم بارداری

نخستین هفته‌های بارداری مانند هفته پنجم بارداری برای اغلب زنان می‌تواند استرس‌زا و گیج‌کننده باشد. در این هفته ممکن است هر خون‌ریزی را غیرعادی تلقی نمایید. برخی از زنان حتی لکه بینی‌های خفیف را سقط جنین می‌دانند و در این مورد نگران هستند. همان‌طور که قبل از این توضیح دادیم لکه بینی‌ها در هفته پنجم بارداری در اغلب موارد نمی‌تواند نگران‌کننده باشد و یا نشان‌دهنده سقط ‌جنین در شما باشد. پس به خود و اطرافیان استرس وارد نکنید.

رایج‌ترین دلیل خون‌ریزی در هفته پنجم بارداری را می‌توان همان لانه گزینی دانست. چنان چه تخمک‌گذاری اندکی پس از آخرین عادت ماهیانه شما باشد احتمالا خون‌ریزی به دلیل لاله گزینی در هفته پنجم بارداری برای شما اتفاق می‌افتد. این مورد از نشانه‌های رایج در هفته پنجم بارداری است. اما اگر قبل از این بارداری دچار سقط جنین شده‌اید لازم است که هرگونه خون‌ریزی را جدی بگیرید و به پزشک اطلاع دهید. باید بدانید که مقدار خون‌ریزی همراه با لخته و رنگ می‌تواند نشان‌دهنده موضوعی جدی در شما باشد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد هفته پنجم بارداری و وضعیت مادر با شما صحبت کردیم. لازم است که همه این نشانه‌ها را در هفته پنجم بارداری به خوبی بشناسید و در صورتی که با نشانه‌ای غیرعادی برخورد کردید آن را به پزشک متخصص زنان و زایمان اطلاع دهید تا بررسی‌های لازم برای شما انجام بگیرد. البته بیشتر علائم که در این مقاله به آن­ها اشاره کردیم به صورت طبیعی در زنان در هفته پنجم بارداری رخ می‌­دهد.