جنین در پنجمین هفته از بارداری

در هفته پنجم بارداری متوجه بعضی از تغییرات در بدن خود می‌شوید. برای مثال خواهید دید که عادت ماهیانه در شما عقب افتاده است. در این هفته است که زنان متوجه بارداری خود می‌شوند. باید بدانید که نوزاد شما در این هفته تنها به اندازه یک هسته پرتقال است. جنین یک دم و یک سر دارد. اما تا پایان بارداری و تولد نوزادتان 8 ماه باقی مانده است. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد هفته پنجم بارداری و وضعیت جنین با شما صحبت کنیم.

خصوصیات جنین در هفته پنجم بارداری و برخی از نکات مهم که باید به آن توجه کنید

در هفته پنجم بارداری نوزاد شما از سه لایه مختلف سلولی به اسم‌های اندودرم، مزودرم و اکتو­درم تشکیل شده است. در نظر داشته باشید که هر یک از این لایه‌ها به عضوهای متفاوت در بدن نوزاد بدل خواهند شد. نکته‌ای که باید بدانید این است که نخستین سیستم عملکردی در بدن نوزاد در هفته پنجم از بارداری از مزودرم تشکیل می‌شود و آن همان سیستم قلب و عروق است. در پنجمین هفته از بارداری، قلب جنین تپیدن خود را آغاز می‌نماید. بنابراین در یک سونوگرافی ساده به راحتی می‌توان این تپیدن را مشاهده کرد. در سونوگرافی نمی‌توان جنین را دید ولی می‌توان کیسه حاملگی را مشاهده کرد. همچنین لازم است بدانید که در این هفته، لوله عصبی نوزاد شما نیز تشکیل می‌شود و در آینده طناب نخاعی روبان و مغز را تشکیل می‌دهد.

توجه داشته باشید که لازم است فورا پس از این که متوجه شدید باردار هستید از استفاده از داروها پرهیز نمایید و به پزشک رجوع کنید. زیرا در هفته‌های نخست حاملگی داروها اثرات زیادی را بر روی سلامت جنین می‌گذارند. بنابراین لازم است که زنان باردار در هر هفته از بارداری که به پزشک مراجعه می‌کنند، به او بگویند که باردار هستند تا از تجویز داروهای مضر جلوگیری شود. همچنین لازم است که از داروهای گیاهی نیز استفاده نکنید. تجویز خودسرانه دارو و استفاده غیرعلمی از داروهای گیاهی می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به جنین وارد کند.

همان‌طور که گفتیم جنین در هفته پنجم بارداری بسیار ریز است و تقریبا می‌توان گفت که اندازه جنین تنها 2 میلی‌متر است. سیستم عصبی جنین روز به روز بزرگ‌تر می‌شود و رشد می‌کند. جنین شما داخل کیسه آب که با نام کیسه آمنیوتیک نیز معروف است قرار گرفته است. در این زمان است که پایه اندام‌های اصلی او در حال تشکیل شدن است. بعضی از رگ‌های خونی نیز در بدن نوزاد شما در این هفته شکل می‌گیرد و گردش خون نیز در بدن وی جاری است. باید بدانید که زمانی که شما در پنجمین هفته بارداری هستید، قلب جنین شما به ساختمان لوله‌ای ساده شباهت دارد.

پنجمین هفته از بارداری در زنان چگونه است؟

هر زن باردار به طور معمول زمانی که در اواخر هفته 4 بارداری قرار می‌گیرد و متوجه تاخیر در عادت ماهیانه خود می‌شود و برای انجام آزمایش حاملگی اقدام می‌نماید. در نظر داشته باشید بر اساس تقویم بارداری، لانه گزینی در هفته پنجم بارداری انجام می‌شود. در هفته پنجم بارداری، زنان متوجه برخی از تغییرات احساسی، عاطفی و فیزیکی می‌شوند. بعضی افراد تا پیش از پنجمین هفته از بارداری هیچ نشانه‌ای را تجربه نمی‌کنند.

چنان­چه در این هفته از بارداری آزمایش خون یا تست بارداری بدهید احتمالا جواب صحیح دریافت می‌کنید. چون مقدار هورمون بارداری در پنجمین هفته به مقدار کافی زیاد می‌شود. ولی اگر جواب منفی در تست بارداری شما مشاهده شد و علائم بارداری را دارید، لازم است که دوباره چند روز بعد آزمایش دهید.

نگاهی به تغییرات بدن زنان در هفته پنجم بارداری

زنان در هفته پنجم بارداری متوجه خون‌ریزی‌های خفیف می‌شوند. این خون‌ریزی‌ها اغلب به شکل لکه بینی پدیدار می‌شوند و بیشتر طبیعی هستند. بنابراین نباید از این بابت نگران شوید. اما حتما لازم است که این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. بیشترین دلیل لکه بینی در هفته پنجم بارداری را می‌توان به لاله گزینی جنین در جداره رحم نسبت داد. در واقع به این نوع خون‌ریزی همان خون‌ریزی لانه گزینی می‌گویند.

زنان در هفته پنجم بارداری دچار حساسیت‌های هیجانی و عاطفی می‌شوند و ممکن است در برخی اوقات گریان باشند. امکان دارد که در این هفته از بارداری، بعضی از احساس‌ها در تضاد با هم را به صورت یک باره و در یک زمان تجربه نمایید. برای مثال شادی، هیجان، احساس گناه و احساس ترس از جمله حالات و احساساتی هستند که اغلب زنان به علت تغییرات هورمونی در این هفته از بارداری تجربه می‌کنند. باید بدانید که این هفته بارداری هفته‌ای پر از احساسات متفاوت است. به خصوص اگر شما از قبل برای بارداری برنامه ریخته و در این هفته متوجه شده‌اید که باردار هستید. البته برخی از زنان از بارداری خود احساس شادی نمی‌کنند و ممکن است که هفته‌ای سرشار از ناامیدی را تجربه نمایند.

3 ماه اول بارداری می‌تواند کمی سخت باشد و تمام بارداری‌ها به زمان زایمان نمی‌رسند و ممکن است که جنین سقط شود. بنابراین زنان در هفته پنجم بارداری که متوجه حاملگی خود می‌شوند مردد هستند که این موضوع را با اطرافیان خود در میان بگذارند یا خیر. برخی از زوج‌ها تا پس از هفته دوازدهم بارداری صبر می‌کنند. زیر بعد از این زمان احتمال سقط جنین بیش از 1 درصد نیست. لازم است بدانید که دشواری هفته پنجم بارداری بیشتر از این جهت است که بسیاری از تجربیاتی که در خود مشاهده می‌کنید ناآشنا و جدید هستند.

این‌که چه زمانی دیگران در جریان این خبر قرار بگیرند، تصمیم شخصی زوج‌هاست. بسیاری از افراد تا بعد از هفتۀ ۱۲ صبر می‌کنند؛ یعنی زمانی که خطر سقط جنین بیشتر از یک درصد نیست. در هر صورت، هفتۀ پنجم بارداری هفتۀ سختی است، زیرا خیلی از اتفاقاتی که تجربه می‌کنید برایتان جدید است.

برخی از زنان در هفته پنجم بارداری نگران سلامت جنین هستند. لازم است که در این هفته آرامش خود را حفظ نمایید و تا آن­جا که می‌توانید صبور باشید.

علائم و نشانه‌های هفته پنجم بارداری

در زنان باردار در هفته پنجم بارداری مقدار ترشح هورمون‌های حاملگی بیشتر از قبل می‌شود. این هورمون سبب می‌شود تا نشانه‌های اولیه حاملگی در زن باردار پیدا شود. البته باید بدانید که برخی از زنان در هفته پنجم بارداری دارای هیچ علامتی نیستند. وجود یا عدم علامت در هفته پنجم بارداری هیچ ربطی به سالم یا ناسالم بودن حاملگی ندارد. از اصلی‌ترین نشانه‌ها در هفته پنجم بارداری موارد زیر است:

  • تاخیر در عادت ماهیانه: در واقع عقب افتادن عادت ماهیانه در زنان باردار در هفته پنجم بارداری را می‌توان از اصلی‌ترین علائم بارداری دانست. از زمانی که شما باردار می‌شوید هورمون پروژسترون در بدن شما زیاد می‌شود و از ریزش جداره رحم پیشگیری می‌کند.
  • حساسیت در سینه‌ها: به علت این‌که در هفته پنجم بارداری شما با تغییرات هورمونی زیادی روبه‌رو می‌شوید، لذا ممکن است حساس شدن سینه‌ها، بزرگ شدن و گزگز آن‌ها را تجربه نمایید. چنان چه همیشه پیش از عادت ماهیانه شاهد برخی از تغییرات در سینه‌های خود بودید،ل احتمالا در وقت بارداری نیز این نشانه‌ها را احساس خواهید کرد.
  • خستگی: اگر در هفته پنجم بارداری احساس خستگی بی‌دلیل دارید باید بدانید که این موضوع می‌تواند طبیعی باشد و جای نگرانی نیست.
  • حال تهوع در صبح: به علت این‌که هورمون‌های بارداری به‌ سرعت رو به افزایش می‌گذارند، افراد زیادی در این هفته دچار حال تهوع در صبح می‌شوند. امکان دارد که این وضعیت را همراه با استفراغ نیز تجربه نمایید. البته این نشانه بیشتر در 3 ماه اول بارداری رواج دارد.
  • تغییرات خلق‌ و خو: ممکن است متوجه برخی از تغییرات در خلق و خوی خود در هفته پنجم بارداری بشوید. باید بدانید که این تغییرات در هر زن با زن دیگر متفاوت است.
  • تکرر ادرار: تغییرات در هورمون‌ها سبب زیاد شدن جریان خون و ادرار می‌شوند.

در بالا به چند مورد رایج که ممکن است برخی یا همه آن‌ها در بیشتر زنان باردار در هفته پنجم بارداری رخ دهد اشاره کردیم.

جنین در پنجمین هفته از بارداری

همان‌طور که قبل از این ذکر کردیم جنین در هفته پنجم بارداری بسیار کوچک است و نمی‌توان آن را تشخیص داد. در این زمان است که هم‌زمان با شکل‌گیری کیسه زرده، قلب جنین هم تپیدن خود را شروع می‌کند. در حقیقت از اوایل هفته چهارم حاملگی، اندام‌های داخلی جنین در حال شکل‌گیری است. وزن جنین در هفته پنجم بارداری فقط یک گرم است.

جالب است بدانید که در هفته پنجم بارداری، طحال و کبد، ساخت سلول‌های خونی را عهده‌دار می‌شوند تا نیاز جنین به استفاده از کیسه زرده از بین برود. در این زمان است که سوراخ‌های مجزای قلب جنین شکل‌گیری خود را آغاز می‌کنند و روده‌ها نیز تشکیل می‌شود. رشد کردن جنین از هفته‌های نخست بارداری و هفته پنجم آغاز می‌شود و تا دو ماهگی او سریعا ادامه می‌یابد. در این هفته پنجم بارداری قسمت‌های مختلف جنین مانند گردن، بینی، چانه، گوش‌ها و چشم‌ها شکل می‌گیرند.

در این دوران جنین فقط به اندازه یک نوک خودکار اندازه دارد. جنین را در این دوران به نام رویان می‌شناسند. باید بدانید که ضربان قلب رویان در هفته پنجم بارداری ثابت است. این در حالی است که نمی‌توان در سونوگرافی صدای ضربان جنین را شنید. در نظر داشته باشید که بایستی 14 روز دیگر صبر کنید تا بتوانید از راه سونوگرافی، صدای ضربان وی را بشنوید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد هفته پنجم بارداری و وضعیت جنین توضیحاتی را ارائه دادیم. لازم است که با کسب اطلاعات در مورد این هفته از بارداری، به حفظ سلامت خود و جنین خود کمک نمایید. لازم است که هرگونه تغییرات در بدن خود را با پزشک متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید. حتما مقاله ما در مورد وضعیت مادر در هفته پنجم بارداری را مطالعه کنید.