بیماران مبتلا به دیابت بیشترین نیاز را به Telehealth دارند!

زمانی که همه‌گیری ویروس کرونا شیوع پیدا کرد؛ سبب تحولات و دگرگونی‌های بسیاری در سیستم مراقبت سلامت در سال 2020 شد. در این میان فناوری مراقبت سلامتی از راه دور که با عنوان Telehealth نیز شناخته می‌شود، فرصتی برای درخشیدن پیدا کرد. به عنوان مثال تعداد ویزیت‌های پزشکی مجازی در ایالات متحده در یک چهارم ابتدایی سال، 50 درصد افزایش یافت. حتی امروزه نیز به نظر می‌رسد بیماران زیادی تمایل به استفاده از خدمات پزشکی آنلاین یا تلفنی دارند و توقع می‌رود که Telehealth به پیشرفت خود ادامه دهد.

همانطور که می‌دانید دیابت یک مشکل بسیار شایع در بسیاری از جوامع است و از مشکلات مهم سلامتی به شمار می‌رود. در این میان برخی بیماران توانایی حرکت و مراجعه مداوم به پزشک را ندارند یا شامل جمعیت‌های روستایی می‌شوند که رفت و آمد آن‌ها به مراکز درمانی دشوار است. این افراد بیشتر تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرند. حال از آنجایی که دیابت کنترل نشده، علاوه بر بار مالی قابل توجه، با طیف وسیعی از عوارض پزشکی همراه است؛ یکی از بهترین‌ راه‌ها برای مدیریت آن فناوری‌های غیرحضوری می‌باشد. در ادامه با این فناوری‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

مراقبت سلامتی از راه دور یا Telehealth چیست؟

در ابتدا باید با معنی این کلمه آشنا شوید. در حقیقت Telehealth نشانگر ارائه مراقبت‌های پزشکی بین بیمار و ارائه دهنده مراقبت بدون ملاقات حضوری است و می تواند شامل یک مکالمه تلفنی یا قرار ملاقات مبتنی بر وب باشد. همچنین می‌تواند از هر دو شیوه صورت بگیرد. مثلا دستگاه تست قند خون بیمار میزان سطح گلوکز را به طور خودکار برای یک پزشک یا پرستار ارسال کند. سپس متخصص موردنظر از طریق ایمیل، ارتباط تلفنی یا اینترنتی بتواند داروهای مورد نیاز را برای بیمار تجوز نماید.

نقش تله‌مدیسین تناسب اندام

مراقبت سلامتی از راه دور می‌تواند برای بهبود دسترسی بیماران مبتلا به دیابت به خدمات درمانی استفاده شود. این فناوری به ویژه برای افرادی که توانایی حرکت ندارند یا در مناطق دور افتاده و خارج از شهر هستند اهمیت زیادی دارد. لذا بر کاهش بیماری‌های مزمن، صرفه جویی در هزینه‌های بیماران و حتی زمان آن‌ها تاثیر می‌گذارد. در زیر با برخی دستورالعمل‌های تمرین بالینی دیابت در سال 2018 آشنا می‌شوید که به عنوان بخشی از برنامه مدیریت بیماری دیابت در کانادا مورد استفاده قرار گرفت:

  1. بهبود خود مدیریتی بیماران در جوامع کم خدمات
  2. تسهیل ارتباط و مشاوره با تیم‌های تخصصی و پزشکان مربوطه
  3. بهبود نتایج بالینی در دیابت نوع 2، از جمله کاهش A1C، افزایش کیفیت مراقبت (به عنوان مثال پیروی از دستورالعمل) کاهش استفاده از خدمات بهداشتی و هزینه، افزایش رضایت و دانش بیمار در مورد بیماری خود
  4. بهبود کنترل عوامل خطر قند خون و CV در دیابت نوع 1 و نوع 2

پیشنهاد مطالعه: درمان دیابت نوع 1 با انسولین

آیا تله مدیسن با Telehealth تفاوت دارد؟

بله، در حقیقت Telehealth یک اصطلاح گسترده است و به هر خدمات بهداشتی که توسط فناوری ارتباطات از راه دور ارائه می‌شود، دلالت دارد. در مقابل یک اصطلاح خاص‌تر هم وجود دارد که برای کاربرد بالینی فناوری از راه دور به کار می‌رود. (یعنی در یک محیط بالینی، به احتمال زیاد یک بیمارستان و با حمایت سایر کارکنان بالینی، تجهیزات تشخیصی و دسترسی به پرونده‌های سلامت بیمار رخ می‌دهد.) با استفاده از این تعاریف، پزشکی از راه دور یا تله مدیسن در واقع تنها یکی از انواع مختلف سلامت از راه دور یا Telehealth است. برای دریافت این خدمات می‌توانید کارت استراک پایش سیناکر را خریداری کنید.

همچنین توجه داشته باشید این دو اصطلاح متمایز در برخی موارد به جای هم استفاده می‌شوند؛ در صورتی که تفاوت‌های مختلفی دارند. برای درک بهتر به دو تعریف زیر توجه کنید. به خاطر داشته باشید تله مدیسن زیرمجموعه‌ی تله هلث است و به حمایت‌های بالینی مربوط می‌شود؛ درصورتی که تله هلث تمامی مراقبت‌ها را پوشش می‌دهد.

تله هلث (Telehealt)

شیوه ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی و سلامت عمومی از طریق فناوری‌های ارتباطی از راه دور؛ برای تسهیل تشخیص، مشاوره، درمان، آموزش، مدیریت مراقبت و خود مدیریتی بیمار. این فناوری به بیمار نحوه خود مراقبتی را می‌آموزد و حمایت‌های زیادی را از سمت پزشکان ارائه می‌دهد. همچنین شامل تعاملات آنلاین یا تلفنی است و کاهش هزینه و بهبود بهتر بیماری را به ارمغان می‌آورد. برای دریافت این خدمات و گرفتن اشتراک پزشک به صورت غیرحضوری می‌توانید از سیناکر کمک بگیرید.

تله مدیسن (Telemedicine)

استفاده از اطلاعات الکترونیکی و فناوری‌های ارتباطی از راه دور برای حمایت از مراقبت‌های بهداشتی بالینی، آموزش مرتبط با سلامت بیمار، بهداشت عمومی و مدیریت سلامت.

تاثیر فناوری مراقبت سلامتی از راه دور دیابت

خوب است بدانید که در بین افراد مبتلا به دیابت ارزش   Telehealthاثبات شده است و این موضوع مخصوصا در ماه‌های اخیر بیشتر به چشم می‌خورد. در یک مطالعه روی 2000 فرد مبتلا به دیابت در ایالات متحده، درباره‌ی عادت‌هایTelehealth ، به این نتیجه رسیده‌اند که 83 درصد از این افراد به طور روتین از اپلیکیشن‌های سلامتی روی موبایل یا کامپیوتر خود استفاده می‌کنند. این مسئله نشان می‌دهد که نسبت به یک مطالعه‌ی مشابه در سال 2018، این آمار یک افزایش بزرگ 30 درصدی داشته است. حال فهمیدن این که چرا تعداد زیادی از افراد مبتلا به دیابت از telehealth استفاده می‌کنند تا شرایط خود را مدیریت کنند، آسان است.

از محاسبه‌ی نسبت کربوهیدرات و انسولین گرفته تا اندازه‌گیری قندخون، طبیعتا مراقبت از خود در دیابت نیاز به تکنولوژی‌های متفاوتی دارد. به عنوان مثال می‌توانیم به CGM  یا همان «پایش مداوم گلوکوز» و پمپ انسولین اشاره کنیم. (اپلیکیشنی که با این وسیله‌ها همگام سازی می‌کند و گاهی اوقات گزارش‌های قابل فهم از وضعیت سلامت ارائه می‌دهد.) تمام این‌ها، اقدامات بی‌شماری که برای کنترل دیابت نیاز است را ساده‌تر می کند.

در واقع، در این مطالعه 63 درصد از پاسخ‌دهندگان تایید کردند که تکنولوژی، برای آن‌ها تاثیر مثبتی بر خودمراقبتی گذاشته است. بنابراین شکی نیست که telehealth  آمده است تا بماند؛ اما در رابطه با خودمراقبتی در دیابت، هنوز نقص‌هایی در این ابزارها وجود دارد. در ادامه پیشنهادهایی از telehealth که افراد مبتلا به دیابت بیشترین نیاز را به آن دارند، معرفی می‌شود.

تاثیر فناوری مراقبت سلامتی از راه دور دیابت

ساده‌سازی Telehealth برای مبتلایان به دیابت

در یک مطالعه‌ افراد مبتلا به دیابت ذکر کردند که دوست دارند اپلیکیشنی ساده داشته باشند که همه چیز را در کنار هم دارد؛ برای مثال شامل قندخون، غذا، دارو، فعالیت و فاکتورهای دیگر باشد. حتی یک نفر گفت که اغلب اوقات نگرانی بابت تکنولوژی باعث می‌شود که نتواند روی هدف اصلی که مراقبت بیشتر از سلامتی خود بوده تمرکز کند. این نگرانی‌ها منطقی است. کنترل کردن دیابت معمولا نیازمند این است که به فاکتورهای بیشتری علاوه بر قندخون، انسولین، غذا و فعالیت توجه شود. به طور خلاصه، ممکن است بخواهید در مورد الگوهای خواب، ضربان قلب، فشار خون و سطح استرس خود بیشتر بدانید که هر کدام از این موارد به سبک خاص خودش روی کنترل دیابت موثر است.

البته مشکل این است که همه‌ی اپلیکیشن‌های کنترل دیابت امکانات پیگیری هر یک از این جزئیات را ندارند. در مطالعه‌ای که از آن یاد شد مردم ذکر کردند که دوست دارند اپلیکیشنی جامع داشته باشند که بتواند تمام این موارد را انجام دهد: پیگیری قندخون، وعده‌های غذایی، فعالیت، وزن، فشار خون و … .

همچنین دارای قابلیت انتقال این اطلاعات از منبع اصلی به داخل اپلیکیشن باشد؛ برای مثال گلوکوز‌سنج‌های بلوتوثی و مقیاس‌هايی که نیاز به وارد کردن دستی اطلاعات را کاهش دهد، به علاوه ادغام اطلاعات یک اپلیکیشن با اپلیکیشن دیگر مثل Apple   Health  یا  Google Fit که بتوانند با اپلیکیشن کنترل دیابت تبادل اطلاعات کنند. البته مسئله فقط ثبت و پیگیری این پارامتر‌ها نیست. افراد مبتلا به دیابت می‌خواهند بدانند چگونه از این اطلاعات در جهت تغییر عادات خود و ایجاد عادات سالم استفاده کنند. اگر شما نیز مبتلا به دیابت هستید می‌توانید برای کنترل قند خون خود از دستگاه تست قندخون دیابان همراه با 25 عدد نوار تست قندخون به همراه پایش آنلاین پزشک کمک بگیرید.

یک تصویر شفاف از علت و معلول

مطمئنا داشتن تمام اطلاعات سلامتی خود در یک جا بسیار کمک‌کننده است، اما اطلاعات به تنهایی نمی‌توانند شرایط شما را کنترل کنند یا تغییر دهند. شما باید بتوانید تشخیص دهید که چطور یک جنبه از سلامتی جنبه‌ی دیگری از آن را شکل می‌دهد و این که آیا کاری هست که بتوانید برای تاثیر بر این ارتباطات انجام دهید؟ یا همان طور که نتیجه‌ی یک مطالعه‌ در زمینه‌ی دیابت می‌گوید : « نیاز دارم متوجه شوم که یک وعده‌ی غذایی خاص چطور بر قندخونم تاثیر گذاشته و چقدر انسولین قبل از غذا مصرف کرده‌ام؟»

حال شما می‌توانید برای خود نوت برداری کنید (یادداشت روی کاغذ یا در اپلیکیشن) تا در طی زمان از ارتباط بین وعده‌های غذایی و قندخونتان الگویی پیدا کنید. با این حال بیایید واقع بین باشیم؛ فکر می‌کنید تا چه زمانی این نوت نوشتن را ادامه خواهید داد؟ آیا آنقدر طولانی خواهد شد تا بتوانید یک الگو از خودمراقبتی پیدا کرده و بر اساس آن عمل کنید؟

فکر می‌کنید قبل از این که اعتماد به نفستان را از دست دهید چند آزمون و خطا را میتوانید تحمل کنید. باید بدانید که در مطالعه‌ی مذکور یک نتیجه نشان‌دهنده‌‌ی این بود که این نوع از اپلیکیشن فقط باعث سردرگمی می‌شود؛ اپلیکیشنی که نه تنها در همگام سازی با گلوکوز‌سنج مربوط به خود مشکل داشت، بلکه زمانی که دو دستگاه همگام‌سازی می‌شدند، اطلاعات به صورت یک دفتر ثبت اطلاعات به سبک قدیم نمایش داده می‌شد.

داده‌ها فقط به صورت خام بودند، یعنی بدون خلاصه‌برداری، میانگین‌بندی، آنالیز مسیر و طوری که هیچ اطلاعات اضافه‌ای نمی‌داد. حتی تعدادی از افراد در مطالعه ذکر کردند که ترجیح می‌دهند به روش قدیمی خودشان اطلاعات را یادداشت کنند تا این که از یک اپلیکیشین که توانایی دادن اطلاعات عملی را ندارد استفاده کنند.

حال ممکن است بپرسید «اطلاعات عملی» چگونه هستند؟ این اطلاعات می‌توانند در فرم پیش‌بینی یا حتی یک نمودار از مسیر‌ها که به کمک میلیاردها داده از افرادی با شرایط سلامتی مشابه ساخته شده است، باشد. به هر صورت، اطلاعات عملی به شما یک دورنمای پر‌معنی از ارتباط علت و معلول می‌دهند تا هیچ دیدگاه اشتباهی نسبت به سلامتی و عادات خود نداشته باشید.

بررسی نیاز به حمایت احساسی در کنترل دیابت

استرس نگه داشتن قندخون در سطح مناسب آن به صورت روزانه و ترس‌های طولانی‌مدت از پیشرفت شرایط، زندگی با دیابت را بسیار سخت می‌کند. در مطالعات تقریبا 85 درصد مردم تایید کردند که داشتن حمایت احساسی در کنترل دیابت آن‌‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند. اما دقیقا کجا این حمایت را دریافت می‌کنیم؟ حدود یک پنجم افراد شرکت کننده در مطالعه، رسانه‌های جمعی را منبع مهمی معرفی کردند و بقیه‌ی افراد، دوستان و خانواده را موثر دانستند.

چیزی که در کنترل دیابت کمتر شایع است، دریافت حمایت واقعی از یک اپلیکیشن سلامتی می‌باشد. مخصوصا از متخصص های واقعی و معتبر، نه از ربات های پیام‌رسان هوش مصنوعی. بعضی از اپلیکیشن‌ها ممکن است فقط دسترسی ماهانه به تماس با مربی‌ها بدهند.

بعضی دیگر به جای مربی‌های معتبر، امکان ارتباط با افراد دیگر مبتلا به دیابت را ایجاد می‌کنند. در صورتی که  با یک مربی واقعی سلامت، می‌توانید از یک متخصص معتبر در عرض چند ساعت در مورد اهداف سلامتی و عادات خود بازخورد بگیرید. آن‌ها نه تنها برای افزایش اطلاعات شما در زمینه‌ی کنترل سلامت، بلکه برای شنیدن نگرانی‌هایتان و تشویق شما در فراز و فرودهای مسیر زندگی حاضر هستند.

با توجه به نیاز مبرم به «ارتباطات بین فردی بهتر» بر اساس مطالعات Telehealth و ترند‌های در حال افزایش در فرم های مختلف، تماس و ارتباط انسان ها امروزه بیشتر از هر وقتی ضروری به نظر می‌رسد. در نهایت شما می‌توانید برای دریافت مشاوره‌های حمایتی و خدمات درمانی از اپلیکیشن سیناکر کمک بگیرید. در این اپلیکیشن دوره‌های خود مراقبتی مختلفی برای افراد دارای دیابت وجود دارد و دستگاه‌های اندازه گیری قند خون، سوزن لانست، نوار تست و غیره ارائه می‌شود. بنابراین شما قادر خواهید بود به صورت غیرحضوری از تمامی آن‌ها استفاده نمایید.