کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع دو با مصرف میوه

طبق گفته محققان شما می‌توانید با مصرف ۲ واحد میوه در روز خطر ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش دهید. همچنین براساس نتایج آزمایش‌ها، آن‌ها می‌گویند افرادی که میوه می‌خورند می‌توانند سطح قند یا همان گلوکز خونشان را کاهش دهند، بدون اینکه نیاز باشد مقدار زیادی انسولین تولید کنند. در نتیجه مصرف حداقل دو واحد میوه در روز با خطر کمتر بروز دیابت نوع دو مرتبط است. اما این بیماری چیست و چه تاثیراتی بر بدن دارد؟ چگونه می‌توان با مصرف میوه و رژیم غذایی سالم از آن جلوگیری کرد؟ برای دریافت پاسخ با ما همراه شوید.

نگاهی اجمالی به دیابت نوع 2

در ابتدا بهتر است با این بیماری آشنا شوید. دیابت نوع 2 یک بیماری مزمن است که در آن بدن در پردازش گلوکز (قند) از جریان خون برای تولید انرژی اختلال دارد. به عبارتی دیگر بدن شما به طور موثر از انسولین استفاده نمی‌کند و این موضوع سبب می‌شود سطح قند خونتان بالاتر از حد طبیعی برود. انسولین نیز هورمونی است که به سلول‌های ما اجازه می‌دهد گلوکز یا همان انرژی موجود در غذا را جذب کنند تا بتوانیم از آن برای عملکردهای بدن استفاده کنیم. (یا آن را برای بعد ذخیره کنیم.) حال دیابت زمانی رخ می‌دهد که بدن ما نسبت به انسولین مقاومت داشته باشد.

در دوران پیش دیابت و آغاز دیابت نوع 2، مقاومت به انسولین به تدریج افزایش می‌یابد؛ در عین حال بدن انسولین بیشتری می‌سازد تا سلول‌ها بتوانند انرژی دریافت کنند. اما با گذشت زمان، سلول‌های لوزالمعده که انسولین را می‌سازند، کارایی کمتری خواهند داشت و دیگر قادر به تولید انسولین کافی برای نیازهای بدن نخواهند بود.

باید بدانید دیابت نوع 2 یک بیماری جدی است و نیاز به توجه و نظارت دقیق دارد. این بیماری می‌تواند اثرات کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشد. به عنوان مثال در دراز مدت، سطوح بالای قند خون که مشخصه دیابت هستند، به بدن آسیب می‌رسانند و بر سیستم عصبی، عروق خونی، چشم ها، قلب و کلیه‌ها تاثیر می‌گذارند. در نتیجه این عوارض اثرات مخربی بر کیفیت زندگی فرد خواهد گذاشت و خطر ابتلا به حوادثی مانند حمله قلبی یا سکته را افزایش خواهد داد.

با این حال خبر خوب این است که شما با مراقبت‌های درمانی و سبک زندگی سالم می‌توانید اثرات دیابت را کاهش دهید. برای این کار مدیریت دقیق و فوری سطح گلوکز خون، همراه با سایر عوامل سلامتی (مانند کلسترول، فشار خون و وزن) برای پیشگیری از عوارض ضروری هستند. همچنین می‌توانند به خلق و خوی بهتر و انرژی بیشتر منجر شوند. برای بررسی این عوامل و دریافت راهکارهای لازم می‌توانید بسته مدیریت هوشمند سبک زندگی سیناکر را خریداری کنید.

کاهش ابتلا به دیابت با مصرف میوه روزانه

همانطور که گفتیم براساس نتایج تحقیقات انجام شده، شما می‌توانید با مصرف ۲ واحد میوه به صورت روزانه، ریسک ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش دهید. البته توجه داشته باشید نوشیدن آبمیوه‌ها نمی‌تواند به اندازه‌ی مصرف خود میوه سودمند باشد و بهتر است آبمیوه‌های بدون قند را انتخاب کنید.

محققان در مطالعات اخیر خود نتیجه گیری کردند آن دسته از افراد شرکت‌کننده در آزمایش که به صورت روزانه ۲ واحد میوه مصرف می‌کردند، ۳۶ درصد خطر کمتری برای ابتلا به دیابت نوع دو داشتند. آن‌ها همچنین بیان کردند: «ما متوجه ارتباطاتی بین دریافتی میوه در بدن و نشان‌گرهای حساسیت انسولین شدیم که مطرح‌کننده‌ی این نکته بود که افرادی که بیشتر میوه مصرف می‌کردند نیازمند تولید مقدار کمتری انسولین برای کم کردن سطح قند خونشان بودند. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که سطوح بالای انسولین در گردش خون (هایپرانسولینمیا) می‌تواند به عروق خونی صدمه بزند و نه تنها با دیابت ارتباط دارد، بلکه با فشار خون بالا، چاقی و بیماری‌های قلبی نیز در ارتباط است.»

میوه و آبمیوه های طبیعی

در پژوهش ذکرشده، اطلاعات حاصل از ۷۶۷۵ استرالیایی شرکت‌کننده در مطالعه را آنالیز کردند تا تاثیر مصرف میوه و آبمیوه را بر میزان ابتلا به دیابت پس از ۵ سال ارزیابی کنند. محققان گزارش کردند افرادی که به میزان بیشتری میوه مصرف می‌کردند نتایج بهتری را هم در تحمل گلوکز و هم در حساسیت به انسولین به ثبت رساندند. همچنین شرکت‌کننده‌هایی که به میزان متوسط میوه مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که کمترین میزان مصرف میوه را داشتند، در معرض خطر پایین‌تری برای ابتلا به دیابت پس از ۵ سال بودند.

نظرات کارشناسان در این زمینه چیست؟

کارشناسان تغذیه و سلامت عمومی معتقدند که این نتایج چندان شوکه‌کننده نیست. یافته‌های به‌دست‌آمده، قدرت تغذیه و غذا خوردن را در مدیریت پیشرفت بیماری‌های مزمن همچون دیابت تقویت می‌کند. این نتایج بسیار مهم هستند؛ چرا که بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که افراد مبتلا به دیابت نباید میوه مصرف کنند. در صورتی که باید بدانید میوه‌ها به خاطر محتوای فیبرشان و همچنین میزان قند طبیعی، انتخاب بسیار خوبی برای کم کردن ریسک دیابت هستند. توجه داشته باشید مقدار قند در میوه‌های خشک‌شده و آبمیوه متمرکزتر است؛ بنابراین محدود کردن سهم مصرف این مواد حائز اهمیت می‌باشد.

مصرف میوه و کنترل قندخون

در خصوص مصرف آبمیوه هم محققان فواید خاصی برای پیشگیری از دیابت به اندازه‌ی مصرف میوه ارزیابی نکردند. متخصصان سلامت عمومی و تغذیه بیان می‌کنند: «محتمل‌ترین توجیه برای این موضوع این است که آبمیوه حاوی مقداری شکر متمرکز فاقد فیبر است. این موضوع به هیچ عنوان شوکه‌کننده‌ای نیست، با توجه به اینکه در پژوهش‌های دیگر نشان داده شده آبمیوه در بدن واکنشی مشابه با نوشابه‌های قندی ایجاد می‌کند.» پس می‌توان نتیجه گرفت آبمیوه کمی از نوشابه سالم‌تر است؛ چرا که حاوی مقداری ویتامین، مواد معدنی و ریزمغذی است. (ولی باز هم در فقدان فیبر یا قسمت جویدنی میوه، مصرف آبمیوه بیشتر به خوردن نوشابه نزدیک است تا خوردن میوه با محتوای فیبر مفیدش.)

توجه داشته باشید خانم‌های باردار دارای دیابت می‌توانند بسته سلامت طلایی مامانیا را تهیه کنند و سایر افراد هم بسته هوشمند سبک زندگی سیناکر را خریداری نمایند. این بسته‌ها با پایش آنلاین پزشک ارائه می‌شوند و به شما در داشتن بدنی سالم کمک می‌کنند. همچنین فاکتورهای زیادی مانند قند خون و فشار خون را موردبررسی قرار می‌دهند.

درمان دیابت نوع 2 با تغییر سبک زندگی

بیشتر از ۳۴ میلیون نفر در آمریکا مبتلا به دیابت هستند و از این تعداد، بیشتر از ۹۰ درصد آن‌ها دیابت نوع ۲ دارند. به علاوه، بالغ بر ۸۸ میلیون نفر از بزرگسالان در مرحله‌ی پیش‌دیابتی هستند و ۸۴ درصد این افراد از این وضعیت بی‌خبرند. بنابراین جلوگیری و درمان این وضعیت اهمیت بالایی دارد.

برای درمان دیابت نوع 2 خوب است بدانید از دست دادن حتی مقدار کمی از وزن و حفظ آن در محدوده سالم می‌تواند به بهبود مدیریت گلوکز کمک کند. برای پیشگیری و کاهش ابتلا به آن هم باید سبک زندگی خود را مانند: رژیم غذایی، ورزش، سطح استرس و میزان خواب را مورد بررسی قرار دهید. اغلب توصیه می‌شود به طور منظم و روزانه ورزش کنید، غذای مغذی بخورید و وزن بدن را حفظ کنید. در این بخش با راهکارهای مفیدی آشنا می‌شوید که در درمان دیابت نوع 2 موثر هستند و یک بدن سالم را برایتان به ارمغان می‌آورند. برای سنجش قند بدن هم می‌توانید دستگاه تست قند خون دیابان مجهز به نرم افزار هوشمند و نوار تست را از سیناکر سفارش دهید.

نوشیدنی‌های بدون شکر اضافه را انتخاب کنید

توجه داشته باشید مصرف نوشیدنی‌های گازدار و انرژی زا با شکر کامل، باعث بالا رفتن خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شوند. در نتیجه محدود کردن این موارد می‌تواند به کاهش خطر کمک کند و از بالا رفتن وزن جلوگیری نماید. همچنین شواهد نشان می‌دهد که نوشیدن چای و قهوه بدون شیرینی با کاهش خطر مرتبط است. اگر این کار برایتان سخت است، به دنبال نوشابه‌های رژیمی یا کم کالری باشید و بررسی کنید که شکر اضافه‌ای نداشته باشد. افزون بر این موارد توصیه می‌کنیم نوشیدنی‌های شیرین را با آبمیوه یا اسموتی جایگزین نکنید؛ زیرا این نوشیدنی‌ها نیز همچنان حاوی مقدار زیادی قند آزاد هستند. به جای استفاده از آن‌ها، آب ساده، شیر ساده، چای یا قهوه بدون شکر اضافه بنوشید.

قهوه ی بدون شکر

کربوهیدرات‌های با فیبر بالا مصرف کنید

به جای مصرف نان سفید، برنج سفید و غلات شیرین صبحانه، وعده‌های دیگری همچون: غلات سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای، ماکارونی، آرد سبوس‌دار، نان سبوس‌دار و جو دوسر بخورید. همچنین هنگام خرید مواد غذایی به یاد داشته باشید که باید برچسب آن‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا این غذا دارای فیبر بالایی است یا خیر. افزون بر این موارد، بهتر است غذاهای مختلف را با هم مقایسه کنید تا بیشترین فیبر را پیدا کنید؛ چرا که داشتن فیبر بیشتر می‌تواند خطر ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی و انواع خاصی از سرطان‌ها را کم کند. از دیگر منابع سالم کربوهیدرات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • میوه و سبزیجات
 • حبوبات مانند نخود، لوبیا و عدس
 • لبنیات مانند ماست، پنیر و شیر بدون شکر و قند (ماست و پنیر از محصولات لبنی تخمیر شده هستند و با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط می‌باشند. وقتی صحبت از لبنیات و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شود، میزان چربی این لبنیات چندان مهم نیست. آنچه مهم‌تر است این است که گزینه‌های شیرین نشده مانند ماست طبیعی، ماست یونانی ساده و شیر ساده را انتخاب کنید. همچنین باید بدانید مصرف سه وعده لبنیات در روز به شما کمک می‌کند تا کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.)

لبنیات | منابع کریوهیدرات با فیبر بالا

مصرف گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید

مصرف زیاد گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده مانند بیکن، ژامبون، سوسیس، گوشت خوک، گوشت گاو و بره همگی با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط هستند. همچنین باعث مشکلات قلبی و انواع خاصی از سرطان می‌شوند. بنابراین سعی کنید پروتئین خود را از غذاهای سالم‌تری مانند موارد زیر دریافت کنید:

 • حبوباتی مانند لوبیا و عدس
 • تخم مرغ
 • ماهی (ماهی برای سلامت بدن بسیار مفید است. به ویژه ماهی‌های روغنی مانند سالمون که سرشار از روغن امگا 3 هستند و به محافظت از قلب شما کمک می‌کنند. سعی کنید هر هفته حداقل یک وعده ماهی چرب و یک وعده ماهی سفید مصرف کنید.)

سلامت بدن با مصرف ماهی

 • مرغ و بوقلمون
 • آجیل بدون نمک

میوه و سبزیجات فراوان بخورید

همانطور که گفتیم خوردن 2 واحد میوه می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. پس گنجاندن میوه و سبزیجات بیشتر در رژیم غذایی را فراموش نکنید. (فرقی نمی‌کند آن‌ها تازه باشند یا منجمد، سعی کنید راه‌هایی برای گنجاندن آن‌ها در رژیم غذایی خود بیابید.) همچنین دانستن اینکه کدام میوه را مصرف کنیم ممکن است گیج کننده باشد؛ زیرا آن‌ها حاوی قند زیادی هستند. خبر خوب این است که قند طبیعی موجود در میوه‌ از آن نوع شکر افزوده شده نیست و نباید مصرف آن را کاهش دهید با این حال نوشیدنی‌هایی مانند آبمیوه و اسموتی حاوی شکر را باید کم کنید و به جای آن از میوه و سبزیجات کامل استفاده کنید. برای این کار بهتر است از موارد زیر کمک بگیرید:

 • سیب
 • انگور
 • انواع توت‌ها
 • سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم پیچ و شاهی

همچنین توجه داشته باشید نوشیدنی‌های الکلی و مصرف بیش از حد آن‌ها خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد. پس بهتر است از مصرف این موارد نیز جلوگیری کنید یا آن‌ها را بسیار کاهش دهید. در نهایت باید بگوییم برای کاهش ریسک دیابت نوع 2 به طور روزانه ورزش کنید؛ زیرا فعالیت فیزیکی نه تنها به شما در کنترل وزنتان کمک می‌کند، بلکه عملکرد انسولین را نیز ارتقا می‌بخشد.

همچنین باید بر مصرف غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات تاکید داشته باشید؛ گوشت‌های بدون چربی مثل ماهی بخورید و محصولات لبنی مصرف کنید. این الگوی غذایی شباهت زیادی با رژیم مدیترانه‌ای دارد که مشخص شده است کنترل قند خون را در افراد دیابتی و پیش‌دیابتی بهبود می‌بخشد. برای آگاهی بیشتر در این زمینه می‌توانید از اپلیکیشن سیناکر کمک بگیرید و یک اشتراک پزشک تهیه کنید. با این کار بدون مراجعه حضوری، امکان مشورت با متخصصان مربوطه میسر می‌شود و راهکارهای درمانی لازم را دریافت می‌کنید.