بعد از حمله‌ قلبی چه غذا‌هایی باید بخوریم و از چه غذا‌هایی اجتناب کنیم؟

غذاهای مناسب بعد از حمله قلبی

بعد از یک حمله‌ قلبی، درمان‌ها بر پیشگیری از حملات آینده و هر عارضه‌ دیگر مانند سکته‌ی مغزی تمرکز دارند، غذایی که می‌خورید بر عملکرد بدن شما از جمله عملکرد قلب تأثیر دارد. تغییر عادات غذایی می‌تواند در کاهش خطر یک حمله‌ قلبی دیگر مفید باشد.
در این جا به تفکیک رژیم‌های غذایی مفید و غذا‌های مضر آورده شده است.

بهترین غذا‌های سازگار با قلب

رژیم‌های غذایی سالم برای قلب از موارد زیر تشکیل شده است:

 • مقادیر زیادی میوه و سبزیجات
 • گوشت‌های بدون چربی
 • ماکیان بدون پوست
 • آجیل، حبوبات و لوبیا‌ها
 • ماهی
 • غلات سبوس‌دار
 • روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون
 • محصولات لبنی کم‌چرب
 • تخم‌مرغ (تا ۶ عدد در هفته)

این‌ مواد غذایی چربی اشباع کم و کالری‌ بی‌ارزش پایینی دارند. به عنوان یک قانون کلی مطمئن شوید که بشقابتان نیمه‌ پر باشد و حاوی سبزیجات متنوعی در هر وعده‌ی غذایی باشد.
سبزیجات و میوه‌های کنسروی و یخ‌زده در صورتی که نمک و قند اضافی نداشته باشند، می‌توانند به جای انواع تازه‌ی آن‌ها استفاده شوند.
ماهی یکی از بهترین غذا‌ها برای قلب شماست، شما فقط باید نوع مناسب را انتخاب کنید. از ماهی‌های روغنی به عنوان بهترین گزینه نام برده می‌شود چرا که سرشار از اسید‌های چرب امگا-۳ هستند که به کاهش کلسترول خون و بهبود سلامتی عروق کمک می‌کنند.

هدف گذاری کنید که دو وعده ماهی در هفته بخورید. از این ماهی‌ها می‌توانیم مثال‌های زیر را نام ببریم:

 • سالامون
 • ساردین
 • قزل‌آلا
 • شاه‌ماهی
 • ماکرل یا خال خالی

در زمینه‌ی نوشیدنی بهترین گزینه آب است. اگر به طعم آب ساده میلی ندارید، یک تکه لیمو، خیار یا توت را به عنوان یک طعم‌دهنده‌ی طبیعی به آب اضافه کنید.

انواع رژیم غذایی برای کسانی که حمله قلبی داشته‌اند

اگر شما به دنبال کردن یک رژیم غذایی سازمان یافته‌تر علاقه‌مند هستید، یک تعداد رژیم غذایی سالم برای قلب وجود دارند که می‌توانید در نظر داشته باشید.
حواستان باشد که پزشک خود را در رابطه با رژیم غذایی در جریان قرار دهید. به پزشکتان بگویید که که قصد دارید یک رژیم غذایی جدید را امتحان کنید یا از ایشان بخواهید که شما را به یک کارشناس تغذیه ارجاع دهد تا به شما کمک کند از رژیم‌های غذایی موجود یک گزینه را انتخاب کنید یا یک رژیم شخصی برای شما تنظیم کند.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای

رژیم غذایی مدیترانه‌ای نظر افراد زیادی را به خود جلب کرده است و این دلیل خوبی دارد.
بررسی‌های اخیر از مطالعات بلند مدت به مزایای قلبی-عروقی این رژیم غذایی اشاره می‌کند که می‌تواند به شما کمک کند تا ریسک بیماری‌های قلبی و سکته را کاهش دهید.
این رژیم بر چربی‌های سالم، حبوبات و لوبیا، ماهی‌ها در کنار مقدار زیادی از میوه و سبزیجات تازه تمرکز دارد. می‌توانید از مصرف لبنیات و گوشت فقط به صورت گاه به گاه لذت ببرید.
رژیم مدیترانه‌ای همچنین بر استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون به جای کره تاکید دارد.
اگر می‌خواهید محصولات لبنی را وارد رژیم خود کنید، مطمئن شوید که مقدار چربی آن‌ها 1 درصد یا کمتر باشد. این کار مجموع مصرف چربی اشباع شما را کاهش می‌دهد.
به جای گزینه‌های پر‌چرب به دنبال شیر کم‌چرب و ماست بدون چربی باشید.

رژیم غذایی برای کاهش فشار خون یا به اختصار DASH

رژیم غذایی برای کاهش فشار خون (DASH) یک برنامه‌ی غذایی دیگر برای بهبود سلامتی قلب است که به وسیله‌ کاهش فشار خون عمل می‌کند.
همانند رژیم مدیترانه‌ای، رژیم DASH بر استفاده از غذا‌های گیاهی همراه با گوشت بدون چربی تأکید می‌کند.
بزرگترین تفاوت این است که رژیم DASH بر کاهش سدیم در رژیم غذایی با هدف 2300-1500 میلی‌گرم در روز تمرکز دارد.
با وجود این که رژیم مدیترانه‌ای مستقیماً به محدودیت سدیم اشاره نمی‌کند، اما مصرف غذا‌های گیاهی طبیعتاً باعث کاهش مصرف سدیم می‌شود.
در رژیم DASH شما می‌توانید ۲ تا ۳ وعده لبنیات کم‌چرب مصرف کنید. در مجموع DASH فشار خون و سلامت قلب شما را با کاهش دریافت سدیم و کلسترول، ارتقا می‌دهد.

پیشنهاد می‌شود مقاله “بهترین نمونه رژیم غذایی دش (DASH) برای فشار خون و لاغری” را حتما مطالعه کرده و با دوستان و نزدیکان خود به اشتراک بگذارید.

رژیم غذایی مبتنی بر گیاه

رژیم غذایی مبتنی بر گیاه که به عنوان تغذیه‌ گیاهی هم شناخته می‌شود شامل خوردن مقدار کم یا هیچ مقدار از گوشت می‌شود.
همان طور که از نام آن برداشت می‌شود، رژیم غذایی مبتنی بر گیاه بر مصرف میوه‌ها و سبزیجات همراه با غلات، حبوبات و منابع غذایی غیرحیوانی تمرکز دارد.
علاوه بر این که از نظر علمی اثبات شده است که سلامت قلب را بهبود می‌بخشد، خوردن غذا‌های گیاهی با خطرات پایین برای موارد زیر مرتبط می‌باشد:

 • سرطان
 • سکته
 • دیابت نوع ۲

خوردن کمتر گوشت به معنی مصرف کمتر چربی اشباع و کلسترول است.

تغذیه‌ سالم و پاک

در حالی که نوعی رژیم غذایی نیست، تغذیه‌ی سالم و پاک عبارتی است که اخیراً در زمینه‌ی عادات غذایی بیشتر شنیده می‌شود. این نوع از تغذیه شامل استفاده‌ی مواد غذایی از منابع طبیعی است و به حداقل رساندن گونه‌های فرآوری شده است.
محصولات کنسرو شده و منجمد از این قاعده مستثنی هستند.
تغذیه‌ی سالم و پاک به صورت خودکار مصرف نمک، قند افزوده و چربی‌های اشباع شده را که در غذا‌های فرآوری شده دیده می‌شوند، کاهش می‌دهد. برای یک برنامه‌ی غذایی واقعاً سالم برای قلب، شما مصرف گوشت قرمز را نیز باید محدود کنید.

بعد از حمله‌ قلبی چه غذا‌هایی باید بخوریم و از چه غذا‌هایی اجتناب کنیم؟

غذا‌هایی که بعد از حمله قلبی باید از آن‌ها دوری کنید.

به عنوان یک قاعده‌ی کلی، شما می‌خواهید از قند اضافی، نمک و چربی‌های ناسالم خودداری کنید. این امر خصوصاً پس از تجربه‌ی حمله‌ قلبی بیشتر صدق می‌کند.

در زیر لیستی از برخی از مواد غذایی برای محدود کردن مصرف یا اجتناب از آن‌ها وجود دارد:

 • فست فود
 • غذای سرخ شده
 • غذای جعبه‌ای
 • غذای کنسرو شده (سبزیجات و لوبیا از این موارد مستثنی هستند، به شرطی که نمکی به آن‌ها اضافه نشده باشد)
 • آب نبات
 • چیپس
 • وعده‌های غذایی فرآوری شده‌ی منجمد
 • کلوچه و کیک
 • بیسکوئیت
 • بستنی
 • چاشنی‌هایی مانند سس مایونز، سس گوجه فرنگی (کچاپ) و سس‌های بسته بندی شده
 • گوشت قرمز (فقط به مقدار محدود از آن لذت ببرید)
 • الکل
 • روغن‌های گیاهی هیدروژنه (حاوی چربی‌های ترانس هستند)
 • سوسیس و کالباس
 • پیتزا‌، همبرگر و هات داگ

برای داشتن یک قلب سرحال، مصرف چربی اشباع شده‌ی خود را محدود کنید و از مصرف چربی‌های ترانس (موجود در روغن‌های هیدروژنه) کاملاً خودداری کنید.
چربی اشباع شده نباید بیش از 6 درصد کل کالری دریافتی روزانه‌ی شما را تشکیل دهد. مخصوصاً اگر کلسترول بالایی دارید این مسئله بسیار مهم است.
برای کنترل فشار خون بالا، مصرف سدیم روزانه‌ی خود را در حد 1500 میلی‌گرم یا کم‌تر محدود کنید.
از پزشک خود بپرسید که آیا نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه و چای برای قلب شما مناسب هستند یا خیر. از این نوشیدنی‌ها به میزان متوسط و بدون افزودن خامه، شیر یا شکر لذت ببرید.

مکمل‌ها چطور؟

بدن شما مکمل‌ها را متفاوت از غذا پردازش می‌کند، بنابراین شما احتمالاً از غذاهای واقعی آن‌ها را بیشتر از قرص‌های تولیدی جذب خواهید کرد.
عموماً مکمل‌ها زمانی در نظر گرفته می‌شوند که شما به اندازه‌ی کافی مواد مغذی مورد نیاز خود را از رژیم غذایی دریافت نکنید.
اگر گیاه خوار هستید‌، ممکن است ویتامین B-12 یا آهن کافی دریافت نکنید. پزشک می‌تواند آزمایشاتی برای بررسی این مواد مغذی در خون شما تجویز کند. اگر سطح این مواد در بدن شما پایین باشد، مصرف مکمل را توصیه می‌کنند.
اگر شما به میزان کم ماهی می‌خورید، ممکن است مکمل روغن ماهی را نیز پیشنهاد کنند.
در طرف مقابل، برخی از مکمل‌ها می‌توانند برای سلامت قلب شما مضر باشند. یک نمونه از آن‌ها بتاکاروتن است. نشان داده شده است که این شکل از ویتامین A احتمال ابتلا به حمله‌ قلبی دوباره را افزایش می‌دهد.
قبل از مصرف هرگونه مکمل، حتماً با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند در مورد این که مصرف کدام یک از آن‌ها برای شما بی‌خطر است به شما مشاوره بدهند.

سایر عادات سبک زندگی سالم برای قلب

تغذیه یکی از مؤلفه‌های کلیدی در سلامت کلی شما است، خصوصاً وقتی صحبت از مسائل قلبی می‌شود. جدا از خوب غذا خوردن‌، سایر عادت‌های سبک زندگی نیز می‌توانند به سلامت قلب کمک کنند.

ورزش منظم

انجمن قلب آمریکا حداقل 75 دقیقه فعالیت شدید و یا 150 دقیقه فعالیت متوسط در هر هفته را توصیه می‌کند. اگر تازه شروع به ورزش کردن می‌کنید، با پزشک خود در مورد یک برنامه‌ی ایمن صحبت کنید.
نیازی به عضویت در باشگاه نیست. قدم زدن در اطراف محله یا شنا در استخر محلی شما این اثر را خواهد داشت.

در صورت نیاز وزنتان را کم کنید

از پزشک خود بپرسید که آیا در محدوده‌ی وزن سالم هستید یا خیر. اضافه وزن، فشار غیر ضروری بر قلب وارد می‌کند.
در صورت نیاز به کاهش وزن، می‌توانید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا بدانید که کدام غذاها را می‌توانید برای رسیدن به هدف کاهش وزن خود استفاده کنید.

یاد بگیرید که استرس را کنترل کنید

استرس می‌تواند بر سلامت قلب شما تأثیر منفی بگذارد. تمرین تکنیک‌های خودآگاهی یا مراقبت و مدیتِیشن می تواند به کاهش استرس کمک کند.

سیگار کشیدن را ترک کنید

ترک سیگار برای سلامتی شما مهم است چه شما یک بیماری قلبی داشته باشید یا نداشته باشید. اگر سیگار می‌کشید، با پزشک خود در مورد توصیه‌هایی درباره‌ی چگونگی شروع سفر خود برای ترک سیگار صحبت کنید.
آن‌ها می‌توانند منابع اینترنتی، برنامه‌های تلفن همراه و گروه‌های حمایت‌کننده را به شما توصیه کنند.

از مصرف الکل خودداری کنید

الکل رقیق کننده‌ی خون است. بنابراین در صورت داشتن سابقه‌ی حمله‌ قلبی باید فقط در حد متوسط مصرف شود. با این حال، بهتر است از مصرف نوشیدنی‌های الکلی به طور کامل خودداری کنید.
اگر برای کاهش مصرف الکل خود به راهنمایی نیاز دارید، عضویت در یک انجمن آنلاین یا گروه حمایت‌کننده در شهر خود را در نظر بگیرید.
سلامت روان خود را بررسی کنید.
با پاسخ به ۶ سؤال ساده یک ارزیابی از نحوه‌ی مدیریت جنبه‌ی عاطفی بهبود سکته‌ قلبی همراه با منابعی برای حمایت از سلامتی ذهنی خود به دست آورید.

سخن آخر
داشتن یک رژیم غذایی سالم یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای جلوگیری از حمله‌ قلبی دیگر و طولانی شدن طول عمر خود انجام دهید. با پزشک یا متخصص تغذیه در مورد روش‌هایی که می‌توانید عادات غذایی خود را به طور مفید تغییر دهید، صحبت کنید.

ارسال سریع و مطمئن

تحویل فوری در شهر تهران

پشتیبانی مداوم

پاسخگویی پزشکان در اپلیکیشن سیناکر

خدمات پس از فروش

۷ روز ضمانت بازگشت کالا

در صورت خرید از فروشگاه آنلاین سیناکر

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x