مصرف الکل چه اثراتی بر بدن انسان دارد؟

اثرات الکل بر بدن از لحظه‌ی نوشیدن اولین جرعه الکل شروع می‌شود. شاید به نظر برسد مصرف نوشیدنی‌های الکلی به صورت گاه به گاه مضر نباشد اما با نوشیدن شراب، آبجو یا نوشیدنی‌های الکلی دیگر به طور مرتب متوجه مضرات آن می‌شوید. البته مصرف الکل تا یک لیوان در روز عوارض زیادی ندارد اما هنگامی که به الکل وابسته شوید و به نوشیدن آن عادت کنید باعث مصرف بیشتر الکل می‌شود. بنابراین با گذشت زمان به دلیل بروز اثرات تجمعی می‌تواند اثرات زیان‌بخشی روی بدن شما بگذارد.

همچنین نوشیدن مشروبات الکلی به طور مرتب، اثرات بدی روی سیستم دفاعی بدن می‌گذارد و باعث تضعیف آن می‌شود. از این رو گلبول‌های سفید دیگر توانایی محافظت از بدن شما را در برابر بیماری‌های مختلف ندارند. در نتیجه، سیستم ایمنی بدن فردی که الکل مصرف‌ می‌کند بعد از مدتی ضعیف می‌شود و به بیماری‌های گوناگونی مبتلا خواهد شد. در ادامه این مقاله به اثرات مصرف الکل روی بدن انسان می‌پردازیم:

مهم‌ترین اثرات الکل بر بدن چیست؟

اگر بیش از حد الکل بنوشید آنزیم‌های گوارشی ساخته شده در غده پانکراس به طور غیر طبیعی فعال می‌شوند. فعال شدن بیش از حد و تجمع این آنزیم‌ها باعث التهاب غده پانکراس یا همان پانکراتیت می‌شود. خوب است بدانید که پانکراتیت می‌تواند به یک بیماری طولانی مدت همراه  با عوارض جدی تبدیل شود. همچنین نوشیدن الکل به مقدار زیاد باعث افزایش وزن می‌شود زیرا کالری بالا و ارزش غذایی کمی دارد.

عوارض ناشی از مصرف الکل چیست؟

یکی از عوارض الکل تاثیرات مخرب آن روی کبد است. کبد از جمله ارگان‌های حیاتی بدن است و یکی از مهم‌ترین وظایفی که دارد تجزیه و از بین بردن مواد مضر در بدن است که الکل یکی از آن‌هاست. بنابراین اگر طوانی مدت الکل مصرف کنید باعث اختلال در کبد و کارکرد آن شده و خطر ابتلا به التهاب مزمن کبدی و بیماری‌های کبدی دیگر را افزایش می‌دهد.

به جای آن زخمی که به دلیل بروز التهاب در کبد به وجود می‌آید سیروز گفته می‌شود. تشکیل این ضایعه‌ها بعد از هر بار به وجود آمدن آسیب و زخم، به مرور به کبد آسیب وارد می‌کند و آن را از بین می‌برد.

اگر این روند ادامه پیدا کند و بخش زیادی از کبد آسیب ببیند و درگیر شود در نتیجه از این به بعد کبد برای از بین بردن مواد سمی بدن نیز به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. چون کبد یک عضو مهم بدن است پس بیماری‌های کبدی تهدیدکننده حیات شما هستند زیرا اختلال در عملکرد آن باعث تجمع سموم و مواد زائد در بدن می‌شود.

از طرفی زنان بیشتر از آقایان در معرض خطر ابتلا به بیماری کبدی ناشی از مصرف الکل هستند. زیرا احتمال دارد بدن ‌زنان الکل بیشتری جذب ‌کند در نتیجه بدن زنان برای سم‌زدایی به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل آسیب‌های کبدی در زنان بیشتر و حتی زودتر از مردان خود را نشان می‌دهد.

 آیا مصرف الکل بر سطح قند خون تاثیر می‌گذارد؟

از بین اعضای بدن، پانکراس میزان مصرف انسولین را در بدن تنطیم می‌کند و به پاسخ بدن به گلوکز کمک می‌کند. هنگامی که پانکراس و کبد شما به درستی کار نکنند در نهایت باعث افت قند خون می‌شود. زیرا وقتی پانکراس آسیب می‌بیند، تولید انسولین کم می‌شود و مصرف گلوکز در سلول‌های بدن کاهش می‌یابد. در نتیجه باعث افزایش سطح قند خون در بدن می‌شود.

در این شرایط اگر بدن‌تان نتواند سطح قند خون را کنترل کند حتی عوارض جانبی بیشتری نسبت به بیماری دیابت برای شما دارد. بنابراین اگر از آن دسته از افراد که دارای بیماری زمینه‌ای مثل افراد دیابتی و یا افراد دارای سابقه‌ای از حملات افت قند خون هستید باید مصرف الکل را کاهش داده و یا از مصرف آن خودداری کنید.

از طرفی بهتر است وقتی متوجه بیماری قندخون خود شدید علاوه‌بر مواردی که باید از آن‌ها پرهیز کنید، بیماری را مدام کنترل کنید تا از خطرات و عوارض ناشی از آن تا حدی در امان بمانید. برای کنترل قند خون خود می‌توانید به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و یا از بسته مدیریت هوشمند قند خون سیناکر استفاده کنید.

الکل بر سیستم عصبی مرکزی چه تاثیراتی می‌گذارد؟

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای این که تاثیرات الکل را بر بدن انسان درک کنید این است که تاثیرات آن را بر سیستم عصبی مرکزی بدانید. الکل می‌تواند بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر گذارد و ممکن است دچار تکلم نامفهوم که یکی از اولین نشانه‌های مصرف بیش از حد الکل است شوید.

در واقع الکل می‌تواند ارتباط بین مغز و دیگر قسمت‌های بدن را مختل کند به این ترتیب هماهنگی عضلات و اندام‌ها کم می‌شود و تعادل شما از بین می‌رود. به همین دلیل بعد از مصرف زیاد الکل تعادل لازم را ندارید و بهتر است کارهایی مثل رانندگی را انجام ندهید.

اگر این روند ادامه پیدا کند و آسیب به سیستم عصبی مرکزی زیاد شود ممکن است علائمی مانند احساس بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در دست‌ها و پاها را احساس کنید. الکل همچنین باعث آسیب به حافظه بلند مدت می‌شو و در روند تفکر و انتخاب منطقی اختلال ایجاد می‌کند. همچنین با گذشت زمان و ادامه یافتن روند آسیب، لوب پیشانی مغز نیز تخریب می‌شود.

این قسمت از مغز مسئول برخی نقش‌های حیاتی، کنترل عواطف، حافظه کوتاه مدت و قضاوت است. همینطور مصرف الکل به صورت مزمن و زیاد می‌تواند به مغز شما آسسب دائمی وارد کند که در نتیجه آن سندروم Wernicke-Korsakoff بروز پیدا می‌کند. این سندرم نوعی بیماری مغزی است که بر روی حافظه تاثیر می گذارد.

بنابراین اگر الکل مصرف می‌کردید و از مضرات آن بی‌خبر بودید، بهتر است سبک زندگی خود را اصلاح کنید تا از عوارض جبران ناپذیر آن دور بمانید. چنانچه اثرات منفی آن را در بدن خود حس می‌کنید و نیاز دارید که از سلامتی خود اطمینان حاصل کنید می‌توانید در اپلیکیشن سیناکر مشاوره پزشکی آنلاین بگیرید و آسیب را کنترل کنید.

وابستگی ناشی از مصرف الکل چگونه است؟

مصرف زیاد الکل باعث ایجاد وابستگی فیزیکی و روانی می‌شود. البته ممکن است تحمل علائم ترک الکل بسیار دشوار و حتی گاهی تهدید کننده حیات شما باشد. بنابراین اگر تصمیم به رهایی از اعتیاد به الکل گرفتید بهتر است از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید زیرا این کار روشی امن‌ و مطمئن‌ برای رهایی از وابستگی فیزیکی الکل است.

البته نحوه درمان فرد مصرف‌کننده به شدت علائم او بستگی دارد و درمان بیماران می‌تواند به صورت سرپایی و یا  بستری صورت گیرد. هنگام ترک الکل ممکن است با علائمی مثل اضطراب، حالت بی‌قراری و عصبی، لرزش، تهوع، فشار خون بالا، ضربان قلب بالا و تعریق شدید روبرو شوید. همچنین تشنج، توهم و روان آشفتگی نیز ممکن است در موارد بسیار شدید در بدن ایجاد شود.

اثرات الکل بر بدن انسان

الکل بر سیستم گوارشی چه تاثیراتی دارد؟

اثراتی که مصرف الکل بر سیستم گوارش شما دارد ممکن است  به سرعت نمایان نشود. عوارض جانبی آن معمولا پس از این که روند آسیب شروع شد خود را نشان می‌دهد. میزان آسیبی که دستگاه گوارش می‌بیند بستگی به میزان الکل مصرفی دارد. در واقع الکل بافت‌های دستگاه گوارش را تخریب می‌کند و هضم غذا، جذب مواد مغذی و ویتامین‌ها مختل می‌شود و در نهایت دچار سوء تغذیه می‌شوید.

اگر به مقدار زیاد الکل مصرف کنید دچار نفخ شکم می‌شوید و حس پری شکم و سیری دارید و یا دچار اسهال و یا دفع دردناک مدفوع می‌شوید. در انتها ممکن است به خاطر بی آبی بدن و یبوست، زخم و هموروئید رخ دهد. گاهی نیز ریسک خونریزی  داخلی وجود دارد که اگر متوجه آن نشوید و به درمان نپردازید می‌تواند کشنده باشد.

مصرف الکل حتی می‌تواند با خطر ابتلا به سرطان نیز در ارتباط باشد. با مصرف الکل به طور منظم احتمال ابتلا به سرطان‌های دهان، گلو، مری، روده بزرگ یا کبد را در خود افزایش می‌دهید. خوب است بدانید که مصرف همزمان الکل و تنباکو می‌تواند این خطر را افزایش دهد.

اگر تا به حال به میزان زیاد الکل مصرف می‌کردید حال می‌توانید با تغییر سبک زندگی خود به یک زندگی سالم برسید و آسیب‌های بعدی پیشگیری کنید. جهت بهبود وضعیت سلامتی خود می‌توانید از بسته‌های هوشمند سبک زندگی سیناکر استفاده کنید.

اثرات الکل بر سیستم گردش خون چیست؟

الکل می‌تواند بر سیستم گردش خون، قلب و ریه‌ها تاثیر بگذارد. اگر به طور مداوم الکل مصرف کنید خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی شما را تهدید می‌کند. به علاوه این خطر به مراتب در زنان نسبت به مردان بیشتر است.

در صورتی که سیستم گردش خون آسیب ببیند ممکن است عوارضی مثل فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، اختلال در پمپاژ خون در سراسر بدن، سکته و حمله قلبی، نارسایی قلبی و سایر بیماری‌های مرتبط با قلب داشته باشد.

همچنین اختلال جذب ویتامین‌ها و سایر مواد معدنی را ایجاد می‌کند که در این صورت دچار بیماری کم خونی می‌شوید و گلبول‌های قرمز خون در بدن شما کم می‌شوند. یکی از مهم‌ترین نشانه‌های کم خونی، خستگی بیش از حد است که در صورت داشتن این علائم بهتر است وضعیت سلامتی خود را بررسی کنید. اگر برایتان مقدور نبود که به صورت حضوری به پزشک مراجعه کنید می‌توانید به صورت آنلاین از مشاوره‌های پزشکی اپلیکیشن سیناکر استفاده کنید.

الکل بر سلامت جنسی و باروری چه تاثیراتی دارد؟

ممکن است تصور شما این باشد که با مصرف الکل، لذت بیشتری را حین رابطه تجربه کنید اما واقعیت کاملا متفاوت است. مردانی که بیش از حد الکل می‌نوشند، بیشر احتمال دارد که دچار اختلال نعوظ شوند. همچنین اگر به میزان زیاد الکل مصرف کنید ممکن است از تولید هورمون‌های جنسی جلوگیری کند و میل جنسی را در شما کم کند. به ویژه در زنان ممکن است باعث توقف چرخه قاعدگی و افزایش ناباروری شود.

اگر در دوران بارداری الکل مصرف کنید ممکن است دچار زایمان زودرس و یا  سقط جنین و مرده‌زایی شوید. از طرفی احتمال دارد جنین به اختلالات سندروم الکل جنینی که یک مسئله بسیار جدی است دچار شود. همچنین عوارض دیگری مثل مشکلات یادگیری، مشکلات عاطفی و اختلالات رشدی نیز در جنین نمایان می‌شود.

الکل بر سیستم اسکلتی و عضلانی چه تاثیراتی می‌گذارد؟

استفاده طولانی مدت از الکل استحکام استخوان‌ها را کم می‌کند به همین دلیل خطر شکستگی در آن‌ها زیاد می‌شود. همچنین در صورت داشتن شکستگی سرعت ترمیم استخوان در فرد مصرف‌کننده پایین است. همچنین ممکن است شاهد عوارض دیگری مثل ضعف عضلانی، گرفتگی عضلات و در نتیجه تحلیل عضلات باشید.

الکل بر سیستم ایمنی بدن چه تاثیراتی می‌گذارد؟

الکل به شدت سیستم ایمنی طبیعی بدن را ضعیف و یا حتی مختل می‌کند. در نتیجه بدن به سختی می‌تواند با میکروب‌ها و ویروس‌های مهاجم مقابله کند. اگر مدت زیادی است که الکل مصرف می‌کنید احتمال دارد بیشتر از افراد دیگر دچار بیماری ذات الریه و حتی سل شوید زیرا ۱۰ درصد از کل موارد ابتلا به سل در جهان  با مصرف الکل ارتباط دارند. همچنین نوشیدن الکل خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان دهان، پستان و روده بزرگ را افزایش می‌دهد.

جمع بندی اثرات الکل بر بدن انسان

عوراضی که در بالا بیان کردیم درباره انواع مختلف الکل بود. استفاده از الکل می‌تواند به مرور زمان بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر بگذارد. اگر زمانی در خوردن الکل زیاده‌روی کردید بدانید که حالت خماری و حال بد، بعد از نوشیدن مشروبات الکلی طبیعی است. اما اگر حال‌تان خیلی بد شد و دچار مشکلات گوارشی شدید حتما برای بهبود به پزشک مراجعه کنید. هنگامی که بعد از مصرف زیاد مشروبات الکلی به پزشک نیاز داشتید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن سیناکر مشاوره پزشکی دریافت کنید.