وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری

هر جنین و بارداری ممکن است متفاوت باشد، اما با این حال اگر بخواهیم از وضعیت جنین در هفته نوزدهم بارداری بگوییم، عموما در این هفته از بارداری، قد نوزاد ۱۶ تا ۱۸ سانتیمتر و وزن آن نیز تقریبا ۲۴۰ تا ۲۵۰ گرم خواهد بود. هفته‌ای با اهمیت از بارداری که اتفاق مهمی در رشد کودک رخ می‌دهد. لایه ورنیکس روی سطح پوست کودک شروع به تشکیل شدن می‌کند و به ضخیم‌ترین حالت خود در ۳ ماه گذشته می‌رسد. همچنین وقتی نوزاد متولد می‌شود، مقداری از این لایه هنوز در بدن او باقی می‌ماند.

این لایه از پوست کودک در برابر ماهیت اسیدی مایع آمونیاک محافظت می‌کند. همینطور حرکت نوزاد را در هنگام تولد از طریق کانال زایمان آسان می‌کند. در وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری، تمام بدن نوزاد از جمله پلک‌ها و لب بالایی با یک لایه نازک مویی موسوم به Lanugo پوشیده شده است.

با ادامه رشد عضلات، کودک ۱۹هفته‌ای قوی‌تر می‌شود. همچنین از زمانی که شروع به حرکت دستانش کرده است، او اکنون می‌تواند حرکات و حالت‌های پرتاب مشت سریع‌تری انجام دهد. به علاوه بافت‌های چربی روی پوست نوزاد به ضخیم شدن ادامه می‌دهند. این بافت‌های چربی باعث می‌شود تا دمای بدن حفظ شود. به علاوه به گرم نگه‌داشتن نوزاد پس از تولد کمک می‌کند. با این‌ حال ما در این مقاله قصد داریم تا به‌طور مفصل به وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری بپردازیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

وضعیت رشد جنین در هفته ۱۹ بارداری

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، اتفاق مهمی در رشد کودک رخ می‌دهد و تحولات بسیار سریعی در پوست نوزاد ایجاد می‌شود. اصولا سیستم عصبی کودک در وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری به شکلی است که به برقراری ارتباط بین تمام قسمت‌های بدن و مغز ادامه می‌دهد. این از رشد سریع در حواس آن‌ها پشتیبانی می‌کند. لذا کودک شما اکنون می‌تواند صداها را به خوبی بشنود. از جمله‌ صداهای درون شما اعم از صدای ضربان قلب و صداهای معده و روده را بشنود.

همینطور ممکن است با حرکت به شکل پریدن به صداهای بلندی که از بیرون می‌آید واکنش نشان دهد. ضمن اینکه حس چشایی در این هفته شروع به رشد می‌کند. کودک شما می‌تواند مایع آمنیوتیک را بچشد. اندام‌های جنسی کودک شما رشد کرده است و وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری در شرایطی است که تقریبا ۶ میلیون تخمک در نوزادان دختر تشکیل شده است. در بدو تولد به 1 تا 2 میلیون کاهش می‌یابد.

رحم و حفره واژن نوزاد دختر نیز در این هفته رشد می‌کند. رشد پروستات در نوزادان پسر در هفته قبل کامل شده است، اما بیضه‌های او هنوز از حفره شکمی به داخل کیسه بیضه پایین نیامده‌اند. در هفته نوزدهم جفت (Plasenta) به رشد خود ادامه می‌دهد و اکسیژن و مواد مغذی را برای نوزاد فراهم می‌کند. در این دوره جفت ممکن است در دیواره قدامی یا خلفی رحم یا در قسمت بالایی آن باشد. احتمال هم دارد در پایین رحم باقی بماند.

جنین هفته نوزدهم در کجای رحم است؟

معمولا نوزادان در این هفته‌ها مرتبا وضعیت خود را تغییر می‌دهند. لذا وضعیت رحم هفته نوزدهم بارداری به شکلی است که گاهی اوقات ممکن است وارونه یا با سر بالا بایستند. اما آن‌ها بعد از هفته ۳۴ به حالت دائمی سر به پایین می‌روند که زایمان راحت را برای مادران به همراه دارد.

آیا می‌توان حرکات جنین ۱۹ هفته‌ای را احساس کرد؟

اصولا نوزاد از حدود هفته هشتم شروع به حرکت می‌کند. از این رو نوزاد شما که تا هفته نوزدهم بارداری به اندازه یک انبه رشد کرده است، همچنان به غلتیدن، کشش، پیچش و چرخش در بدن شما ادامه می‌دهد. لذا وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری به گونه‌ای است که اگر این اولین بارداری شما است، ممکن است هنوز این حرکات را احساس نکنید. یا احتمال دارد چند هفته دیگر طول بکشد تا آن را احساس نمایید. اما عموما نوزادان در رحم هر ۲۰ تا ۷۵ دقیقه به خواب می‌روند و سپس بیدار می‌شوند. همچنین هر نوزاد به‌طور متوسط ۱۵۰ تا ۲۰۰ بار در روز حرکت می‌کند که همه آن‌ها از سوی مادر قابل احساس نیست.

تصاویر سونوگرافی جنین هفته نوزدهم بارداری

بدن نوزاد در تصاویر سونوگرافی هفته نوزدهم بارداری بسیار متناسب به نظر می‌رسد. اکنون پاهایش از دستانش بلندتر شده است. با این حال وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری به شکلی است که استخوان‌های او سفت شده‌اند. لذا حالا می‌توان آن‌ها را در تصاویر سونوگرافی هفته نوزدهم بارداری با وضوح بیشتری مشاهده کرد. از این رو دیدن بسیاری از قسمت‌های بدن نوزاد، یک تجربه بسیار هیجان‌انگیز برای خانواده‌ها خواهد بود.

آیا جنسیت جنین ۱۹ هفته‌ای تغییر می‌کند؟

جنسیت نوزادان در زمان لقاح مشخص می‌شود. اما با این حال وضعیت جنین در هفته نوزدهم بارداری به گونه‌ای است که می‌توان جنسیت را توسط پزشکان با تصاویر اولتراسوند تعیین است. تغییر جنسیت نوزادان نیز ممکن نیست. ولی پیش‌بینی‌ها گاهی ممکن است اشتباه باشند. علت اشتباه بیشتر به خاطر موقعیت کودک در رحم است. زیرا باید موقعیت نوزاد در رحم به گونه‌ای باشد که دستگاه تناسلی او در طول سونوگرافی قابل مشاهده باشد. حال اگر بخواهید پیش‌بینی دقیقتر و بدون خطا انجام شود، تا هفته بیستم بارداری صبر کنید.

ضربان قلب یک نوزاد ۱۹ هفته‌ای چقدر باید باشد؟

وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری در شرایطی است که می‌توانید صدای ضربان قلب نوزاد را بشنوید. اما ممکن است بپرسید تعدا این ضربان قلب چقدر باید باشد؟ در پاسخ باید گفت که تعداد ضربان قلب یک نوزاد ۱۹ هفته‌ای می‌بایست بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ با در دقیقه بزند.

هفته نوزدهم بارداری چند ماه است؟

یکی از مهمترین اطلاعاتی که مادران در هر دوره از بارداری می‌خواهند بدانند، این موضوع است که هفته نوزدهم بارداری چند ماه است؟ در پاسخ باید بگوییم که وقتی مادر در وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری قرار می‌گیرد، یعنی ۴ ماه و ۱۳ روز است که باردار شده است. می‌توان گفت که تقریبا نیمی از مسیر ۹ ماه و ۱۰ روزه طول بارداری که برای تولد نوزاد لازم است را گذرانده است.

چه خطراتی ممکن است جنین هفته نوزدهم بارداری را تهدید کند؟

در هفته نوزدهم بارداری، خطرات شایعی وجود دارد که ممکن است جنین شما را تهدید کند. از این رو با مواجه شدن با علائم آن بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا سلامت وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری شما بررسی شود. این خطرات و علائم آن در این هفته عبارت است از:

  • خونریزی شدید

خونریزی شدید می‌تواند ناشی از مشکلات پلاسنتا باشد که برای جنین خطرناک است. لذا اگر خونریزی شدید رخ دهد، باید فورا به پزشک خود مراجعه کنید.

  • بروز عفونت

همچنین بروز عفونت اعم از ویروسی یا باکتریایی در رحم و مجاری تناسلی می‌تواند خطری برای جنین باشد. لذا در صورت تشخیص علائم عفونت، باید به پزشک مراجعه کنید.

  • مشکلات پلاسنتا

این مشکلات شامل مواردی نظیر پلاسنتا پیچیده، پلاسنتا پیش‌زمینه یا پلاسنتا در پایین رحم است که می‌تواند برای جنین خطرساز باشد. لذا در این موارد حتما باید وضعیت پلاسنتا توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

  • مشکلات رشد

در برخی موارد هم ممکن است جنین با مشکلات رشد همراه باشد که این هم می‌تواند سلامت جنین را تهدید کند. لذا در صورت تشخیص هرگونه مشکل رشد به پزشک مراجعه کنید.

تغذیه در وضعیت جنین هفته ۱۹‌ام بارداری چگونه باید باشد؟

این سوالی است که معمولا مادران در طول دوره بارداری دارند. در عین حال وضعیت جنین در هفته نوزدهم بارداری در شرایطی قرار دارد که باید به تغذیه توجه کنید. توجه به تغذیه درست و مناسب می‌تواند در رشد بهتر و سلامت جنین تاثیرگذار باشد. برخی از نکات تغذیه‌ای که می‌بایست در این هفته به آن توجه کنید عبارت است از:

  • باید به یاد داشته باشید که در وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری، هرچیزی که از تغذیه وارد بدن خود کنید، با نوزادتان با اشتراک گذاشته می‌شود.
  • حتما باید از الکل و نیکوتین دوری کنید. زیرا الکل موجود در خون شما می‌تواند به همان سرعت به کودک منتقل شود. سیگار و محصولات تنباکو نیز که کلا مضر هستند.
  • می‌توانید غذاهای فیبردار را به عنوان راه‌حلی برای بسیاری از مشکلات بارداری که تجربه می‌کنید مصرف کنید. غذاهای فیبردار برای یبوست و هموروئید مفید هستند. آن‌ها هضم را تسهیل کرده و سوزش سر دل را به حداقل می‌رسانند. از جمله‌ این غذا‌ها می‌توان به جو دوسر، آرد گندم کامل و سبزیجات سبز رنگ اشاره کرد.
  • باید مراقب مصرف کلسیم باشید. با مصرف شیر و ماست پاستوریزه می‌توانید کلسیم دریافت کنید و به سلامت وضعیت جنین هفته دوم بارداری که استخوان‌های کودک در حال سفت شدن هستند کمک کنید.
  • مصرف ویتامین A و B12 را فراموش نکنید. می‌توانید با مشورت پزشک یک برنامه تغذیه‌ای ایجاد کنید.

کلام پایانی

در وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری، باید بدانید که در حال پشت سر گذاشتن یک دوره مهم بارداری هستید.‌ از هفته آینده شما در نیمه راه بارداری خود خواهید بود. اندام ‌حسی کودک شما به وضوح رشد کرده است. بدن او شروع به شکل‌گیری می‌کند و پاهایش اکنون از بازوهایش بلندتر است. بنابراین پاها و دستهای او متناسب با بدنش به نظر می‌رسند. با سفت شدن استخوان‌هایش، استخوان‌های صورت نیز برجسته می‌شوند.

لذا کودک شما در هفته نوزدهم، شکل یک نوزاد کامل را دارد. با این‌ حال ما در این مقاله تلاش کردیم تا به طور مفصل به تشریح وضعیت جنین هفته نوزدهم بارداری بپردازیم. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را درباره این مقاله با ما در میان بگذارید.