وضعیت جنین هفته هجدهم بارداری

وضعیت جنین هفته هجدهم بارداری موضوع مهمی است که تمام بانوان باردار باید از آن آگاهی پیدا کنند. معمولا جنین در هفته هجدهم بارداری اندازه‌ای برابر با ۱۴ سانتی‌متر دارد که تقریباً با یک هویج بزرگ برابری می‌کند. وزن جنین در این هفته حدود ۱۸۰ گرم است و در این زمان جنین دارای ۲۰۰ تکه استخوان بوده که این استخوان‌ها با مرور زمان و گذشت هفته‌ها مستحکم‌تر خواهند شد و در هنگام زایمان تعداد تکه‌های استخوان بدن جنین به ۳۰۰ تکه می‌رسد‌.

اما از آنجایی که اسکلت افراد بالغ ۲۰۶ استخوان دارد به مرور زمان و با رشد نوزاد تکه‌های اضافی استخوان از بین خواهند رفت. اما صحبت اصلی ما در رابطه با هفته هجدهم بارداری است. در این هفته اتفاقات جالبی رخ می‌دهد که با خواندن این محتوا می‌توانید وضعیت جنین را در این هفته از بارداری به طور کامل بررسی کنید.

آیا می‌توان جنسیت جنین را در هفته هجدهم بارداری تشخیص داد؟

در هفته هجدهم اندام‌های جنسی جنین به طور کامل تکمیل شده‌اند و تشخیص جنسیت جنین در این هفته با قطعیت انجام خواهد شد. البته می‌توان زودتر از آن و حتی در ۱۶ هفتگی هم جنسیت جنین را متوجه شد. اما از آنجایی که تکمیل اندام جنسی جنین در هفته هجدهم اتفاق می‌افتد طبیعتاً این هفته قطعیت بیشتری خواهد داشت.

چه اتفاقاتی برای جنین در هفته هجدهم بارداری رخ می‌دهد؟

در این هفته حواس جنین که از هفته‌های قبل آغاز به تکامل کرده بود کامل‌تر می‌شود و حتی جنین در هفته هجدهم به نوری که از طریق اسکن به سمت او تابیده می‌شود هم واکنش نشان خواهد داد. تعداد جوانه‌های چشایی جنین در این هفته افزایش پیدا کرده و ساختار گوش داخلی هم تکامل پیدا می‌کند. در هفته هجدهم جنین می‌تواند به راحتی خمیازه بکشد و حتی احتمال اینکه بتوانید در هنگام سونوگرافی حالت خمیازه کشیدن جنین خود را ببینید هم زیاد است. جنین از هفته هجدهم به بعد کم کم توانایی سکسکه کردن پیدا می‌کند و این تغییر را هم به زودی احساس می‌کنید.

هفته هجدهم بارداری به عنوان سراشیبی بارداری شناخته می‌شود که فقط ۴ ماه دیگر از آن باقی مانده است. در نتیجه فرایند تکامل جنین از این هفته به بعد با سرعت بیشتری همراه خواهد بود.

سیستم عصبی جنین در هفته هجدهم حالت پیشرفته پیدا می‌کند و در حال توسعه بوده و لایه‌ای از غلاف پوششی میلین در سیستم عصبی جنین در حال رشد است. تا به خوبی سلول‌های عصبی جنین را بپوشاند.

نکته قابل توجه دیگر در رابطه با وضعیت جنین هفته هجدهم بارداری مربوط به سیستم خواب جنین می‌شود‌. سیستم خواب جنین در این هفته رشد می‌کند و به مرور زمان تنظیم می‌شود و جنین مهارت چرت زدن را تمرین خواهد کرد که انجام خمیازه نیز زیر مجموعه همین اتفاق است.

تفییرات سیستم گوارشی جنین در هفته هجدهم بارداری

یکی از مهمترین مواردی که در امر وضعیت جنین هفته هجدهم بارداری باید به آن توجه شود تکامل سیستم گوارشی جنین است. سیستم گوارشی در این دوران مراحل رشد و تکامل خود را طی می‌کند. جنین شما مایع آمنیوتیک را می‌بلعد و راه خود را از طریق معده و روده باز خواهد کرد. این مایع با سلول‌های مرده و ترشحات روده ترکیب می‌شود و مکونیوم یا مامیزه را تشکیل می‌دهد که این موارد ماده سیاه رنگ هستند که در اولین تعویض پوشک نوزاد آن را مشاهده می‌کنید که دفع می‌شود.

از طرف دیگر جنین برای هضم مواد مغذی به صفرا احتیاج دارد که در هفته هجدهم کیسه صفرا که صفرا را ذخیره می‌کند ممکن است که کار خود را آغاز کند.

سونوگرافی در هفته هجدهم بارداری

یکی از اقداماتی که در هفته هجدهم بارداری برای بررسی وضعیت جنین انجام می‌شود سونوگرافی بوده که معمولاً پزشکان در هفته ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام این سونوگرافی را توصیه می‌کنند.

در این سونوگرافی اندازه جنین مورد بررسی قرار می‌گیرد و مواردی مثل ویژگی‌های فیزیکی، وضعیت قلب، وضعیت مغز، وضعیت ستون فقرات و کلیه‌ها نیز در این سونوگرافی ارزیابی خواهند شد. از طرف دیگر همانطور که اشاره کردیم جنسیت جنین هم در این هفته به طور قطعی مشخص می‌شود. اگر طی روند این سونوگرافی پزشک مشکل خاصی را مشاهده کند می‌تواند آزمایش‌های تکمیلی را هم تجویز کند.

سونوگرافی هفته هجدهم با عنوان‌های مختلف مثل سونوگرافی ساختاری، سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری، سونوگرافی سطح ۲ یا بررسی آناتومی جنین شناخته می‌شود.

در این سونوگرافی تمام اعضای بدن جنین بررسی خواهند شد و علاوه بر آن بند ناف،  جفت و مایع آمنیوتیک هم در این سونوگرافی اندازه‌گیری می‌شوند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

اکوکاردیوگرافی جنین در هفته ۱۸ بارداری چیست؟

ممکن است که پزشک متخصص در هفته هجدهم بارداری سونوگرافی از قلب جنین را تجویز کند. این سونوگرافی با سونوگرافی‌های معمولی تفاوت زیادی دارد. زیرا از امواج صوتی برای مشاهده قلب و نحوه فعالیت قلب جنین استفاده می‌شود و مشکلاتی مثل ریتم قلب جنین در این سونوگرافی مشخص خواهند شد.

اگر اتفاقات زیر رخ دهد پزشک انجام این سونوگرافی را به طور قطعی تجویز می‌کند. شرایطی که باعث ضرورت انجام این سونوگرافی می‌شوند عبارتند از:

  • مادرانی که دارای فرزند مبتلا به مشکلات مادرزادی و قلبی هستند باید حتماً سونوگرافی اکوکاردیوگرافی از جنین خود انجام دهند.
  • کسانی که در خانواده سابقه مشکلات قلبی مادرزادی دارند.
  • در صورتی که در سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری احتمال مشکلات قلبی وجود داشته است.
  • در شرایطی که ضربان قلب جنین خیلی سریع یا خیلی کند است.
  • در صورتی که در آزمایش‌های ژنتیکی بیماری‌های مربوط به قلب تشخیص داده شده‌اند‌.
  • در صورتی که مادر در دوران بارداری دارویی مصرف کرده است که ممکن است روی قلب جنین اثر بگذارد‌.
  • در صورتی که مادر دچار عفونت شده است که این عفونت می‌تواند به قلب جنین آسیب وارد کند‌.
  • در شرایطی که مادر مبتلا به دیابت باشد.

برای آگاهی از وضعیت جنین هفته هجدهم بارداری انجام این آزمایش کمک می‌کند که از وضعیت سلامت قلب جنین خود اطمینان حاصل کنید تا در صورت وجود هرگونه مشکل بتوانید با مشورت پزشک اقدامات لازم را انجام دهید. تا در نهایت فرزندی سالم را به دنیا بیاورید.

نمونه گیری خون از جنین در هفته هجدهم بارداری چگونه انجام می‌شود؟

یکی از اقدامات موثر برای آگاهی از وضعیت جنین هفته هجدهم بارداری نمونه‌گیری خون جنین بوده که تحت عنوان آزمایش کوردوسنتز شناخته می‌شود. در این آزمایش از بند ناف خون گرفته می‌شود که معمولاً برای بررسی کم خونی یا اختلالات خونی جنین انجام می‌شود.

گاهی اوقات برای درمان یک مشکل هم ممکن است که از این طریق یک دارو به جنین تزریق شود که این دارو از بند ناف وارد بدن جنین خواهد شد. وقتی که پزشک با انجام معاینات و آزمایشات احتمال کم خونی شدید یا اختلالات خونی را بدهد این آزمایش را تجویز خواهد کرد.

در گذشته هم برای بررسی عفونت و ناهنجاری‌های کروموزومی این آزمایش تجویز می‌شد. اما امروزه روش‌های ایمن‌تری مثل آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کریونی جایگزین شده‌اند. زیرا آزمایش کوردوسنتز خطرات زیادی با خود به همراه داشت. مشکلاتی مثل خونریزی از محل تزریق، کاهش ضربان قلب جنین و سقط جنین از جمله خطراتی هستند که آزمایش کوردوسنتز به دنبال خواهد داشت. به همین منظور حتماً با پزشک معالج مشورت کنید و سعی کنید که تا حد امکان روش‌های جایگزین را انجام دهید.

آمنیوسنتز در هفته هجدهم بارداری چیست؟

اگر احتمال اختلالات ژنتیکی در جنین بالا باشد برای تشخیص آن‌ها باید آزمایش آمنیوسنتز انجام شود. در این آزمایش یک سوزن بلند و توخالی از طریق شکم مادر وارد رحم می‌شود و نمونه‌ای از مایع آمنیوتیک که جنین در آن قرار دارد، برداشته خواهد شد. آمنیوسنتز باید بین هفته ۱۵ تا ۲۲ بارداری انجام شود که معمولاً اکثر بانوان در هفته هجدهم به توصیه پزشک خود این آزمایش را انجام می‌دهند.

رشد ریه جنین در هفته هجدهم بارداری چگونه است؟

وضعیت جنین هفته هجدهم بارداری به گونه‌ای است که ریه کودک مانند سایر اندام‌ها شروع به رشد و تکامل بیشتر می‌کند و برخی از لوله‌های کوچک از ریه جوانه می‌زنند.

این لوله‌های کوچک در انتها به کیسه‌های تنفسی تبدیل می‌شوند. کیسه‌های تنفسی به مرور زمان تا موقع به دنیا آمدن کودک رگ‌های خونی را در بر می‌گیرند و به این ترتیب می‌توانند خون که حاوی اکسیژن است را به بافت‌ها و اندام‌های گوناگون بدن جنین برسانند.

آیا تقویت ماهیچه‌های جنین در هفته هجدهم بارداری اتفاق می‌افتد؟

بله یکی از اتفاقات مهمی که در هفته هجدهم رخ می‌دهد تقویت ماهیچه‌های جنین است. به همین علت است که در هفته هجدهم مادر باردار شاهد حرکات بسیار زیاد جنین در شکم خود خواهد بود. جنین در این برهه از زمان در اطراف خود غلت می‌زند، تکان می‌خورد و حتی ممکن است که مشت و لگد بزند که تمام این موارد نشان دهنده تقویت هرچه بهتر ماهیچه‌های بدن جنین هستند.

حتی بلعیدن، خمیازه کشیدن، انجام سکسکه و مکیدن انگشت هم در این هفته اتفاق می‌افتد که تمام این موارد حاکی از تقویت ماهیچه‌های جنین است. پس می‌توان گفت وضعیت جنین هفته هجدهم بارداری وضعیتی عالی و رو به تکامل است که این تکامل در مهم‌ترین بخش از بدن جنین یعنی ماهیچه‌های او هم اتفاق می‌افتد.

وضعیت جنین دختر در هفته هجدهم بارداری

نکته جالبی که باید در رابطه با وضعیت جنین دختر هفته هجدهم بارداری بدانید این است که اگر جنین شما دختر باشد در داخل رحم شما دارای لوله‌های رحم و رحم خواهد بود. این یعنی یک جنین دختر از زمان آغاز تکامل در داخل بدن خود دارای رحم است. در این دوران حتی لوله‌های فالوک و تخمدان هم در رحم جنین دختر شما قرار گرفته‌اند.

قرار گرفتن دو رحم از مادر و فرزند در کنار هم موضوعی بسیار جذاب و زیبا است که پرداختن به آن هم می‌تواند احساسات را به خوبی برانگیخته کند.

تغییرات ظاهری جنین در هفته هجدهم بارداری چگونه است؟

در رابطه با تغییرات جنین در هفته هجدهم بارداری طی این مقاله زیاد صحبت کردیم. اما موضوعی که کمتر به آن پرداخته شد، ظاهر جنین در این زمان از بارداری است. وضعیت جنین هفته هجدهم بارداری به گونه‌ای است که جنین در این هفته ظاهری شبیه‌تر به انسان پیدا می‌کند و شاهد حالاتی که او با چهره‌اش ایجاد می‌کند هستیم.

حتی چشمان بسته جنین در داخل شکم شما به نوری که ممکن است به شکم بتابد حساس هستند و شما می‌توانید عکس العمل‌های جنین را نسبت به اتفاقات بیرونی از حمله نور و صدا، به راحتی احساس کنید‌. گاهی اوقات برخی از صداها باعث لگد زدن جنین به شکم شما می‌شوند و این یعنی جنین کاملاً هوشیار است و می‌تواند به اتفاقات اطراف خود واکنش نشان دهد.

از طرف دیگر مژه و ابروی جنین در این هفته در می‌آیند تا چهره او شباهت بیشتری به آدمیزاد پیدا کند و به تناسب برسد. سایر اجزای صورت جنین هم از این هفته به بعد با تکامل بیشتری روبرو می‌شوند تا رفته رفته در انتهای بارداری نوزادی کامل را به دنیا بیاورید.

نیازهای غذایی جنین در هفته هجدهم

در هفته هجدهم بارداری جنین با رشد استخوان، ماهیچه‌ها و تکامل بیشتر اندام‌های بدن خود مواجه می‌شود. تمام این موارد نیازمند ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف هستند تا جنین رشد سالمی را تجربه کند. به خصوص ویتامین D و کلسیم که به رشد بهتر استخوان‌ها استحکام استخوان‌ها و رشد بهتر اندام‌ها و ماهیچه‌های بدن جنین کمک می‌کنند.

پس یک مادر باردار باید سعی کند که با مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای و غذاهای سالم نیازهای غذایی جنین را در این هفته از بارداری به نحو احسن پاسخ دهد. عدم مصرف کافی ویتامین D می‌تواند برای جنین خطرناک باشد و سرعت رشد جنین را در این هفته از بارداری با کاهش مواجه کند.

کلام پایانی

جنین در تمام روزها و هفته‌های بارداری سیر صعودی و تکامل را طی می‌کند یک مادر باردار باید آشنایی کاملی نسبت به مراحل و روزهای بارداری داشته باشد. تا بتواند شرایط خوبی را برای رشد بهتر جنین و تجربه حاملگی خوب فراهم کند. در این میان مراجعه مداوم به پزشک متخصص زنان و انجام اقدامات مختلف با مشورت پزشک الزامی است.

در این محتوا سعی کردیم شما را با وضعیت جنین هفته هجدهم بارداری بیشتر آشنا کنیم تا در صورتی که در این هفته قرار دارید و یا به زودی وارد این هفته می‌شوید، بدانید که جنین شما در چه وضعیتی قرار خواهد داشت و چه اتفاقاتی را تجربه می‌کند. تا با این شناخت و آگاهی بیشتر، شرایط بهتری را هم برای رشد جنین خود فراهم کنید.