آموزش نحوه اندازه‌گیری قند خون در خانه و تفسیر اعداد آن

هرفردی که دارای بیماری دیابت است، باید سطح قند خون (گلوکز خون) خود را به‌طور منظم اندازه‌گیری کند. دانستن نتایج این اندازه گیری به شما این امکان را می‌دهد که استراتژی خود برای کنترل بیماری دیابت را تنظیم کنید. همچنین اندازه‌گیری منظم می‌تواند به شما در جلوگیری از عوارض سلامتی بلند مدت که می‌تواند ناشی از این بیماری باشد، کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2، پایبند بودن به سطح قند خون و سطح HbA1c هدف شما، احتمال بروز عوارض را کمتر می‌کند.

حال این پرسش مطرح می‌شود که نحوه اندازه گیری قند خون در خانه چگونه است؟ با سیناکر برای یادگیری صفر تا صد مراحل تست قند خون در خانه همراه شوید. همچنین از می‌توانید برای آسان‌تر شدن هر چه بیشتر این فرآیند از بسته مدیریت هوشمند سبک زندگی سیناکر استفاده کنید.

روش‌های آزمایش قند خون چیست؟

سطح قند خون در بدن به عنوان سطح گلوکز خون نیز شناخته می‌شود و عددی است که نشان می‌دهد چه میزان مولکول گلوکز در خون وجود دارد. این گلوکز قندی است که از غذا و نوشیدنی دریافت می‌شود و سطح آن در طول روز بالا و پایین می‌رود. این تغییرات برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند بسیار بزرگ‌تر است و بیشتر از افرادی که دیابت ندارند اتفاق میفتد.

شما می‌توانید برای این آزمایش از دستگاه تست قند خون استفاده کنید یا آزمایش خون بدهید. طبیعتا آزمایش خون برای افرادی که می‌خواهند به صورت روزانه این کار را انجام دهند دشوار است و استفاده از دستگاه کنترل قند خون توصیه می‌شود. البته همه افراد مبتلا به دیابت نیازی به بررسی سطح قند به این شکل ندارند و بیشتر برای افرادی تجویز می‌شود که داروهای دیابت خاصی استفاده می‌کنند. همچنین در این زمینه باید بدانید چیزی به نام HbA1c وجود دارد که به عنوان یک آزمایش خون برای اندازه گیری میانگین سطح قند خون شما در سه ماه گذشته شناخته می‌شود. همه افراد مبتلا به دیابت باید آن را بررسی کنند.

اندازه‌گیری قند خون در منزل(تست قند خون در خانه) به روش آسان

برای اندازه‌گیری میزان قند در بدن باید انگشت خود را با یک سوزن کوچک و تیز به نام سوزن لنست تست قند خون سوراخ ‌کنید. سپس یک قطره خون را روی نوار آزمایش قرار ‌دهید و نوار را در دستگاه بگذارید. با این کار سطح قند خون در بدن شما توسط دستگاه نمایش داده می‌شود. دستگاه‌های تست قند خون از نظر ویژگی‌ها، قابلیت حمل، سرعت، اندازه، هزینه و خوانایی (صفحه نمایش بزرگ‌تر یا توضیحات گفتاری در صورتی که مشکل بینایی داشته‌ باشید.) متفاوت هستند.

با تکنولوژی پیشرفته دستگاه‌ها در کمتر از 15 ثانیه نتیجه را نشان می‌دهند و این اطلاعات را برای استفاده‌های بعدی ذخیره می‌کنند. برخی از دستگاه‌ها نیز متوسط قند خون را در یک بازه زمانی محاسبه می‌کنند. همچنین اغب آن‌ها دارای کیت‌های نرم‌افزاری هستند و اطلاعات را از دستگاه می‌گیرند و نمودارها و جدول‌های نتایج تست‌های گذشته‌ی شما را نشان می‌دهند.

دستگاه و نوار قند خون دیابان یکی از هوشمندترین دستگاه‌های تست قند خون در ایران است که نتایج را با سرعت و دقت بسیار بالا در اختیار شما می‌گذارد. شما می‌توانید دستگاه تست قند دیابان همراه با نوار 25 عددی با گارانتی مادام العمر را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی سیناکر سفارش دهید.

دستگاه تست قندخون

پیشنهاد می کنیم در حالی که قصد خرید دستگاه قند خون را دارید قبل از خرید حتما مطلب راهنمای انتخاب بهترین دستگاه اندازه‌‎گیری قندخون (گلوکومتر) را مطالعه فرمایید.

دستگاه‌ تست قند خون از سایر قسمت‌های بدن

توجه داشته باشید بعضی از دستگاه‌های تست قند به شما این امکان را می‌دهند که بازو، ساعد، پایه‌ی انگشت شست و ران خود را آزمایش کنید. البته این نتایج ممکن است با سطح قند خون حاصل از نوک انگشت متفاوت باشند. معمولا مقادیر در نوک انگشت با سرعت بیشتری تغییر می‌کند. این امر به ویژه هنگامی ‌اتفاق میفتد که قند شما به سرعت در حال افزایش یا کاهش است. به عنوان مثال می‌توانیم به ساعات بعد از غذا یا بعد از ورزش اشاره کنیم. بنابراین اگر علائم کاهش قند خون را دارید، به نتایج آزمایش سایر قسمت‌های بدن خود اعتماد نکنید.

سیستم بررسی و مانیتورینگ مستمر قند

نوع دیگری از دستگاه‌های اندازه گیری قند در منزل وجود دارند که با پمپ‌های انسولین ترکیب می‌شوند. با اینکه این دستگاه‌ها به اندازه‌ی نتایج گلوکز از نوک انگشتان دقیق نیستند، اما می‌توانند به شما کمک کنند تا الگوها و روندهای سطح قند خود را پیدا کنید. همچنین پزشکان این دستگاه‌ها را با عنوان (وسایل اندازه‌گیری گلوکز میان‌بافتی) می‌شناسند.

مهم‌ترین عوامل موثر بر نتایج تست قند خون

نتایج تست قند خون می‌تواند بر اثر برخی عوامل به‌طور دقیق نشان داده نشود. به عنوان مثال اگر شما به بیماری‌هایی همچون کم‌خونی یا نقرس مبتلا باشید، احتمالا این نتایج دقیق نیستند. همچنین اگر هوا گرم و مرطوب باشد یا شما در ارتفاع زیادی قرار داشته‌ باشید، می‌تواند در نتایج اختلال ایجاد کند. ویتامین C نیز به همین صورت می‌تواند باعث اختلال شود. بنابراین اگر شما به صورت متداول نتایجی را می‌بینید که انتظار نمی‌رود، دستگاه خود را دوباره کالیبره کنید و نوارها را بررسی نمایید.

در جدول زیر محدوده‌ی ایده‌آل قند خون برای اکثر بزرگسالان به جز زنان باردار را مشاهده می‌کنید. فراموش نکنید دامنه‌ی ایده‌آل برای بدن شما ممکن است با فرد دیگری متفاوت باشد و در طول روز تغییر ‌کند. بنابراین برای پیدا کردن محدوده‌ی هدف خود با پزشک مشورت کنید. خانم‌های باردار هم می‌توانند برای تست قند خون خود از بسته طلایی سلامت مامانیا استفاده کنند.

ایده‌آل برای بزرگسالان با دیابت زمان اندازه‌گیری
mg/dL 130-70 قبل از وعده‌ی غذایی
کمتر از mg/dL 180 1 ساعت تا 2 ساعت بعد از شروع وعده‌ی غذایی

نظارت بر قند خون در منزل و  HbA1c

یکی دیگر از نکات مهم که باید هنگام اندازه گیری قند خون (تست قند خون) به خاطر داشته باشید، بررسی سطح HbA1c در بدن است. (آزمایشی حاکی از چسبیدن گلوکز در بدن به گلبول‌های قرمز خون است.) بسیاری از دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خانگی می‌توانند قند خون را به‌طور متوسط نشان دهند که با اندازه‌ی HbA1c همبستگی دارد. در جدول زیر اطلاعات آن را مشاهده می‌کنید:

سطح متوسط گلوکز خون  (mg/dL) HbA1c  (بر حسب درصد)
mg/dL 125 6
mg/dL 154 7
mg/dL 183 8
mg/dL 212 9
mg/dL 240 10
mg/dL 269 11
mg/dL 298 12

مراحل اندازه گیری قند خون در خانه

همان‌طور که گفتیم آزمایش قند خون خانگی میزان گلوکز را در خون شما اندازه‌گیری می‌کند و برای کنترل بیماری دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. خوب است بدانید برخی از انواع دستگاه تست قند خون وجود دارد که می‌تواند صدها نتایج را ذخیره کند. این مزیت به شما امکان می‌دهد تا نتایج تست گلوکز جمع‌آوری‌شده را در طول زمان بررسی کنید و بتوانید سطح آن را در زمان‌های خاصی از روز پیش‌بینی نمایید. همچنین خواهید توانست از تغییرات عمده در سطح قند  خون خود مطلع شوید و آن را به صورت یک نمودار آنالیز کنید. برای تهیه این مدل دستگاه می‌توانید از سیناکر کمک بگیرید. برای تست خانگی قند خون نیز می‌بایست مراحل زیر را طی کنید:

 1.  ابتدا دست‌های خود را به خوبی بشویید و خشک کنید.
 2. یک نوار تست را در دستگاه تست قند قرار دهید.
 3. سپس با سوزن لانستی که همراه بسته‌ی دستگاه اندازه‌گیری شما است، نوک انگشت خود را سوراخ کنید.
 4. انگشت را به آرامی ‌فشار دهید یا ماساژ دهید تا جایی که یک قطره خون تشکیل شود.
 5. در مرحله بعد، لبه‌ی نوار آزمایش را به قطره خون آغشته کنید و به طور ثابت نگه دارید.
 6. دستگاه پس از چند ثانیه سطح گلوکز خون شما را روی صفحه نمایش می‌دهد.
 7. توصیه می‌کنیم تمام نتایج اندازه‌گیری‌های خود را ثبت کنید. اکثر دستگاه‌های اندازه‌گیری گلوکز، حافظه‌ای برای این کار دارند. سوابق شما می‌تواند شما را از هرگونه مشکل یا روند مطلع کند. همچنین این سوابق پزشکی به متخصصان کمک می‌کند تا در صورت نیاز در برنامه‌ی غذایی، دارو یا برنامه‌ی ورزشی شما تغییری ایجاد کند. بهتر است در هربار مراجعه به پزشک، این سوابق را به همراه داشته باشید.

علت اندازه گیری قند خون چیست؟

اندازه‌گیری گلوکز خون اهمیت ویژه‌ای برای بیماران مبتلا به دیابت دارد و پاسخ پرسش‌های مهمی را می‌دهد. در حقیقت این تست با نشان دادن موارد زیر به شما در کنترل دیابت کمک می‌کند. افزون بر این موارد، می‌توانید بفهمید که چگونه غذا، فعالیت بدنی، استرس، مسافرت و حتی بیماری می‌تواند بر گلوکز خون شما تاثیر بگذارد.

 • چقدر برنامه درمانی دیابت شما خوب کار می‌کند؟
 • آیا ورزش‌کردن و مصرف غذا بر میزان قند خون موثر است؟
 • چگونه مواردی مانند استرس و بیماری بر سطح قند در بدن شما تاثیر می‌گذارند؟
 • داروهای دیابت شما چقدر خوب کار می‌کند؟
 • چه زمانی سطح قند خون شما خیلی زیاد یا خیلی کم است؟

اگر شرایط زیر را دارید باید سطح قند در بدن خود را آزمایش کنید:

 • انسولین مصرف می‌کنید.
 • باردار هستید.
 • در کنترل سطح گلوکز خون خود اختلال دارید.
 • سطح گلوکز خون در بدن شما پایین است. (به خصوص درمواردی که بدون علائم هشدار دهنده باشد.)
 • به دلیل سطح بالای گلوکز خون، کتون داشته باشید.

چرا باید به پزشک مراجعه کنیم؟

برای اطلاع از محدوده‌ی هدف برای قند خون خود باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین باید درباره‌ی راهکاری برای چگونگی کنترل قند خون اندازه‌گیری شده (نحوه افزایش یا کاهش آن) با او مشورت کنید. نکته دیگری هم که توصیه می‌کنیم از آن غافل نشوید این است که درباره‌ی علائم هشدار‌دهنده‌ی قند خون بالا یا پایین بیاموزید و بدانید که درصورت بروز علائم آن چه کاری باید انجام دهید.

کنترل قندخون توسط پزشک

چه زمانی باید قند خون را آزمایش کرد؟

پاسخ به این سوال برای هر شخص متفاوت است. پزشک به شما خواهد گفت که چه زمان و هر چند وقت یک‌بار باید سطح قند خود را بررسی کنید. با این حال اگر بیشتر از یک بار در روز انسولین مصرف‌ می‌کنید یا از پمپ انسولین استفاده می‌کنید، متخصصان توصیه می‌کنند که حداقل سه بار در روز قند خون خود را اندازه بگیرید. برای این کار می‌توانید دستگاه تست قند خون مجهز به نرم افزار هوشمند را به همراه اشتراک 6 ماهه پایش سلامت آنلاین سیناکر و نوار تست خریداری کنید تا در منزل قادر به اندازه‌گیری قند (تست قند خون) خود باشید. در ادامه بستگی به نوع دیابتی که دارید این فواصل زمانی را بررسی می‌کنیم:

دیابت نوع 1

این موضوع به پزشک شما بستگی دارد. آن‌ها می‌توانند به شما پیشنهاد دهند هر روز بین 4 تا 10 بار قند خود را اندازه‌گیری کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید قبل از وعده‌های غذایی، میان وعده‌ها، قبل و بعد از ورزش، قبل از خواب و حتی در طول شب سطح قند خونتان را تست کنید. همچنین ممکن است لازم باشد تعداد دفعات اندازه‌گیری را در مواردی همچون بیماری، تغییراتی در برنامه‌ی روزمره یا شروع داروی جدید افزایش دهید.

پیشنهاد مطالعه: درمان دیابت نوع 1 با انسولین

دیابت نوع 2

در این زمان به آنچه برای درمان دیابت مصرف می‌کنید بستگی دارد:

انسولین: ممکن است پزشک بسته به نوع و مقدار انسولین مصرفی شما، بگوید که چند بار در روز سطح قندتان را اندازه‌گیری کنید. اگر چندین تزریق روزانه انجام می‌دهید، احتمالا قبل از وعده‌های غذایی و هنگام خواب اندازه‌گیری خواهید کرد. اگر فقط از انسولین طولانی اثر استفاده می‌کنید، ممکن است فقط دو بار در روز، قبل از صبحانه و شام اندازه‌گیری کنید.

داروها: اگر از داروهایی برای کنترل دیابت استفاده می‌کنید، پزشکتان به شما می‌گوید که هر چند وقت یک بار قند خون خود را چک کنید.

تغییر سبک زندگی: اگر به رژیم‌ و ورز‌‌ش متکی هستید، ممکن است لازم نباشد روزانه قند خون خود را اندازه‌گیری نمایید.

سخن پایانی اندازه گیری میزان قند خون با دستگاه خانگی

در نهایت امیداوریم با مطالعه این مطلب توانسته باشید روش اندازه گیری قند خون در منزل (تست قند خون در خانه) را یاد بگیرید و به درستی آن را اجرا کنید. می‌توانید برای کنترل دقیق‌تر و موثر‌تر قند خون خود از دستگاه قند خون، نوار تست و سوزن لنست کمک بگیرید و با استفاده از نصب اپلیکیشن سیناکر در گوشی خود از مجرب‌ترین پزشکان مشاوره بگیرید.