راهنمای انتخاب بهترین دستگاه اندازه‌‎گیری قندخون (گلوکومتر)

اگر برای خواندن این مقاله اینجا هستید احتمالاً به جستجوی دستگاه اندازه­ گیری قند خون برای کنترل دیابت خود می‌­پردازید. در یک تعریف ساده می‌توان اینگونه بیان کرد که دیابت یک بیماری مزمن است و باعث افزایش قند خون در بدن انسان می‌شود. علت بروز این بیماری کمبود انسولین در بدن بوده و بسیار اهمیت دارد که فرد بیمار جهت مراقبت و کنترل بیماری خود به طور منظم قندخون خود را اندازه‌­گیری کند. در واقع آگاهی از وضعیت قند خون، تحت مشاوره پزشک اولین قدم جهت مراقبت از بیماری است.

درصورتی‌که پزشک شما دستگاه اندازه ‌گیری قند خون یا گلوکومتر را به‌صورت رایگان در اختیار شما قرار داده باشد؛ ممکن است احتمالاً به این فکر نکرده‌ باشید که گزینه‌های در دسترس دیگر را مورد بررسی قرار دهید.

در واقع امروزه انتخاب‌های گسترده و متنوعی برای افراد مبتلا به قند خون وجود داشته و انتخاب‌های افراد تنها محدود به گلوکومتر نمی‌شود؛ بلکه دستگاه‌های دیگر، نرم‌افزارها و وبسایت‌ها را نیز شامل می‌­شود. درمجموع همه این امکانات، آنالیز قند خون را بسیار آسان‌تر، دقیق‌تر و دسترس‌پذیر‌تر کرده است.

با توجه به شیوع دیابت در سراسر جهان، در حال حاضر تکامل و بهبود سیستم‌­های کنترل قند خون از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله به بررسی کامل دستگاه اندازه‌ گیری قند خون، نرم‌افزارها و سایت‌های موجود می‌­پردازیم و درباره آن‌ها توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهیم. اگر می‌خواهید نسبت به خرید این دستگاه اقدام کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً تا انتهای این مقاله از سیناکر همراه ما باشید.

تغییرات دستگا‌ه‌های تست قند خون امروزی

قرن 21 قرن ارتباطات و تغییرات جهانی است. همانند هر وسیله‌ی الکترونیکی دیگری که در زندگی روزمره استفاده می‌کنید، مانند تلوزیون، کامپیوتر، دستگاه کتاب‌خوان، دستبند سلامتی و غیره، گلوکومترها هم تغییراتی کرده‌اند؛ امروزه گلوکومترهای بی‌سیم هستند و این قابلیت را دارند که اطلاعات را با وبسایت‌ها یا نرم‌افزارهای گوناگون همگام‌سازی کنند.

شما می‌توانید با استفاده از این قابلیت‌ها کنترل و نظارت بهتر و دقیق‌تری بر فرایند درمان خود و مراقبت سلامتی خود باشید؛ بنابرین لازم است نسبت به امکانات دستگاه‌های اندازه‌­گیری قند خون شناخت کلی داشته باشید.

قابلیت‌های جدید گلوکومترها

در ادامه برخی قابلیت‌های جدیدی که می‌توانید از گلوکومترها انتظار داشته باشید لیست شده است.

1. دستگاه‌ اندازه‌­گیری قند خون به شما کمک می‌کند تا بینش وسیع‌تری از وضع سلامتتان داشته باشید؛ برای داشتن تصویری روشن از وضعیت سلامتی خود بهتر است در ارزیابی سطح قند خون خود تدوام به خرج دهید. اگر شما تنها سطح قند خون یک روزتان را بسنجید از عدد میانگین قند خون و چگونگی تغییرات سطح قند خون خود غافل خواهید ماند. دستگاه‌ها و نرم‌افزارهایی که وجود دارند به شما کمک می‌کنند تا تغییرات و میانگین قند خونتان را در طول هفته‌ها و ماه‌ها مورد ارزیابی قرار دهید.

2. با ارزیابی منظم قند خون می‌توانید گام بعدی، یعنی شروع مراقبت از بیماری خود را بردارید. مشاهده‌ی اعداد بر روی نمودارهای رنگی و جداول به شما کمک می‌کند که بفهمید آیا نیازی به ایجاد تغییرات دارید یا خیر. برای مثال یک نمودار به سرعت به شما نشان می‌دهد که قند خونتان در هنگام صبح‌ بالا است. پس از اعلام این نتیجه شما این موضوع را پزشکتان در میان می‌گذارید تا درباره‌ی لزوم یا عدم لزوم ایجاد تغییرات در درمانتان تصمیم‌گیری کند.

3. دستگاه اندازه‌گیری قند خون در روند تغذیه شما نیز می‌تواند حضور مفیدی داشته باشد. احتمالاً شما بهتر از هر کسی می‌دانید که نقش تغدیه در افزایش یا کاهش قند خون به چه اندازه مهم است؛ بنابرین لازم است تا وضعیت تغذیه‌ای خود را پیگیری کنید؛ بیشتر دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون و نرم‌افزارها به شما این دسترسی را می‌دهند که اطلاعات غذاهایی را که مصرف می‌کنید در آن‌ها وارد کنید.

4. در نهایت این دست اطلاعات به شما کمک می‌کند که بینش واضح‌تری از عوامل موثر بر سطح قند خون خود داشته باشید. برای مثال چگونگی تأثیر صبحانه یا ورزش عصرگاهی بر سطح قند خون. در همان نرم‌افزار شما می‌توانید میزان کالری ورودی به بدنتان را مشاهده کنید؛ همچنین می‌توانید در صورت انجام ورزش و فعالیت فیزیکی این فعالیت‌ها را ثبت نمایید یا هر زمانی که انسولین مصرف کردید در نرم‌افزار وارد کنید.

توصیه می‌کنیم دستگاه را با یک نرم‌افزار، وبسایت یا فضای دخیره‌سازی ابری همگام‌سازی کنید؛ در این حالت نهایت استفاده خود از تکنولوژی را انجام داده‌اید و با کاربرد وسیع دستگاه اندازه ­گیری قند خون آشنا شده‌اید.

جدیدترین پرچم‌داران دستگاه‌های قند خون (گلوکومترها)

برخی از جدیدترین پرچم‌داران گلوکومترها یا دستگاه‌های دیگر که می‌توانند اطلاعات را منتقل کنند عبارتند از:

سیستم هوشمند پایش قند خون و گلوکومتر بی‌سیم: گلوکومترهایی هستند که قابلیت اتصال به تلفن همراه را دارند. هر دوی این دستگاه‌ها نرم‌افزار و وبسایت مخصوص به خود را دارند که در پایش سلامت شما کمک می‌کند.

دستگاه­های کوچکی که گلوکومتر نیستند، ولی می‌توانند به گلوکومتر شما اتصال یابند و اعداد را از گلوکومتر دریافت می‌کنند؛ این دستگاه‌ها به صورت بی‌سیم اعداد را به نرم‌افزاری در تلفن همراهتان ارسال می‌کنند، سپس اطلاعات از نرم‌افزار به وبسایت مربوطه منتقل و در آن بارگذاری گردد.

کابل­‌هایی که می‌تواند تلفن همراه شما را به انواع مختلف مدل­های گلوکومتر متصل سازند. آن‌ها دارای تاییدیه‌ سازمان غذا و دارو هستند و به محض این که اتّصال انجام شود اطلاعات را در فضای ذخیره‌سازی ابری بارگذاری می‌کند.

انتخاب بهترین دستگاه تست قندخون امروزی

درصورتی‌که گلوکومتر شما قابلیت همگام‌سازی اطلاعات را نداشته باشد، ممکن است بخواهید گلوکومتری داشته باشید که حافظه‌ی زیادی برای ذخیره‌سازی اعداد داشته باشد. بیشتر دستگاه‌ها توانایی ذخیره‌سازی بین ۱۰۰ تا ۴۵۰ عدد را دارند، اما برخی از گلوکومترها قابلیت ذخیره بیش از ۳۰۰۰ عدد را دارند. این دستگاه‌ها از اطلاعات واردشده برای ساخت نمودارها و جداول بلندمدت استفاده می­ کنند و روی نمایشگر خود این اطلاعات را به شما نشان می­دهند.

در آخر به یاد داشته باشید که اطلاعات خود را با پزشکتان به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید این اطلاعات را به با تیم مراقبت یا هر شخص دیگری که می‌خواهید، مثل همسرتان نیز ذکر کنید. بسیار اهمیت دارد که در لحظه تغییرات جدید از کم و کیف روند درمانتان را در اختیار پزشک یا شخص دلخواهتان قرار دهید. این مسئله با توجه به این که مدیریت دیابت نیازمند کنترل دقیق سطح قند خون است، امری مهم و حیاتی است.

مشورت با یک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌ای برای کنترل سطح قند خون خود داشته باشید. با این حال اگر زمان و حوصله­ی کافی برای مراجعه حضوری به پزشک مشاور خود را ندارید، می‌توانید به اپلیکیشن سیناکر مراجعه کنید؛ با خرید پلن‌های مشاوره و سلامت با خیال راحت و به طور دائم با پزشک مورد نظر خود در ارتباط باشید.

نرم‌افزارهای کنترل قند خون

اگر به هر دلیلی مایل به صرف مبلغ اضافه‌ برای خرید دستگاه اندازه­‌گیری قند خون گران‌قیمت با قابلیت همگام‌سازی نیستید، می‌توانید با استفاده ازبرخی نرم‌افزارها و وبسایت‌ها مانند سایت و اپلیکیشن سیناکر از قابلیت‌های این دستگاه‌ها بهره‌مند شوید.

باید به یاد داشته باشید که اعداد مربوط به سطح قند خونتان را خودتان وارد نرم‌افزار یا وبسایت کنید. علاوه‌برآن، می‌توانید از بسیاری از امکانات دستگاه‌های پیشرفته و با قیمت بالا، بدون خریدن آن­ها بهره‌مند شوید؛ همچون قابلیت به اشتراک گذاشتن اطّلاعات، وارد کردن مقدار کربوهیدرات مصرفی، وارد کردن ورزش‌های انجام‌شده و امکان مشاهده‌ی تغییرات سطح قند خون در طول زمان.

 ویژگی‌­های نرم‌­افزارهای کنترل قند خون

1. قابلیت اتصال و همگام‌سازی با دستبند یا ساعت هوشمند که نشان‌دهنده‌ نبض شما هستند؛ با اتصال به دستبند یا ساعت خود، شما گزارشی از فعّالیت‌های فیزیکی در کنار اعداد سطح قند خون و همچنین اطلاعات دیگر خواهید داشت.

2. آن­ها شما این امکان را می‌دهد که اعداد مربوط به قند خون و غذاهای مصرفی خود را وارد و پایش کنید، همچنین قسمتی مربوط به غذاها دارد که به شما این امکان را می‌دهد که هنگام غذا خوردن یا هنگام خرید، غذاهای مختلف را با هم مقایسه کنید. این نرم‌افزار همچنین قابلیت همگام‌سازی با دستبند سلامتی را دارد. به علاوه دستورات غذایی، ویدئوهای آموزشی و سوال و جواب از متخصّصین را به شما پیشنهاد می‌کند.

3. این نرم­ افزارها یک ردیاب سلامتی محبوب با کاربری آسان هستند که اعداد مربوط به سطح قند خون و اطلاعات دیگر را ثبت می‌کنند.

4. آن­ها به شما این امکان را می‌دهند که اعداد قند خون، هموگلوبین A1c و اطّلاعات دیگر را ذخیره کنید. بنابراین شما می­توانید گزارش‌هایی باجزئیات را برای نشان دادن به پزشک خود داشته باشید.

بسیاری از این نرم‌افزارها و وبسایت‌ها شبکه‌های اجتماعی آنلاینی دارند که می‌توانید به آن‌ها ملحق شوید. پیوستن به این جوامع آنلاین روش خوبی برای دریافت حمایت‌های لازم در دوران مراقبت است.

در کنار دستگاه­های اندازه­گیری قند خون سیناکر، نرم­ افزارها و وبسایت­های مربوطه شما نیز می‌توانید سرویس خودتان را در اپلیکیشن بسازید؛ با استفاده از این اپلیکیشن میزان قند خون خود را ثبت کرده و با کمک الگوریتم‌های هوش مصنوعی، وضعیت بیماری خودتان را بررسی کنید.

راهنمای انتخاب و خرید دستگاه اندازه­ گیری قند خون (گلوکومتر)

ممکن است شما به‌دنبال یک گلوکومتر پیشرفته و پرامکانات بوده یا برعکس مدل‌های ساده‌تر را نیاز داشته باشید؛ در هر دو صورت برخی نکات کلیدی وجود دارند که هر خریداری لازم است به آن‌ها توجه کند.

1. درابتدا، مطمئن شوید که صفحه‌ نمایش دستگاه و اعداد روی آن به خوبی قابل رؤیت باشند. بعضی از گلوکومترها در صفحه­ی خود نور زمینه‌ای دارند که به شما این امکان را می‌دهد تا در تاریکی نیز بتوانید اعداد را بخوانید. دسته‌ای دیگر از این دستگاه‌ها با نمایش بزرگ‌تر اعداد یا ایجاد تصویر با کنتراست بالا خواندن اعداد را برای شما ساده‌تر کرده‌اند.

2. در صورتی که دارای بینایی ضعیفی هستید، بهتر است گلوکومتری را انتخاب کنید که اعلام‌گر صوتی داشته باشد تا اعداد مربوط به قند خونتان را با صدای بلند برایتان بخواند.

3. در صورت امکان قبل از خرید دستگاه اندازه‌­گیری قند خون آن را در دستتان بگیرید تا از خوش‌دست بودن آن اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید دکمه‌های دستگاه در جای مناسبی قرار گرفته باشند و فشردن آن‌ها برایتان آسان باشد. اگر در گرفتن اجسام کوچک و انجام دادن کارهای ظریف با دستتان مشکل دارید، احتمالاً کار کردن با نوارهای بزرگ‌تر برایتان راحت‌تر خواهد بود. گلوکومترهایی وجود دارند که خودشان محتوی تعداد مشخصی نوار تست هستند. استفاده از این نوع گلوکومتر می‌تواند کار شما را ساده‌تر کند، چرا که دیگر مجبور نخواهید بود با نوارهای کوچک و ظریف دست و پنجه نرم کنید.

4. مراقب هزینه‌های مخفی باشید و فراموش نکنید که قیمت نوارهای تست را نیز لحاظ کنید. یک گلوکومتر ارزان یا حتی رایگان می‌تواند در درازمدت هزینه­های بیشتری به شما تحمیل کند چرا که نوارهایش ممکن است بسیار گران باشد. مطمئن شوید شرکت بیمه‌ی شما هزینه‌های نوار تست را برای دستگاهی که قصد دارید بخرید پوشش دهد.

5. قبل از خرید نهایی، دستگاه‌ را امتحان کنید؛ بررسی کنید که آیا دستگاه قابلیت صحت سنجی خودش را دارد یا خیر. این کار باعث می­شود تا از دقیق بودن اعداد اطمینان حاصل شود. اما اگر این قابلیت را ندارد، خود شما می‌توانید هرازچندگاهی از یک محلول کنترل(محلولی حاوی غلظت مشخصی از گلوکز) استفاده کنید؛ یک نوار را به محلول آغشته کنید و در دستگاه قرار دهید، سپس مشاهده کنید که آیا عدد را درست نشان می‌دهد یا خیر. همچنین بررسی کنید که نیاز به تمیز کردن دستگاه وجود دارد یا خیر. در صورت نیاز به تمیز کردن دستگاه اندازه­‌گیری قند خون خود بهتر است نحوه شستشوی آن را نیز یاد بگیرید.

6. برای زمان خود ارزش قائل شوید؛ از این‌که مجبور نیستید در هر بار تعویض نوار کرده یا کلید خاصی را وارد کنید اطمینان حاصل کنید. چرا که لزومی ندارد شما این زحمت اضافه را متقبل شوید.

همچنین برای این که انتخاب بهتری از گلوکومتری که می‌تواند برای شما مناسب باشد، داشته باشید و بدانید چه اطلاعات و طراحی‌ بیشتر به کارتان می‌آید، با پزشکتان مشورت کنید. در اپلیکیشن سیناکر می‌توانید بدون اتلاف هزینه و زمان از مشاوره‌های پزشکان متخصص بهره‌مند شوید. و همچنین می توانید برای خرید دستگاه کنترل قند خون دیابان به فروشگاه های معتبر پزشکی، داروخانه ها یا به فروشگاه اینترنتی سیناکر مراجعه کنید.

دستگاه تست قندخون دیابان

جمع بندی راهنمای انتخاب و خرید بهترین دستگاه اندازه­ گیری قندخون

همانطور که مطالعه کردید با شیوع دیابت در سراسر جهان، در حال حاضر داشتن سیستمی جهت کنترل قند خون خود از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله از سیناکر تلاش کردیم تا به بررسی کامل دستگاه اندازه‌ گیری قند خون، نرم‌افزارها و وبسایت‌های بپردازیم و اطلاعاتی مفید را خدمت شما عزیزان قرار دهیم.

قبل از خرید دستگاه اندازه­ گیری قند خون لازم است به بررسی نکاتی بپردازید که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم. اگر به جستجوی دستگاه مورد نطر خود می­پردازید، پیشنهاد می‌­کنیم برای دیدن آن­ها سری به فروشگاه سیناکر بزنید. این دستگاه­‌ها دارای چهار حالت انجام تست هستند که خود شخص آن‌ها را مشخص می‌کند. این حالت‌ها شامل قبل از خوردن غذا، بعد از خوردن غذا، بعد از استفاده از دارو و بعد از ورزش می‌شوند.

در غیر این صورت کاربر می­‌تواند به صورت دستی و یا با اسکن صفحه نمایش (OCR) نتایج قندخون خود را در نرم افزار فارسی سیناکر در تلفن همراه ثبت کند. همین حالا با سرویس پایش سیناکر، این کار را انجام دهید و توصیه‌های پزشکتان را بر اساس نتایج تست‌هایی که در این اپلیکیشن ثبت کرده‌اید، دریافت کنید.