پاکسازی کبد چیست؟ آیا پاکسازی می‌تواند به کبد کمک کند؟

پاکسازی کبد یا سم‌زدایی کبد، برنامه­‌ای است که ادعا دارد قادر است سموم را از بدن خارج کرده، به کاهش وزن کمک می‌کند و باعث ارتقای سلامت شما ‌شود. از آن‌جایی‌که شما حاضرید اقدامات لازم را در راستای سلامت خودتان داشته باشید، ممکن است این روش پاکسازی سموم را امتحان کنید؛ اما باتوجه به این‌که کبد عضوی حساس و حیاتی در بدن انسان است، باید این را بدانید که این راه نمی‌تواند کار زیادی برای شما مؤثر واقع شود.

کبد یکی از مهم­ترین ارگان‌های بدن است که به پاکسازی اضافات کمک می‌کند و میزان بسیاری از مواد ضروری و داروها در خون را کنترل می‌کند. بیشتر افراد فکر می‌کنند که پاکسازی کبد بعد از نوشیدن مقدار زیادی الکل یا غذای ناسالم، قادر است سموم بدن را پاک می‌کند. بعضی دیگر نیز به اشتباه بر این باورند که پاکسازی به کبدشان کمک ‌می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشد یا بیماری‌های کبد را درمان می‌کند.

همانند بیشتر روش‌های سم زدایی‌، برنامه‌­های پاک سازی‌ کبد نیز قوانین خاصی دارد.؛ این برنامه می‌تواند رژیم غذایی شما را فقط محدود به آبمیوه و مایعات کند. همچنین ممکن است یک رژیم با سبزیجات یا مکمل‌های رژیمی و گیاهی را شامل شود. لازم به ذکر است، بعضی رژیم‌های پاکسازی کبد همچنین شما را وادار به خریدن محصولات مختلف تقویتی درمانی نیز می‌کنند.

در این مقاله در ارتباط با پاکسازی کبد، مکمل­‌ها و راه‌­های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌­های کبد توضیحاتی را در خدمت شما قرار می‌­دهیم. اگر برای شما سوال است که پاکسازی کبد چقدر موثر است، تا انتهای این مقاله از سیناکر همراه ما باشید.

آیا پاکسازی کبد بی‌خطر هستند؟

درواقع برای بیماری‌های کبد درمان دارویی و فرایندهای مختلف پزشکی و علمی وجود دارد، درحالی‌که پاکسازی‌ها ممکن است به کبد آسیب وارد کنند و هیچ شواهدی نشان نمی‌دهد که برنامه‌های پاکسازی یا مکمل‌ها بتوانند به‌شکل اصولی کبد را درمان کنند.

درحال حاضر مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد که آسیب‌های کبدی در اثر داروهای گیاهی و مکمل‌های رژیمی در حال افزایش است. برای نمونه عصاره‌ چای سبز می‌تواند آسیبی همانند هپاتیت به کبد وارد کند. یا تنقیه‌ی قهوه که در بعضی رژیم‌ها دیده می‌شود، می‌تواند منجر به عفونت و اختلالات الکترولیتی کشنده در افراد شود.

دانستنی‌های دیگر در مورد محصولات پاک سازی کبد و رژیم‌­های مربوط:

 • بعضی شرکت‌ها از مواد اولیه‌ای استفاده می‌کنند که ممکن است برای بدن و کبد مضر باشد. برخی دیگر نیز آماری ساختگی از درمان بیماری‌های مهم منتشر می‌کنند.
 • عصاره‌های غیرپاستوریزه می‌توانند شما را به بیماری برساند؛ اگر سالمند هستید یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید، تاثیرات آن برایتان بیشتر است.
 • توجه کنید که اگر بیماری کلیوی دارید، پاک‌کننده‌ای که حاوی مقادیر زیادی عصاره باشد می‌تواند وضعیت بیماری شما را وخیم­تر کند.
 • اگر دچار دیابت هستید، حتما قبل از شروع یک رژیم جدید که سبک غذایی شما را تغییر می‌دهد، با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از مشاوره‌های پزشکی می‌تواند خاطره شما را راحت و سلامت نهایی شما را تضمین کند. در اپلیکیشن سیناکر می‌توانید بدون اتلاف هزینه و زمان از مشاوره‌های پزشکان متخصص بهره‌مند شوید .
 • اگر به عنوان بخشی از برنامه‌ی پاکسازی کبد مدتی طولانی مواد غذایی کمی مصرف می­کنید، ممکن است دچار احساس ضعف، بی­حالی، سردرد و کم‌آبی بدن شوید. به یاد داشته باشید که اگر آسیب کبدی به دلیل هپاتیت B دارید، غذا نخوردنتان (روزه‌داری) آن آسیب را بیشتر می‌کند.

پاکسازی کبد بعد از آسیب کبدی ناشی از الکل و غذای ناسالم

هیچ شواهد علمی مبنی بر اینکه پاکسازی، بدن شما را سم‌زدایی وسالم‌تر می‌کند وجود ندارد‌. درسته که ممکن است در یک رژیم پاکسازی کبد احساس بهتری داشته باشید، اما این صرفاً به دلیل این است که غذاهای سنگین با چربی فراوان و کربوهیدرات‌های پیچیده نمی‌خورید؛ این دست غذاها کالری زیاد اما مواد مغذی کمی دارند. رژیم‌های پاکسازی کبد همچنین ممکن است غذاهایی که شما به آن­ها حساس هستید و یا آلرژی دارید ممنوع کنند، مانند لبنیات، گلوتن، تخم‌مرغ، بادام زمینی.

راه‌هایی برای کمک به کبد، بعد از نوشیدن مقدار زیاد الکل

هیچ شواهدی نشان نمی‌­دهد که پاکسازی کبد‌ بدن بعد از مصرف الکل و غذای ناسالم، سموم را از بدن شما حذف ‌می­کند. کبد ظرفیت مشخصی برای تحمل مقدار الکلی که هر بار وارد بدن می­‌شود، دارد و وقتی شما بیش از حد می‌نوشید کبد باید بسیار سخت کار کند تا آسیب آن را جبران نماید. بنابراین در طی زمان این مسئله منجر به التهاب، اسکار و سرطان کبد می‌شود.

کبد شما ‌می‌تواند آسیب‌های جزئی ناشی از الکل را طی روزها و هفته‌ها برطرف کند اما توجه کنید که اگر آسیب بزرگ‌تر باشد ممکن است این پروسه ماه‌ها طول بکشد و بعد از مدت طولانی، این آسیب دائمی شود.

را‌ه‌هایی برای پیشگیری از بیماری‌های کبد

تغییرات در سبک زندگی می‌تواند بدون نیاز به برنامه‌ی پاکسازی، به سلامت کبد و در نهایت سلامت کلی شما کمک کند. این مراحل زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند که شما در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به بیما‌ری‌های کبد قرار داشته باشید؛ برای مثال به خاطر سابقه‌ی مصرف بیش از حد الکل و یا سابقه‌ی خانوادگی بیماری کبدی.

درواقع سلامتی کلی، ژن‌های شما، رژیم غذایی، سبک زندگی و محیط اطراف شما بر کبد تاثیر می‌گذارد. برنامه‌های پاکسازی کبد نه آسیب‌ها را درمان می‌کنند و نه از بیماری جلوگیری می‌کنند.

در ادامه مقاله راهکارهایی جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری­های کبد را برای شما لیست کرده­ایم:

 • از مصرف الکل خودداری کنید.
 • هر روز بر اساس یک رژیم غذایی متعادل غذا بخورید. رژیم شما بهتر است حاوی پروتئین، فیبر موجود در مغزها، دانه‌ها و غلات به همراه ۵ تا ۹ واحد میوه و سبزیجات؛ پروتئین برای تامین آنزیم‌هایی که برای پاکسازی طبیعی خود بدن لازم است.

رژیم غذایی سالم

 • وزن مناسب و سالم خود را حفظ کنید.
 • ورزش را در برنامه­‌های روزانه خود قرار دهید اما اگر مدت زیادی است که فعالیت نداشته‌اید، قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید. در این خصوص می‌توانید به اپلیکیشن سیناکر مراجعه کنید و با خرید پلن‌های مشاوره و سلامت با خیال راحت با پزشک مورد نظر خود در ارتباط باشید.
 • تیغ اصلاح، مسواک و وسایل شخصی خود را با کسی شریک نشوید و به طور کلی رفتارهای پرخطر که می‌توانند منجر به هپاتیت ویروسی شوند را ترک کنید؛ برای مثال فقط در مکان‌های معتبر و استریل تتو بزنید یا با اشخاصی که شناختی از وضعیت سلامت آن­ها ندارید رابطه‌ی جنسی برقرار نکنید.

آیا پاکسازی‌های کبد به کاهش وزن بی‌خطر کمک می‌کنند؟

مطالعات کمی نشان­ دهنده ارتباط بین پاکسازی کبد و کاهش وزن هستند، اما این مطالعات از اعتبار کمی برخوردار هستند یا تعداد نمونه‌ی کمی دارند. مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد که رژیم کم‌کالری برنامه‌ی پاکسازی، ممکن است ابتدا باعث کاهش وزن شود اما افراد به محض اینکه به رژیم همیشگی خود برمی‌گردند، دوباره اضافه وزن پیدا می‌کنند.

درواقع پایبند بودن به یک رژیم غذایی متعادل و حذف عادات ناسالم خود قدم مهمی برای حذف سموم از بدن و اصلاح وزن بوده و برای تکمیل این مسیر نیاز به مشورت با پزشک متخصص و انجام آزمایش‌های تجویز شده توسط ایشان است. شما می‌توانید با بسته‌های مدیریت هوشمند سبک زندگی سیناکر و استفاده از پلن‌های مشاوره‌ای پزشکان در این وبسایت با خیالی آسوده روند درمان و بهبود را در پیش بگیرید.

راه‌هایی برای کاهش وزن و کمک به کبد چرب

بعضی تغییرات سبک در زندگی می‌توانند از شما در برابر بیماری کبدی محافظت کنند و نیز روند کاهش وزن را بهبود ببخشند. این تغییرات در سبک زندگی شامل موارد زیر می­شوند:

 • مصرف غذای سالم با مقدار زیاد آب، میوه و سبزیجات
 • تداوم در انجام ورزش­های منظم

ورزش منظم برای پیشگیری از بیماری های کبد

 • رعایت در مصرف الکل

به‌یاد داشته باشید، از آن‌جایی‌که بیماری کبد چرب درمانی قطعی ندارد، روش‌ها و تغییرات سبک زندگی که توسط پزشکان پیشنهاد و تجویز می‌شود می‌تواند به بهبود سلامتی شما کمک کند. برای بهبود و درمان کبد چرب علاوه بر موارد گفته شده، درطول فرایند کنترل شده کاهش وزن باید به حالات روحی خود نیز توجه داشته باشید؛ چراکه درصورت نادیده گرفتن این مورد برنامه کاهش وزن می‌تواند نتیجه‌ای عکس برای افراد داشته و موجب پرخوری شود.

آیا مکمل‌های گیاهی به پاک سازی کبد کمک می‌کنند؟

گیاه milk thistle یا شیر تیغک، حاوی ترکیبی به نام سیلیبین Silybin است. برخی بر این باور هستند که این ترکیب به کبد کمک می‌کند تا بهتر کار کند و می‌تواند بیماری‌های کبد را درمان کند. اما با توجه به این که شواهد کافی اثربخشی پاکسازی کبد را نشان نمی­دهند، نمی‌توان اثبات کرد که این گیاه یا عصاره‌اش تاثیر مثبتی بر کبد دارند.

مطالعاتی ذکر می‌کنند ترکیباتی از این گیاه به کاهش علائم در انواع خاصی از بیماری‌های کبد کمک کرده است اما هیچ مطالعه‌ای ثابت نمی‌کند که این گیاه خود بیماری کبد را درمان کرده است.

برای مثال گفته می‌شود که زردچوبه یا چاشنی طلایی، می‌تواند از بدن در  برابر بیماری کبدی محافظت کند اما اما هیچ مطالعه‌ای اثبات نکرده که استفاده‌ی مداوم آن می‌تواند مفید باشد. گیاه قاصدک را نیز یک درمان طبیعی برای بسیاری از بیماری‌ها می‌دانند اما برای اطمینان مطالعه‌ی بیشتری برای اثبات این مسئله باید انجام شود.

به یاد داشته باشید که قوانین سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای مکمل‌ها، با قوانین مربوط به غذاها و داروها متفاوت است؛ تضمینی وجود ندارد که مکمل‌ها بی‌خطر باشند و یا همان طوری که گفته شده عمل کنند.

سخن پایانی مقاله سم زدایی کبد

در این مقاله از سایت سیناکر به بررسی اطلاعاتی درباره‌­ سم زدایی، مکمل‌­ها و راه‌­های پیشگیری از ابتلا به بیماری­‌های کبد پرداخیتم و دانستیم برای بیماری‌های کبد درمان دارویی وجود دارد، اما در واقع پاکسازی‌ها ممکن است به کبد آسیب بزنند. همچنین هیچ شواهدی نشان نمی‌دهد که برنامه‌های پاکسازی یا مکمل‌ها بتوانند کبد را درمان کنند.

پیشنهاد می‌شود در صورت درمان دارویی حتما مقاله روش صحیح مصرف دارو را مطالعه فرمایید.

بنابراین بهترین اقدامی که می‌­توانید جهت بهبود و پیشگیری از بیماری‌­های کبد انجام دهید، تغییرات در سبک زندگی‌­تان است. با رعایت نکات مذکور در این مقاله، بدون نیاز به برنامه‌ی پاکسازی، به سلامت کبد و در نهایت سلامت کلی خود کمک کنید.

همچنین اگر فکر می‌کند که هر نوع بیماری کبد و یا شرایط خاصی دارید، با پزشک خود صحبت کنید؛ با مراجعه به سیناکر می‌توانید از ابزارها، اپلیکشین‌ها، پلن‌های مشاوره و سرویس پایش آنلاین در زمینه‌ خودمراقبتی استفاده کنید و با خیال راحت جهت بهبود وضعیت سلامتی خود گام بردارید.