چه عواملی بر دقت دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون تأثیر می‌گذارد؟

استفاده از دستگاه تست قند خون بسیار مهم است و این موضوع برای افرادی که دارای دیابت یا قند خون بالا هستند، اهمیت بیشتری دارد. بنابراین گاهی اوقات به نظر می‌رسد دستگاه اندازه‌گیری قند خون  اعداد نادرستی را نشان می‌دهد و تبدیل به یک دغدغه برای بسیاری از بیماران می‌شود. در این میان ممکن است بپرسید برای اطمینان از درستی و دقت اندازه‌گیری چه کاری می‌توان انجام داد؟ در حقیقت زمانی که شما به درستی از دستگاه‌های قند خون استفاده کنید، معمولا نتایج دقیقی به دست خواهید آورد. با این حال گاهی اوقات ممکن است نتایج‌ نادرست باشند و شما مجبور خواهید شد با عوامل موثر بر دقت دستگاه آشنا شوید و آن‌ها را رفع نمایید.

چرا آشنایی با عوامل تاثیرگذار بر دستگاه تست قند مهم است؟

اندازه گیری قند خون برای مدیریت دیابت نوع 2 بسیار ضروری است و معمولا پزشک از شما می‌خواهد تا حداقل هر سه ماه برای اندازه گیری آن به بیمارستان بروید. برخی بیماران هم برای تشخیص صحیح بیماری، می‌بایست قند خود را به صورت روزانه بررسی کنند. بی‌تردید رفت و آمد به درمانگاه یا مطلب دکتر برای این کار امری دشوار و بسیار زمان‌بر است. بنابراین تهیه دستگاه تست قندخون دیابان همراه با 25 عدد نوار تست قندخون می‌تواند به شما این امکان را بدهد که در منزل سطح گلوکز خون خود را بررسی نمایید. این دستگاه‌های کوچک میزان قند خون شما را اندازه گیری و نمایش می‌دهند. برای این کار در ابتدا باید عوامل موثر بر میزان خوانش و دقت دستگاه را بشناسید تا بتوانید نتایج صحیحی به دست آورید. در ادامه با دیگر فواید این کار آشنا می‌شوید:

1. دقت اندازه گیری قند خون به این دلیل مهم است که از داده‌هایی که به دست آورده‌اید اطمینان پیدا کنید و بتوانید به بهبود برنامه مدیریت دیابت فعلی خود کمک نمایید. همچنین پزشک می‌تواند براساس نتایج شما، داروهای مصرفی را تغییر دهد و روند سلامتی شما را دقیق‌تر بررسی کند.

2. این اندازه گیری به شما کمک می‌کند هنگام مراجعه به معاینه A1c، نتایج آزمایشگاهی بالقوه را درک کرده یا پیش‌بینی کنید.

3. به شما امکان می‌دهد بدانید چه چیزی بر قند خون بدنتان تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال آیا نوشیدنی الکلی که اخیرا مصرف کردید بر قند شما اثر داشت یا خیر. همچنین آیا ورزشی که انجام دادید باعث کاهش قند شد و دیگر پرسش‌های رایج.

4. همچنین می‌توانید متوجه شوید که آیا ارتباطی بین استرس و قند خون شما وجود دارد؟

5. دستگاه‌های قند خون دقیق قادر به تشخیص اپیزودهای هیپو یا هیپرگلیسمی هستند و می‌توانند به تصمیم گیری در مورد دوز دارو کمک کنند.

عوامل موثر بر دقت دستگاه قند خون چیست؟

در درجه اول شما باید از دستورالعمل‌های ارائه‌شده در دفترچه دستگاه خود پیروی کنید. در این بخش نیز با عواملی که بر دقت اندازه گیری قند خون تاثیر می‌گذارند آشنا می‌شوید. این نکات به شما کمک می‌کند اطمینان بیشتری از نتایج خود داشته باشید و دقت دستگاه را بالا ببرید. برای کنترل سطح قند خون خود هم توصیه می‌کنیم بسته مدیریت هوشمند قند خون سیناکر که به همراه پایش آنلاین پزشک ارائه می‌شود را از دست ندهید.

کالیبراسیون و کیفیت دستگاه گلوکز خون

به منظور اعتماد به داده‌هایی که دستگاه شما در اختیار قرار می‌دهد؛ باید این نکته را در نظر داشته باشید. البته تولیدکنندگان باید استانداردهای خاصی را رعایت کنند ولی اگر در مورد کیفیت دستگاه مطمئن نیستید، میتوانید آخرین به روزرسانی‌های نسخه سازنده را بررسی کنید و طبق مراحل زیر پیش بروید:

1. هنگامی که برای اولین بار قند خود را اندازی کردید، دستورالعمل‌های ارائه شده با آن را دنبال کنید.

2. فرایند کالیبراسیون می‌تواند بر اساس شرکت سازنده و نوع دستگاه متفاوت باشد.

3. شما باید یک کد کالیبراسیون را با شماره روی ویال نوار تست مطابقت دهید. البته برخی از دستگاه‌ها استثنا هستند. به عنوان مثال، با یک دستگاه Accu-Chek، نیازی به کدگذاری آن نیست، بنابراین مراحل کمتری در آزمایش گلوکز خواهید داشت.

4. همچنین بهتر است از نوارهای تست مارک دستگاه خود استفاده کنید؛ چرا که برخی از محصولات شخص ثالث با کنتورهای مارک‌دار سازگار هستند. استفاده از نوار تست ناسازگار می‌تواند باعث خوانش نادرست یا خطا شود.

5. تولیدکنندگان مختلف فرایندهای خاص خود را برای توسعه نوار تست خود دارند و هر کدام یک تاریخ انقضا برای آن‌ها ارائه می‌کنند. شما نباید از نوارها بیشتر از تاریخ انقضا استفاده کنید. برای خرید نوار تست قند خون سالم و معتبر هم می‌توانید از سیناکر کمک بگیرید.

6. از نوارهای تست که برای فروش غیرمجاز هستند یا قبلا متعلق به کسی بوده‌اند، دوری کنید.

توجه به تمیزی دستان و محل تست

توجه داشته باشید که اگر محل انجام آزمایش کثیف، دارای غذا، گریس یا هر نوع باقیمانده از مواد مختلف باشد، می‌تواند خوانش دستگاه را منحرف کند. همچنین باید قبل از آزمایش قند خون دست‌های خود را بشویید و اطراف انگشت خود را کاملا تمیز کنید. قبل از تست هم مطمئن شوید که محل آزمایش شما خشک است تا خون رقیق نشود. برای خرید دستگاه تست قند خون مجهز به نرم افزار هوشمند و  خرید نوار تست قند خون هم می‌توانید از سیناکر استفاده کنید.

اندازه گیری قند خون از محل صحیح بدن

تحقیقات نشان می‌دهد که دقت گلوکز بسته به اینکه نمونه خون خود را از کدام مویرگ‌های انگشت یا قسمت دیگری از بدن بگیرید، متفاوت است. معمولا محل اصلی برای آزمایش قند خون نوک انگشتان شما می‌باشد؛ ولی مکان‌های دیگری هم وجود دارند که شامل کف دست، بازو، ساعد، ران و ساق پا می‌شوند. معمولا استفاده از نوک انگشتان به دلیل وجود رگ‌های عصبی زیاد است و مکان دیگر توصیه نمی‌شود. (مگر اینکه دستگاهی برای آن طراحی شده باشد.) بنابراین بهتر است از انگشتان خود برای این اندازه گیری استفاده کنید، به خصوص اگر قند خون شما به سرعت در حال افزایش یا کاهش است.

نکته دیگر در مورد این تکنیک این است که باید مطمئن شوید خون کافی در نوار تست خود دارید. داشتن خون بسیار کم باعث خطا یا دقت اشتباه می‌شود. شما می‌توانید تنظیمات را روی لانست خود تنظیم کنید تا مطمئن شوید که خون کافی می‌گیرید. در نهایت، باید نوار تست را به طور کامل در دستگاه خود قرار دهید. برای خرید سوزن لانست و همچنین بسته نوار تست می‌توانید از وب سایت یا اپلکیشن سیناکر کمک بگیرید.

اندازه گیری قند خون

دمای محیط، یک عامل مهم بر دقت دستگاه قند خون

از قرار دادن تجهیزات تست خود در شرایط گرما یا سرمای شدید خودداری کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که لوازم خود را در خودروی خود جا می‌گذارید، توجه داشته باشید که این وسایل نباید در دمای شدید باقی بمانند. ارتفاع زیاد نیز می‌تواند بر دقت دستگاه تاثیر بگذارد. پس توصیه می‌کنیم از دستگاه خود طبق دستورالعمل سازنده مراقبت کنید. همچنین اندازه گیری قند خود را در آب و هوای خیلی گرم یا خیلی سرد انجام ندهید.

میزان هماتوکریت بدن

هماتوکریت تعداد گلبول‌های قرمز خون را نشان می‌دهد. اگر از کم‌خونی یا کم‌آبی رنج می‌برید، ممکن است نتایج شما به اندازه فردی که شمارش طبیعی سلول‌های خونی دارد دقیق نباشد. پس بهتر است با پزشک خود در مورد چگونگی اطمینان از دقت نتایج دستگاه خود مشورت کنید. برای این کار می‌توانید از سیناکر اشتراک پزشک بگیرید و با متخصصان مربوطه تعامل داشته باشید.

مصرف انواع دارو

داروهایی مانند استامینوفن، دوپامین، اسید اسکوربیک، ویتامین C و مانیتول می‌توانند به طور قابل توجهی بر دقت برخی از دستگاه‌های قند خون تاثیر بگذارند. به عنوان مثال مصرف استامینوفن و اسید اسکوربیک منجر به خوانش‌های پایین کاذب می‌شود. در مقابل، افراد مبتلا به دیابت که تحت دیالیز هستند، (به ویژه دیالیز صفاقی برای درمان نارسایی کلیه) بیشتر در معرض خطر خوانش بالای کاذب قرار دارند. در نتیجه، دستگاه می‌تواند مالتوز را با گلوکز در بدن این افراد اشتباه بگیرد و نتیجه صحیحی نشان ندهد.

در جدول زیر با بررسی اجمالی عوامل موثر بر دقت دستگاه تست قند خون آشنا می‌شوید:

راه حل‌های پیشنهادی عوامل موثر بر دقت دستگاه قند خون
نوارهای آزمایش آسیب‌دیده یا تاریخ گذشته را بیرون بریزید. نوارها را در ظرف مهر و موم شده‌ی آن‌ها ذخیره کنید. نوارهای تست باید از گرما، نم و رطوبت دور نگه داشته شوند. مطمئن شوید که نوارها برای دستگاه اندازه‌گیری قند خون شما مناسب باشند. مشکلات نوار تست
دستگاه اندازه‌گیری قند خون و نوارهای آزمایش خود را در دمای اتاق نگه دارید. دمای بالا یا پایین
قبل از سوزن زدن به پوست، دست‌ها و محل تست را کاملا بشویید و خشک کنید. الکل، آلودگی یا سایر مواد روی پوست شما
بعضی از دستگاه‌ها باید با توجه به هر نوع نوار تست برنامه‌ریزی شوند. مطمئن شوید که شماره کد موجود در دستگاه با شماره کد موجود در محفظه‌ی نوار تست مطابقت دارد. کدگذاری نامناسب
نوار تست را کاملا وارد دستگاه کنید. در صورت لزوم باتری‌های دستگاه را تعویض نمایید. مشکلات دستگاه نمایشگر
یک قطره خون را به نوار تست لمس کنید. بعد از استفاده از اولین قطره، خون بیشتری به نوار تست اضافه نکنید. خون کافی بر روی نوار تست قرار ندارد
اگر از محلی غیر از نوک انگشت خود استفاده می‌کنید و فکر می‌کنید خواندن آن اشتباه است، با استفاده از خون نوک انگشت دوباره آزمایش کنید. هنگامی‌که سطح قند خون شما به سرعت بالا می‌رود یا کاهش می‌یابد، نمونه‌های خون از محل‌های جایگزین به اندازه‌ی نمونه‌های انگشت دقیق نیستند. امتحان کردن محل جدید برای تست
اگر کمبود آب بدن دارید یا تعداد گلبول‌های قرمز خونتان کم است (کم خونی)، ممکن است نتایج تست‌ها دقیق نباشند. مقدار گلبول‌های قرمز خون شما

میزان خطای دستگاه تست قند خون چقدر است؟

شما باید دقت دستگاه خود را با نتایج آزمایشگاهی مطابقت دهید. همچنین هنگام ملاقات با پزشک دستگاه تست قند خون را به همراه داشته باشید و نتایج خود را با او چک کنید. برای دقیق‌ترین اعدا حتماً از نمونه خون انگشت استفاده کنید. (نه خون حاصل از خون گیری) معمولا نتایجی که در محدوده 15 درصد از مطالعه آزمایشگاهی باشد، دقیق در نظر گرفته می‌شوند و خطا ندارند. با این حال میزان خطای هر دستگاه اگر تا 5 درصد باشد، دقیق بوده و اختلالی در نتایج ایجاد نمی‌کند.

بیشتر بدانید: تفاوت دستگاه قند خون(گلوکومتر) و تست آزمایشگاهی چیست؟

آزمایشات کنترل کیفیت دستگاه اندازه‌گیری قند خون

آزمایشات کنترل کیفیت زیر می‌تواند به شما اطمینان دهد که دستگاه شما به درستی کار می‌کند:

با استفاده از محلول کنترل تست کنید. روش طبیعی اندازه‌گیری قند خون را دنبال کنید، اما به جای خون از محلول مایع کنترل استفاده کنید. این محلول‌ها معمولا همراه با دستگاه شما بوده و در بیشتر داروخانه‌ها موجود هستند. شما باید دستورالعمل‌های بسته‌بندی را دنبال کنید. همچنین هر بار که ظرف جدیدی از نوارهای آزمایش را باز می‌کنید و گاهی اوقات هنگام استفاده از آن‌ها، باید از محلول‌های کنترل مایع استفاده کنید. به طور کلی اگر دستگاه اندازه‌گیری گلوکز خون خود را بر روی زمین بیندازید یا هر زمان که نتیجه‌ی غیرطبیعی گرفتید، باید از محلول‌های کنترل استفاده کنید. برای خرید انواع تجهیزات تست قند خون هم می‌توانید به فروشگاه آنلاین سیناکر سری بزنید.

اندازه‌گیری‌های خود را با نتایج آزمایشگاه مطابقت دهید. هنگامی‌که به پزشک خود مراجعه می‌کنید یا وقت ملاقات برای کار آزمایشگاهی دارید، دستگاه اندازه‌گیری قند خون را با خود ببرید. همزمان با گرفتن خون برای آزمایشات، میزان قند خون را با دستگاه خود نیز اندازه‌گیری کنید. سپس نتایج دستگاه خود را با نتایج آزمایشگاه مقایسه نمایید. نتایجی که در بازه‌ی 15 درصدی از نتایج آزمایشگاه باشند، دقیق ارزیابی می‌شوند.

در نهایت اگر دستگاه شما به درستی کار نمی‌کند، با سازنده‌ی دستگاه و نوارهای تست خود تماس بگیرید. برای خرید آنلاین انواع دستگاه تست قند خون و همچنین دریافت مشاوره از پزشکان می‌توانید از اپلیکیشن سیناکر استفاده کنید.