آیا جراحی چاقی (جراحی کاهش وزن) برای همه مناسب است؟

جراحی چاقی

جراحی چاقی یکی از راه‌های درمان چاقی است که مانند هر عمل جراحی دیگری معایب و محاسنی دارد. اول از همه باید بدانیم که جراحی چاقی برای همه مناسب نیست. اگر شما شرایط زیر را داشته باشید، ممکن است یک کاندید برای جراحی کاهش وزن باشید:

  • شما یک فرد بزرگسال چاق هستید، به خصوص اگر بیماری مرتبط با وزن مانند دیابت نوع ۲ داشته باشید.
  • خطرات و مزایای آن را می‌دانید.
  • شما آماده هستید که بعد از جراحی نحوه‌ی غذا خوردن را اصلاح کنید.
  • شما متعهد هستید که تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید تا وزن خود را کم نگه‌ دارید.

نوجوانان معمولاً تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار نمی‌گیرند مگر اینکه بسیار چاق باشند، با شاخص توده‌ی بدنی (BMI) حداقل ۳۵ و از نظر پزشکی دارای مشکل پزشکی مرتبط با چاقی شدیدی داشته باشند.

اگر به این موضوع فکر می‌کنید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا انتخاب مناسبی برای شما هست یا نه، مشورت کنید.

۴ نوع از جراحی‌های کاهش وزن

وقتی جراحی کاهش وزن انجام می‌دهید، جراح تغییراتی در معده یا روده‌ی کوچک یا هر دوی آن‌ها ایجاد می‌کند. در ادامه چهار روشی که جراحان معمولاً از آن‌ها استفاده می‌کنند توضیح داده شده است:

بای‌پس معده (Gastric Bypass):

پزشک ممکن است این عمل را بای پس معده‌ی Roux-en-Y یا RYGB معرفی کند. جراح فقط قسمت بسیار کمی ‌از معده را در بدن باقی می‌گذارد که کیسه نامیده می‌شود. آن کیسه نمی‌تواند غذای زیادی را در خود جای دهد، به همین دلیل کم‌تر می‌خورید. غذایی که می‌خورید بقیه معده را دور می‌زند و مستقیماً از آن کیسه به روده‌ی کوچک شما می‌رود. این جراحی اغلب می‌تواند از طریق چندین برش کوچک و با استفاده از دوربین برای دیدن داخل بدن (لاپاراسکوپ) انجام شود. پزشکان همچنین می‌توانند عمل بای‌پس کوچک معده انجام دهند که همان فرآیند مشابه را دارد و از طریق لاپاراسکوپ نیز انجام می‌شود.

باند معده‌ی قابل تنظیم:

جراح یک نوار یا باند کوچک دور قسمت بالایی معده‌ی شما قرار می‌دهد. این باند دارای یک بالون کوچک در داخل خود است که میزان تنگی یا آزاد بودن باند را کنترل می‌کند. این باند مقدار غذایی که می‌تواند وارد معده‌ی شما شود را محدود می‌کند. این جراحی با استفاده از لاپاراسکوپ انجام می‌شود. این روش به ندرت در ایالات متحده انجام می‌شود.

اسلیو معده:

این جراحی، قسمت اعظم معده را جدا می‌کند و فقط قسمت باریکی از قسمت فوقانی معده باقی می‌ماند که اسلیو معده یا آستین معده نامیده می‌شود. همچنین ممکن است جراحی هورمون گرسنگی را مهار کند، بنابراین کمتر می‌خورید.

عمل جا‌به‌جایی دئودنال (Duodenal Switch):

جراحی پیچیده‌ای است که بیشتر معده را جدا می‌کنند و از اسلیو معده برای دور زدن بیشتر روده‌ی کوچک شما استفاده می‌کنند. این عمل میزان توانایی خوردن شما را محدود می‌کند. همچنین به این معنی است که بدن شما برخلاف گذشته، فرصت جذب مواد مغذی از غذای شما را پیدا نمی‌کند، این می‌تواند به این معنی باشد که شما ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیازتان را به اندازه‌ی کافی دریافت نمی‌کنید.

ایمپلنت الکتریکی:  این دستگاه در شکم کاشته می‌شود و دارای یک کنترل از راه دور است که می‌تواند آن دستگاه را از خارج بدن تنظیم کند.

با هر نوعی از جراحی کاهش وزن، شما همچنان باید روی داشتن یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بیشتر به عنوان بخشی از سبک زندگی خود تمرکز کنید.

فواید جراحی کاهش وزن

بعد از جراحی کاهش وزن، بیشتر افراد به مدت ۲۴-۱۸ ماه وزن کم می‌کنند. در آن زمان، بسیاری از افراد شروع به بازیابی مقداری از وزن از دست رفته خود می‌کنند، اما تعداد کمی، همه‌ی آن را بازیابی می‌کنند.

اگر مشکل پزشکی مرتبط با چاقی داشته باشید، این مشکلات معمولاً پس از جراحی کاهش وزن بهبود می‌یابند. برخی شرایط مانند دیابت می‌توانند به سرعت بهبود یابند. موارد دیگر، مانند فشار خون بالا، ممکن است کمی زمان ‌بیشتری نیاز داشته باشد.

خطرات و عوارض جانبی جراحی چاقی

شایعترین عوارض جانبی شامل حالت تهوع، استفراغ، نفخ، اسهال، تعریق زیاد، افزایش گاز و سرگیجه است.

عوارض جانبی جدی می‌تواند شامل خونریزی، عفونت، نشت از محل بخیه‌های شما و لخته شدن خون در پاها باشد که می‌تواند به قلب و ریه‌ها منتقل شود. اکثر مردم به هیچ یک از این موارد مبتلا نمی‌شوند.

مشکلات طولانی مدت پس از جراحی کاهش وزن به نوع جراحی شما بستگی دارد. یکی از مشکلات رایج، به خصوص با بای‌پس معده، ((سندرم دامپینگ)) است که در آن غذا خیلی سریع از روده کوچک عبور می‌کند. علائم شامل حالت تهوع، ضعف، تعریق، غش کردن، اسهال بعد از خوردن غذا و عدم توانایی خوردن شیرینی بدون احساس ضعف شدید است. این حالت ممکن است در ۵۰٪ از افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته اند رخ دهد. اما پرهیز از غذاهای دارای قند زیاد و جایگزینی آن‌ها با غذاهای دارای فیبر زیاد می‌تواند از بروز آن جلوگیری کند.

زمانی که به سرعت وزن زیادی از دست می‌دهید، سنگ صفرا می‌تواند تشکیل شود. برای کمک به پیشگیری از آن‌ها، پزشک ممکن است مصرف مکمل نمک‌های صفراوی را برای ۶ ماه اول پس از جراحی توصیه کند.

همچنین باید مطمئن شوید که به اندازه‌ی کافی مواد مغذی دریافت می‌کنید، به خصوص اگر جراحی جذب مواد مغذی را برای بدن دشوارتر کند.

از آنجا که کاهش وزن سریع و کمبودهای تغذیه‌ای می‌تواند به نوزاد در حال رشد آسیب برساند، پزشکان اغلب به زنان در سنین باروری که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند توصیه می‌کنند تا زمان ثبات وزن خود، از بارداری جلوگیری کنند.