کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی چیست؟

زندگی با یک بیماری مزمن مانند دیابت و حتی تلاش برای کاهش خطر ابتلا به آن، اغلب به معنای مواجهه با بسیاری از عدم قطعیت‌ها است. به عنوان مثال شما هیچوقت مطمئن نیستید که غذای رستوران جدید مورد علاقه‌ی خانواده شما چگونه بر قند خونتان تأثیر می‌گذارد. همچنین هیچ زمان نمی‌توانید بگویید که چه چیزی باعث الگوهای افزایش یا کاهش قند خون می‌شود. اینجا است که ابزارهای سلامت دیجیتال و تکنولوژی‌های نوآورانه مانند هوش مصنوعی (Artificial intelligence) به کار می‌آیند. طبق گفته یک متخصص تغذیه، عدم قطعیت ناشی از مدیریت بیماری مزمن نه تنها می‌تواند باعث ایجاد استرس شود، بلکه احساس خارج از کنترل بودن شرایط را به شما القا می‌کند.

در این میان ممکن است بگویید که پزشک می‌تواند به شما در پاسخ به سوالاتتان کمک کند و توصیه‌هایی را ارائه دهد، اما واقعا چند بار به آن‌ها مراجعه می‌کنید؟ چه قدر پیدا کردن زمان ملاقات که برای برنامه‌های همه مناسب باشد، دشوار است؟

در واقعیت، زندگی با یک بیماری مزمن به طور معمول مستلزم مدیریت شبانه‌روزی است، زمانی بیشتر از آنچه که واقعا ی‌توانید در مطب پزشک خود بگذرانید. بنابراین، در زمانی که شما در یکی از ده‌ها زمان ویزیت پزشک خود نیستید، چه کار می‌کنید؟ پاسخ ساده است، مراقبت از خود مبتنی بر هوش مصنوعی(AI)! حال این جمله به چه معناست و تاثیر هوش مصنوعی در پزشکی چگونه است؟ با سیناکر برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها همراه شوید.

هوش مصنوعی در پزشکی

تعریف هوش مصنوعی در مراقبت از خود به صورت دیجیتال

به طور کلی، هوش مصنوعی به کامپیوتر‌ها این امکان را می‌دهد که همانند انسان‌ها فکر کنند، استدلال کنند و به حل مسائل بپردازند. در حوزه‌ی سلامت دیجیتال، به طور خاص، هوش مصنوعی می‌تواند به شما در یافتن الگوهایی در جزئیاتی مانند نقاط بالا و پایین قند خون، نوسانات فشار خون، اثربخشی داروها و موارد دیگر کمک کند. حال می‌پرسید چگونه این کار صورت می‌گیرد؟ در پاسخ باید بگوییم وقتی داده‌های سلامتی خود را با یک برنامه یا پلتفرم دیجیتالی دیگر که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند به اشتراک می‌گذارید، این فناوری می‌تواند به ایجاد بینش‌ها و پیش‌بینی‌های دقیق نه تنها بر اساس اطلاعات شما، بلکه همچنین براساس سایر افرادی که داده‌های خود را با این پلتفرم به اشتراک می‌گذارند، کمک کند.

در واقع، هوش مصنوعی تمام این داده‌ها را بررسی می‌کند، تا افرادی که دارای سابقه سلامت مشابه و تجربیات سلامتی شما هستند را پیدا کند. (حتی در برخی موارد، ده‌ها میلیارد داده را!) این فناوری هر چه با داده‌ها‌ی بیشتری کار کند، بینش و توصیه‌های آن دقیق‌تر خواهد بود

افزون بر این موارد خوب است بدانید که دیجیتالی شدن حجم عظیمی از داده‌ها را تولید می‌کند. از این داده‌ها می‌توان برای نظارت بر فرایندها، شناسایی روندها در مراحل اولیه و امکان پاسخگویی به آن‌ها با استفاده از مدل‌های کسب و کار جدید شبکه‌ای بهره برد. این عملکردها در حوزه‌های پزشکی مزایای زیادی دارند. به عنوان مثال با در نظر گرفتن تمام داده‌های پزشکی و غیر پزشکی، می‌توان تصمیمات کارآمد و منطقی‌تری اتخاذ کرد. همچنین درمان‌ها را فردی کرد یا بیماری‌ها را در مراحل اولیه تشخیص داد. در حقیقت داده‌های کلان در هوش مصنوعی کلیدواژه‌های مهم در آینده پزشکی هستند. هوش مصنوعی می‌تواند حجم زیادی از داده‌ها را در مدت زمان بسیار کوتاهی و سریع‌تر از انسان‌ها ترکیب و تجزیه و تحلیل کند.

مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) یک رشته جدید است که از فناوری رایانه برای تحقیق و توسعه نظریه، روش، تکنیک و سیستم کاربردی برای شبیه‌سازی و گسترش هوش انسانی استفاده می‌کند. با کمک فناوری جدید هوش مصنوعی، محیط پزشکی سنتی بسیار تغییر کرده است. به عنوان مثال، تشخیص بیمار بر اساس معاینات رادیولوژیک، پاتولوژیک، آندوسکوپی، سونوگرافی و بیوشیمیایی به طور موثر با دقت بالاتر و حجم کاری کمتر انسانی ارتقا می‌یابد. همچنین رویکردهای پزشکی در طول دوره بعد از عمل، آماده سازی قبل از عمل، دوره جراحی و دوره نقاهت با اثرات جراحی بهتر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. علاوه بر این، فناوری هوش مصنوعی نقش مهمی در تولید داروهای پزشکی، مدیریت پزشکی و آموزش‌های حوزه پزشکی ایفا کرده و آن‌ها را به مسیر جدیدی سوق داده است. در زیر با دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی آشنا می‌شوید:

  1. بهینه سازی دوره‌ی بیماری از غربالگری و تشخیص تا درمان و مراقبت‌های بعدی
  2. تصمیم گیری دقیق‌تر در عملکردهای درمانی و بالینی
  3. ایجاد بیمارستان‌ها با کمک ربات
  4. تصویربرداری و تشخیص پزشکی
  5. مدیریت منابع و داده‌های بیمارستانی
  6. جراحی به کمک ربات
  7. نظارت بر بیماری‌های مزمن
  8. نگهداری پیشگویانه دستگاه‌های پزشکی
  9. بازرسی کیفیت بصری تجهیزات پزشکی
  10. کاربردهای عملی محاسبات کوانتومی در پزشکی

ناگفته نماند شما می‌توانید برای دریافت دوره‌های خود مراقبتی هوشمند با نظارت پزشکان، از اپلیکیشن سیناکر کمک بگیرید. اپلیکیشن هوشمند مامانیا نیز برای خانم‌های باردار خدمات متنوع و مفیدی ارائه می‌کند.

تاثیرات هوش مصنوعی (AI) در پزشکی بر بیماری مزمن

در صورتی که شما در حال حاضر با یک بیماری مزمن زندگی می‌کنید یا می‌خواهید عوامل خطر خود را کاهش دهید، هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند که در بالاترین سطح مراقبت از خود باشید. به عنوان مثال، بینش‌های فشار خون هوش مصنوعی به شما کمک می‌کند تا بفهمید که فشار شما در طول زمان چه روندی دارد. همچنین به شما پیشنهاداتی ارائه می‌کند که چه کار‌هایی برای اثر گذاشتن بر این روند‌ها می‌توانید انجام دهید و به شما این فرصت را می‌دهد تا به طور پیشگیرانه خطر عوارض سلامت قلب و بحران‌های فشار خون را کاهش دهید.

همچنین براساس گفته متخصصان، بررسی قند خون با فناوری‌های هوش مصنوعی به شما این امکان را می‌دهد که پیش بینی کنید که سطح گلوکز شما در آینده‌ی نزدیک در چه سطحی قرار خواهد گرفت. این کار به شما این قدرت را می‌دهد که با آمادگی بیشتری روز‌ خود را شروع کنید.
به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از خانه خارج ‌شوید و بینش قند خون شما نشان می‌دهد که در چند ساعت آینده روند نزولی خواهید داشت، شاید یک میان‌وعده با خود ببرید که شامل ترکیبی متعادل از کربوهیدرات‌های پیچیده و پروتئین است. با این کار می‌توانید قند خون خود را متعادل کنید و از افزایش ناگهنای آن جلوگیری نمایید. افزون بر این موارد باید بدانید که دسترسی به پیش بینی‌های قند خون به این معنی است که می‌توانید تصویر کلی سلامت خود را درک کنید.

به عبارت دیگر، شما نه تنها تصاویر لحظه به لحظه از سطح قند خون خود را مشاهده خواهید کرد، بلکه نحوه‌ی تغییر روندهای بزرگتر در طول زمان را نیز خواهید فهمید. به علاوه در طول راه، مربی سلامت شما در دسترس است تا به شما در درک اعداد و نحوه‌ی عمل در پاسخ به آن‌ها کمک کند.

هوش مصنوعی و کمک به تصمیمات پزشکان

هوش مصنوعی و کمک به تصمیمات پزشکان

یک متخصص فعال در این حوزه می‌گوید: «یکی از روش‌های مورد علاقه‌ی من برای استفاده از هوش مصنوعی(AI) در مربیگری، تشویق مردم به انجام آزمایشات مقایسه‌ای است تا دریابیم چگونه غذاهای مختلف بر آن‌ها به طور خاص تأثیر می‌گذارد.» حال ممکن است بپرسید آزمایش مقایسه‌ای چیست؟ این آزمایش شامل بررسی قند خون شما درست قبل از غذا و سپس دو ساعت بعد می‌شود. این آزمایش به شما این امکان را می‌دهد که بیاموزید چگونه یک سری از غذاها یا وعده‌های غذاهایی و حتی زمان مصرف آن‌ها می‌تواند بر بدن شما تأثیرات منحصر به فردی بگذارد. بنابراین می‌توانید در مورد سلامت خود تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرید.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که آزمایش مقایسه‌ای می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در حفظ سطح A1C  سالم کمک کند. همچنین شما را در مورد رفتارهای تغذیه‌ای خود و نحوه‌ی تاثیر آن‌ها بر سایر جنبه‌های مراقبتی مانند داروها یا برنامه ورزشی یاری می‌کند. به خاطر داشته باشید که شما می‌توانید در هر زمان برای دریافت مشاوره‌های پزشکی آنلاین از سیناکر کمک بگیرید. فقط باید اشتراک پزشک تهیه کنید تا از خدمات درمانی و مراقبتی متنوعی بهره‌مند شوید.

مزایای هوش مصنوعی(AI) در مدیریت تصمیم‌گیری‌های روزانه

با توجه به صدها تصمیم‌گیری مرتبط با سلامتی که افراد دیابتی هر روز انجام می‌دهند، به راحتی می‌توان متوجه شد که چگونه مدیریت روزانه می‌تواند به سرعت منجر به خستگی یا شک به خود شود. اما با استفاده از مزایای هوش مصنوعی (AI) در ابزارهای سلامت دیجیتالی به ویژه هنگامی‌که واقعاً بتوانید داده‌ها را درک و تفسیر کنید، می‌تواند مانند این باشد که شما در صندلی راننده قرار دارید و همه چیز تحت کنترل شماست.

در حقیقت استراتژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مانند آزمایش مقایسه‌ای، شما را در مقام کنترل قرار می‌دهد، به جای این که احساس کنید به توصیه‌های تجویزی یک متخصص وابسته هستید! همچنین هوش مصنوعی به شما اعتماد به نفس بیشتری می‌بخشد؛ زیرا می‌توانید به جای حدس زدن، بدانید که برای سلامتی شما چه اتفاقی میفتد. البته، در حالی که در اختیار داشتن مالکیت سلامتی شما بسیار مفید است، مربی سلامت شما هنوز در آنجا حضور دارد تا سوالات شما را بررسی کند و در صورت نیاز به راهنمایی از شما حمایت کند.

با این وجود باید بدانید که به عنوان مربی، هدف ما این نیست که شما را به خودمان وابسته کنیم. هدف ما این است که به شما این توانایی و قدرت را بدهیم که احساس کنید می‌دانید چه باید بکنید، چگونه اقدام کنید و در تصمیم‌گیری‌های خود درباره‌ی مدیریت سلامت خود اطمینان داشته باشید. به عنوان مثال وقتی به مدیریت سلامت خود اطمینان داشته باشید، دیگر دائما استرس ندارید یا تحت فشار نیستید. لذا فضای ذهنی و روانی خود را برای چیزهایی که واقعا در زندگی اهمیت دارند، آزاد می‌کنید. چه این فضا گذراندن وقت با کسانی باشد که دوستشان دارید و چه زمان بیشتر برای کار بر روی پروژه‌هایی که به آن علاقه دارید؛ همگی می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشد.

جمع بندی رابطه هوش مصنوعی(AI) و پزشکی

در نهایت باید بدانید که هوش مصنوعی(AI) پتانسیل غیرقابل تصوری دارد و در طی چند سال آینده، همه بخش های زندگی ما از جمله پزشکی را متحول خواهد کرد. این فناوری هم‌اکنون با قدرت زیادی سبب تحول و دگرگونی در حوزه‌های پزشکی شده است.

به عنوان مثال در دو سال گذشته، تعداد مطالعات، پروژه‌های تحقیقاتی، دوره‌های دانشگاهی و شرکت‌های مرتبط با هوش مصنوعی به‌طور تصاعدی افزایش یافته‌اند. البته توجه داشته باشید که هیچ گاه هوش مصنوعی جایگزین متخصصان پزشکی نخواهد شد؛ بلکه سبب همکاری موفقیت آمیز بین انسان و فناوری خواهد بود تا تغییر مثبتی در پزشکی برای ما به ارمغان آورد. همچنین سلامتی دیجیتال بیش از هر زمان دیگری داده‌های مفیدی در دسترس ما قرار می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنیم و راه‌های جدیدی برای درمان بیماری‌ها پیدا کنیم. همچنین بتوانیم شیوه‌های پزشکی را ساده‌سازی کنیم و برنامه‌های پزشکان و بیماران را بهینه نماییم.

افزون بر این موارد وقتی که احساس کنید به توانایی خود در مدیریت سلامت اطمینان دارید، زمان کمتری را برای نگرانی و زمان بیشتری برای زندگی کردن اختصاص خواهید داد. پزشکان سیناکر نیز با تهیه کارت‌های اشتراک پزشک 3 ماهه تا 1 ساله به شما در این زمینه کمک خواهند کرد و در تمامی مراحل بیماری همراه شما خواهند بود.