راه‌های درمان چاقی چیست؟

راه‌های درمان چاقی

چاقی چگونه درمان می‌شود؟

چاقی به معنی داشتن شاخص توده‌ی بدنی (BMI) 30 و یا بیشتر است‌‌. کاهش وزن، BMI شما را پایین می‌آورد و زودتر از آنچه که تصور می‌کنید مزایای سلامتی آن را به دست خواهید آورد‌.
تحقیقات نشان می‌دهند که کاهش وزن حتی به میزان متوسط، احتمال ابتلا به دیابت‌، بیماری‌های قلبی‌، سکته‌ی مغزی‌، فشار خون بالا و سایر بیماری‌های مرتبط با وزن را کاهش می‌دهد‌.
تغییر رژیم غذاییتان مهمترین کار است‌‌. پزشک شما یا یک متخصص تغذیه می‌تواند به شما کمک کند برنامه‌ای را انتخاب کنید که برای شما مفید باشد‌‌. شما انتخاب‌های زیادی دارید‌‌. یکی از نکات کلیدی، انتخاب یک رژیم غذایی است که به شما کمک ‌کند تا عادات غذایی سالم و ماندگار ایجاد کنید.
اگر برای محافظت از سلامتی خود نیاز دارید که به سرعت لاغر شوید‌، در صورتی که پزشک تشخیص دهد که این روش برای شما بدون خطر است‌، می‌توانید رژیم غذایی بسیار کم‌کالری را دنبال کنید‌‌. قرار نیست که افراد برای مدت طولانی در این رژیم باقی بمانند زیرا این رژیم غذایی فاقد برخی از مواد مغذی مورد نیاز بدن است‌‌. چنین رژیم‌هایی فقط باید با نظارت پزشکی دقیق انجام شود‌.
ورزش نیز طبیعتاُ بخشی از برنامه‌ی کاهش وزن است‌‌‌. فواید آن بیشتر از سوزاندن کالری است – ورزش همچنین برای قلب‌، استخوان‌ها‌، روحیه و سطح انرژی شما مفید است‌‌ و وقتی‌که وزن کم کردید‌، فعال بودن به شما کمک می‌کند تا وزن خود را حفظ کنید. داروهای لاغری‌، با و بدون نسخه وجود دارند اما فقط باید همراه با رژیم لاغری و برنامه‌ی ورزشی از آن‌ها استفاده شود‌.
گاهی اوقات از جراحی برای درمان چاقی استفاده می‌شود‌‌‌. بسیاری از پزشکان این روش را فقط برای افرادی در نظر می‌گیرند که نتوانسته‌اند با سایر روش‌های درمانی، وزن خود را کم کنند و به دلیل وزنشان در معرض خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی هستند‌‌. اگر شما جراحی کاهش وزن انجام بدهید‌، برای نتیجه‌ی ماندگار باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید و ورزش کنید‌.
آنچه که مهم است اینست که شما در طی درمان برای کاهش وزن، به طور مرتب وزن خود را کنترل نمایید، و از روند کاهش وزن خود اطلاع داشته باشید. سرعت زیاد و کم کاهش وزن شما را در معرض خطرهای زیادی قرار می دهد، با کنترل وزن و داشتن دید نسبت به تغییراتی که در شاخص های کاهش وزن شما رخ می دهد، به سادگی می توانید راه های درست کاهش وزن را در پیش بگیرید.