سیگار کشیدن و ابتلا به دیابت

ارتباط سیگار و دیابت

سیگار کشیدن برای همه مضر است و در صورتی که مبتلا به دیابت باشید، خطرناک است.
نیکوتین موجود در سیگار رگ‌های خونی شما را سخت و تنگ می‌کند و باعث محدود کردن جریان خون در حال گردش در بدن می‌شود. و از آنجایی که دیابت احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد، شما قطعاً خطر اضافی ناشی از سیگار را نمی‌خواهید.
مهم نیست که چه مقدار یا چه مدت سیگار کشیده‌اید، ترک آن به سلامتی شما کمک می‌کند. شما احساس بهتری خواهید داشت، ظاهر بهتری خواهید داشت (از آنجایی که سیگار کشیدن باعث ایجاد چین و چروک قبل از سن پیری می‌شود) و همچنین در هزینه‌ها صرفه جویی خواهید کرد.

۱۴ توصیه برای ترک سیگار

اگر دیابت دارید، بر اساس توصیه‌نامه‌های انجمن سرطان، در این‌جا چند توصیه‌ برای کمک به شما در ترک سیگار آورده شده است.

 1. تاریخ ترک را تعیین کنید. لازم نیست بلافاصله ترک کنید. اگر می‌دانید که ترک کردن این عادت پس از یک اتفاق بزرگ یا تاریخ خاصی واقع بینانه‌تر است، این تاریخ را برای تاریخ ترک خود انتخاب کنید.
 2. تاریخ را به پزشک خود بگویید. شما حمایت درونی و ذاتی خواهید داشت.
 3. سیگار کشیدن را ناخوشایند کنید. همه‌ی مواردی که برای سیگار کشیدن نیاز است مانند جاسیگاری، فندک یا کبریت را همراه خود نداشته باشید.
 4. هنگام احساس نیاز به سیگار، نفس عمیق بکشید. نفس خود را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی آن را بیرون دهید.
 5. وقت خود را در مکان‌هایی که به دلیل ممنوعیت نمی‌توانید سیگار بکشید مانند کتاب‌خانه، تئاتر یا موزه سپری کنید.
 6. با دوستانی که آن‌ها نیز برای ترک این عادت تلاش می‌کنند، معاشرت کنید. به مکان‌هایی بروید که اجازه‌ی سیگار کشیدن نمی‌دهند.
 7. به جای سیگار کشیدن به سمت غذاهای کم‌کالری و سالم برای خودتان بروید. میوه‌های تازه و سبزیجات ترد و تازه را انتخاب کنید.
 8. برای کاهش استرس به جای روشن کردن سیگار، ورزش کنید.
 9. به سمت قهوه‌ی بدون کافئین (decaf) بروید. از قهوه، نوشابه‌هایی که کافئین و الکل دارند دوری کنید، به این دلیل که تمام آن‌ها می‌توانند میل به سیگار کشیدن را افزایش دهند.
 10. دستان خود را مشغول نگه دارید تا جایی برای سیگار نباشد. برای مثال، نقاشی بکشید، با گوشی پیام بدهید، یا مشغول بافتن شوید.
 11. عادت‌های خود را تغییر دهید. اگر در زمان استراحت سر کار خود همیشه سیگار می‌کشیدید، قدم بزنید، با یکی از دوستانتان صحبت کنید یا کار دیگری انجام دهید.
 12. سیگار را در یک ورق کاغذ بپیچید و دور آن را یک نوار پلاستیکی قرار دهید. برداشتن آن سخت‌تر خواهد بود. این گونه زمان خواهید داشت که متوجه کار خود شوید و آن را متوقف کنید.
 13. به خانواده و دوستان خود اطلاع دهید که سیگار را ترک می‌کنید. از آن‌ها حمایت بخواهید. اگر سیگار می‌کشند به آن‌ها بگویید که در اطراف شما این کار را نکنند. اگر این کار را کردند، آن محل را ترک کنید.
 14. با خودتان خوب باشید. کارهایی انجام دهید که از آن‌ها لذت می‌برید. خواهید دید که برای لذت بردن ‌به سیگار احتیاج ندارید.

درمان جایگزینی نیکوتین

همچنین می‌توانید از پزشک خود بپرسید که آیا درمان جایگزینی نیکوتین می‌تواند کمک کند یا نه.
برچسب‌های نیکوتین، آدامس‌ها، آب‌نبات‌ها و اسپری‌های بینی چهار روش برای جلوگیری از میل‌ به نیکوتین بدون نسخه‌ی پزشک هستند.
برچسب نیکوتین را روی پوست خود، بین گردن و کمر می‌چسبانید. به طور پیوسته مقادیر کمی ‌نیکوتین را تأمین می‌کند.
آدامس به شما این امکان را می‌دهد که میزان نیکوتین روزانه‌ی خود را کنترل کنید. هر بار تا ۳۰ دقیقه از آن استفاده کنید.
اسپری بینی تسکین سریع در برابر میل به نیکوتین را ایجاد می‌کند اما نیاز به نسخه‌ی پزشک دارد.
آب‌نبات‌ها نیز میزان نیکوتین دریافتی روزانه را کنترل می‌کنند. آن‌ها روی زبان حل می‌شوند
هنگام استفاده از هر یک از این محصولات، دستورالعمل‌های روی بسته را مطالعه کنید و هرگونه عوارض جانبی را به پزشک خود اطلاع دهید.
از بیش از یک نوع از این موارد استفاده نکنید و هنگام استفاده از محصولات جایگزینی نیکوتین، سیگار نکشید، زیرا انجام این کار می‌تواند عوارض جانبی جدی به همراه داشته باشد.