شیردهی در مادران مبتلا به کرونا چه تغییری می‌کند؟

این راهنمای موقت برای مادرانی در نظر گرفته شده است که تشخیص کرونا در آن‌ها تایید شده است یا مشکوک به ابتلا به آن هستند و هم‌اکنون در حال شیردهی به نوزاد خود هستند. این راهنما بر اساس آنچه در حال حاضر درمورد کرونا و انتقال سایر عفونت‌های تنفسی ویروسی شناخته شده، نگارش شده است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) در صورت نیاز، این راهنمای موقت را به‌روزرسانی می‌کند.

انتقال کرونا از طریق شیر مادر

تاکنون ابعاد کمی از شیوع ویروس کرونای جدید شناخته شده است. فرض براین است که انتقال انسان به انسان عمدتاً از طریق قطرات تنفسی ایجاد می‌شود كه هنگام سرفه یا عطسه فرد مبتلا در محیط منتشر می‌شود (همانند شیوع آنفلوانزا و سایر عوامل بیماری‌زای تنفسی). در مطالعات محدود انجام شده بر روی زنان مبتلا به کرونا و بیماری سارس که آن هم توسط ویروس کرونا ایجاد می‌شود، ویروس در شیر مادر یافت نشده است. اما همچنان نمی‌توان با اطمینان گفت که قطعا مادران مبتلا به ویروس کرونا، ویروس را از طریق شیر خود منتقل نمی‌کنند.

راهنمایی CDC برای شیردهی در زمان ابتلا به سایر بیماری‌های عفونی

شیر مادر در برابر بسیاری از بیماری‌ها نقش محافظتی دارد. تنها موارد نادری وجود دارد که در آن‌ها شیردهی توسط مادر توصیه نمی‌شود. هنوز هیچ دستورالعملی برای شیردهی هنگام عفونت با ویروس‌های مشابه مانند سارس و مرس وجود ندارد. در مورد آنفولانزا، CDC توصیه می‌کند که مادر مبتلا به آنفولانزا ضمن رعایت اقدامات پیشگیرانه، به شیردهی به نوزاد خود ادامه دهد.

شیردهی مادران مبتلا یا مشکوک به کرونا

شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای بیشتر نوزادان است. با این حال، در مورد کرونا هنوز مشخص نشده است که شیردهی باید چگونه شروع شود و ادامه یابد. توصیه می‌شود مادر مبتلا به کرونا تمام اقدامات پیشگیرانه را رعایت کند. این اقدامات شامل شستن دست‌های خود قبل از لمس کردن نوزاد و پوشیدن ماسک صورت هنگام شیردهی می‌شود. در صورت تمایل به استفاده از شیردوش، مادر باید دست‌های خود را قبل از لمس هر قسمت از شیردوش یا بطری بشوید و بهداشت شیشه شیر و شیردوش را با دقت رعایت کند. شما می‌توانید با خواندن مقاله مربوط به رایج‌ترین سوالات درباره‌ ویروس کرونا اطلاعات مهمی را در این زمینه کسب کنید.

منبع این مطلب، سایت معتبر پزشکی CDC.gov است.

مامانیا، درتمام مراحل مبارزه با بیماری کرونا، همراه شماست.