ارزیابی سریع سلامت سالمندان

ارزیابی سلامت سالمندان (RGA) یک ابزار ارزیابی جامع است که برای شناسایی نگرانی‌های سلامتی و اختلالات عملکردی در افراد مسن طراحی شده است. این پرسشنامه حوزه‌های متعددی از سلامت مانند: جنبه‌های فیزیکی، شناختی، روانی و اجتماعی را در بر می‌گیرد تا تصویری کامل از وضعیت سلامت فرد ارائه دهد. ارزیابی RGA را می‌توان در مراکز مختلفی همچون کلینیک‌های مراقبت‌های اولیه، کلینیک‌های تخصصی سالمندان یا رویدادهای غربالگری اجتماعی استفاده کرد. این ارزیابی معمولا توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مانند: پزشک، پرستار یا دستیار پزشک که آموزش تخصصی در زمینه سالمندان دیده است، انجام می‌شود. همچنین نشان داده شده است که RGA در شناسایی نگرانی‌های سلامتی و بهبود نتایج در افراد مسن تاثیرگذار بوده و آن را به ابزاری مهم برای ترویج دوره سالمندی سالم تبدیل می‌کند.

ارزیابی سریع سلامت سالمندان از چهار پرسش‌نامه غربالگری کوتاه تشکیل می‌شود که شامل موارد زیر است:

  1. پرسشنامه غربالگری ضعف بدنی  (FRAIL)
  2. پرسشنامه غربالگری سارکوپنی یا از دست دادن عضلات  (SARC-F)
  3. پرسشنامه ساده شده اشتهای تغذیه‌ای  (SNAQ)
  4. پرسشنامه غربالگری شناختی سریع  (RCS)

این چهار مورد به این دلیل انتخاب شدند که می‌توانند به هر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی کمک کنند تا به سرعت اکثر سندرم‌های سالمندان را شناسایی کند. به عبارتی دیگر پرسشنامه‌های RGA برای استفاده یا توزیع رایگان هستند و انتشار آن‌ها برای بالابردن سطح سلامت در افراد مسن در کشور توصیه می‌شود. حال برای آشنایی با هرکدام از این ابزارهای غربالگری و کاربرد آن‌ها با سیناکر در ادامه مطلب همراه شوید.

پرسشنامه غربالگری ضعف بدنی، اولین ارزیابی سلامت سالمندان

در ابتدا باید بدانید ضعف در این پرسشنامه به این معنا است که یک فرد مسن در انجام کارهای مهم روزانه خود مشکل دارد، به خصوص زمانی که استرس داشته باشد. از آنجایی که ضعیف بودن بدن می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند از دست دادن حافظه، افتادن و بستری شدن در بیمارستان شود؛ مهم است که آن را زودتر شناسایی کنید تا پزشکان بتوانند برای کمک به فرد برنامه‌ر‌یزی کنند. همچنین اگر فردی مشکلات سلامتی دیگری نیز داشته باشد یا با مسائلی مانند غم و اندوه، تنهایی یا مسائل مالی دست و پنجه نرم کند، به احتمال زیاد ضعیف می‌شود. اگر این ضعف به موقع شناسایی و درمان شود، می‌تواند به تاخیر در ناتوانی کمک کند و روند پیشرفت وابستگی به افراد دیگر برای انجام امور روزمره را کاهش دهد. این موضوع همچنین بر بهبود نتایج تاثیر خواهد گذاشت و فرد مسن در زمان کمتری سلامت خود را به دست خواهد آورد.

ارزیابی ضعف بدنی سالمندان

پزشکان نیز برای این کار و اندازه گیری شکنندگی، از آزمایشی به نام مقیاس FRAIL استفاده می‌کنند. این یک پرسشنامه بله/خیر با پنج سوال است. هر چه نمره بالاتری در این آزمون بگیرید؛ به این معنی است که ضعف بیشتری دارید. نمره صفر هم به معنای آن است که سالم هستید و ضعفی در بدن شما دیده نمی‌شود. نمره 3 یا بیشتر هم به این موضوع دلالت دارد که شما دچار ضعف شده‌اید و باید برای درمان آن اقدام کنید. برای این کار کارت اشتراک 3 ماهه پایش سلامت سیناکِر مدل آنلاین را پیشنهاد می‌دهیم. البته این کارت‌ها در دوره‌های 6 ماهه و 1 ساله نیز موجود هستند و دوره‌های مراقبتی هوشمندی را ارائه می‌دهند.

پرسشنامه غربالگری سارکوپنی و ارزیابی سلامت عضلات

آیا اخیرا سلامت عضلات خود را بررسی کرده‌اید؟ اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید آیا در معرض خطر سارکوپنی هستید یا خیر. همچنین باید بررسی کنید که آیا نیاز به تقویت عضلات دارید یا در سلامت کامل هستید. برای این کار ارزیابی سریع سلامت سالمندان با پرسشنامه سارکوپنی کمک زیادی به شما خواهد کرد.

سارکوپنی در این ارزیابی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن توده عضلانی و عملکرد آن با افزایش سن کاهش می‌یابد. به عبارتی دیگر سارکوپنی یک اختلال پیشرونده و عمومی عضله اسکلتی است که به دلیل تغییرات نامطلوب عضلانی در طول زندگی رخ می‌دهد. این اتفاق با از دست دادن توده عضلانی، قدرت عضلانی یا عملکرد فیزیکی مشخص می‌شود. با اینکه سارکوپنی معمولا در میان افراد مسن مشاهده می‌شود، اما می‌تواند در افراد جوان‌تر نیز رخ دهد. طبق تحقیقات انجام شده، افراد مبتلا به اختلال عصبی شناختی (NCD) ممکن است در خطر بیشتری برای شیوع ویژگی‌های سارکوپنی داشته باشند. بنابراین مهم است که هنگام ارزیابی یک فرد مسن‌، ضعف و سارکوپنی بدن او مورد بررسی قرار بگیرد؛ زیرا این وضعیت می‌تواند منجر به ضعیف شدن بدن شود. این پرسشنامه نیز یک تشخیص رسمی با کد پزشکی خاص برای بررسی سلامت توده عضلانی سالمندان است.

ارزیابی سلامت عضلات سالمندان

خوب است بدانید مقیاس SARC-F در نقاط مختلف جهان آزمایش شده و می‌تواند به پیش بینی وابستگی فرد مسن به افراد دیگر برای انجام امور روزمره در آینده کمک کند. توجه داشته باشید نمره 4 یا بیشتر در این غربالگری به وجود سارکوپنی دلالت دارد و فرد باید مورد درمان قرار گیرد. شما می‌توانید برای راهنمایی بیشتر و مشورت با متخصصان، اشتراک پزشک از سیناکر تهیه کنید و از خدمات پایش آنلاین سلامت بهره‌مند شوید.

پرسشنامه اشتهای تغذیه‌ای و ارزیابی سریع سلامت سالمندان

پرسشنامه ساده شده اشتهای تغذیه‌ای (SNAQ) یکی از ابزارهایی است که می‌تواند کاهش وزن را طی شش ماه آینده پیش بینی کند. اگر امتیاز 14 یا کمتر از این غربالگری دریافت کنید، نشان دهنده خطر بالاتر است. این ابزار در امور مختلف مانند افراد مسن ساکن در جامعه، بیماران بستری در بیمارستان و ساکنان خانه سالمندان اعتبارسنجی شده است. مطالعات نشان داده‌اند که مداخلات تغذیه‌ای می‌تواند ظرفیت عملکردی را بهبود بخشد.

برای درک عمیق‌تر باید بدانید کاهش قابل توجه وزن به معنای از دست دادن بیشتر از 5 درصد از وزن معمول بدن در شش تا دوازده ماه گذشته است. (صرف نظر از اینکه قصد کاهش وزن دارید یا خیر) توجه کنید این وضعیت برای افراد بالای 65 سال نگران‌کننده خواهد بود؛ زیرا می‌تواند باعث از دست دادن حافظه، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن (تضعیف سیستم ایمنی ابتلا به عفونت‌ها را آسان‌تر می‌کند)، از دست دادن و ضعف عضلانی، کاهش عملکرد مفید بدن و اختلال در بهبود زخم‌ها می‌شود. همچنین کاهش وزن و کاشکسی (تضعیف عضلات) می‌تواند خطر مرگ را در افراد مسن افزایش دهد.

ارزیابی اشتهای تغذیه ای سالمندان

بی اشتهایی (از دست دادن اشتها) نیز یکی از دلایل اصلی سوء تغذیه شناخته می‌شود. بنابراین پرسشنامه‌هایی که اشتها را ارزیابی می‌کنند؛ در سلامت سالمندان نقش مهمی دارند و می‌توانند برای شناسایی خطر کاهش وزن و سوء تغذیه مفید واقع شوند. شما برای اندازه گیری وزن بدن خود و کنترل آن می‌توانید از بسته هوشمند آنالیز بدن جامپر استفاده کنید.

پرسشنامه غربالگری شناختی سریع

پرسشنامه غربالگری شناختی سریع (RCS) یک تست سریع است که تکمیل آن فقط دو دقیقه طول می‌کشد. این ارزیابی سلامت می‌تواند زوال عقل یا MCI را در افراد مسن شناسایی کند. خوب است بدانید پرسش‌نامه شناختی سریع یک نسخه کوتاه شده از یک آزمون طولانی‌تر بوده و به چندین زبان تایید شده است. در این آزمون نمره‌های 0-5 نشان دهنده زوال عقل هستند، نمرات 6-7 نشان دهنده اختلال شناختی خفیف و 8-10 طبیعی به شمار می‌آیند. این آزمایش اختلال عصبی شناختی عمده را مورد بررسی قرار می‌دهد که به عنوان زوال عقل نیز شناخته می‌شود. در حقیقت این وضعیت زمانی است که از دست دادن حافظه با مشکلاتی در صحبت کردن، حرکت و حل مسئله همراه باشد. این اختلال عصبی می‌تواند به طور قابل توجهی بر توانایی فرد برای کار و تعامل اجتماعی تاثیر بگذارد

شناسایی زوال عقل در سالمندان

البته باید بدانید از دست دادن حافظه بخشی طبیعی از پیری نیست و باید از اختلال شناختی خفیف (MCI) متمایز قرار داده شود. (زمانی که از دست دادن حافظه رخ می‌دهد اما فعالیت‌های روزانه هنوز دست نخورده هستند.) بنابراین شناسایی زودهنگام اختلالات شناختی برای مراقبت و برنامه‌ریزی بهتر اهمیت بالایی دارد و در برخی موارد ممکن است باعث کاهش یا جلوگیری از ضعف حافظه شود. توجه داشته باشید تشخیص صحیح این اختلال و تمایز بین انواع مختلف زوال عقل بسیار مهم است و به درستی مراقبت‌های جامع به بیماران و خانواده‌های آن‌ها صورت بگیرید.

فرم ارزیابی سریع سلامت سالمندان توسط دکتر احمد دلبری

در نهایت باید بگوییم آزمایش‌های RGA یا همان ارزیابی سلامت سالمندان، بخشی از معاینات ضروری برای افراد مسن هستند و باید به طور منظم انجام شوند. همانند اندازه‌گیری فشار خون که در سالمندان یک امر واجب شناخته می‌شود. بنابراین نحوه اجرای این آزمون‌ها برای ارزیابی موفقیت آمیز مهم است و ایرادی ندارد اگر تست‌ها را چالش برانگیز بدانید. پس وقت کافی برای انجام آن‌ها بگذارید و به سلامت خود اهمیت بیشتری دهید. اگر در یک رویداد غربالگری اجتماعی شرکت می‌کنید و تحت یک RGA قرار می‌گیرید، حتما با پزشک خود درباره نتایج صحبت کنید و راهکارهای ضروری را دریافت نمایید. به یاد داشته باشید، مراقبت از سلامتی بدن در هرسنی اهمیت دارد و نباید از آن ساده عبور کرد.

کلام آخر

مراقبت از سالمندان به عنوان اعضای ارزشمند جامعه واجد اهمیت است. سالمندان به دلیل پیری و کاهش قدرت بدنی و ذهنی به کمک دیگران نیاز دارند. این وظیفه همه ماست که با راهنمایی‌های درست آن‌ها در مسیر حفظ سلامت قرار دهیم. یک برنامه درست سلامتی تحت نظارت پزشک می‌تواند بهترین هدیه به سالمندان باشد، می‌توانید برای تهیه این برنامه‌ها از اپلیکیشن سیناکر استفاده کنید.