پیشگیری از آفتاب سوختگی 

راه های موثری برای جلوگیری از آفتاب سوختگی وجود دارد، از جمله دور ماندن از نور خورشید در ساعات اوج مصرف، ضد آفتاب و لباس های محافظ. در حالی که این اقدامات برای همه مهم است، به ویژه برای کودکان و افرادی که پوست روشن دارند، که به راحتی می سوزند و بد برنزه می شوند، مهم است. 

این مقاله راه های پیشگیری از آفتاب سوختگی را مورد بحث قرار می دهد. درمان آفتاب سوختگی به طور جداگانه مورد بحث قرار گرفته است. 

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید

آماده شدن برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید بسیار مهم است، به خصوص اگر قصد دارید برای مدت طولانی یا در اواسط روز، زمانی که پرتوهای خورشید شدیدتر است (از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر) در معرض نور خورشید باشید. ساعت تابستانی در قاره ایالات متحده). 

حتی در روزهای ابری، محافظت از پوست بسیار مهم است زیرا اشعه ماوراء بنفش (UV) می تواند از ابرها عبور کند و باعث آفتاب سوختگی شود. علاوه بر این، اشعه ماوراء بنفش از سطوحی مانند شن، برف و سیمان منعکس می شود. برف می تواند تا 30 درصد بازتاب داشته باشد و بدون محافظت باعث آفتاب سوختگی شدید شود. پرتوهای خورشید می توانند در آب زلال نیز نفوذ کنند. استفاده از دو نوع محافظ (سایه یا لباس به علاوه ضد آفتاب) بهترین راه برای کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید و خطر آفتاب سوختگی و سرطان پوست است. 

به دنبال سایه باشید

مناطقی که سایه دارند، اشعه ماوراء بنفش کمتری دریافت می کنند و می توانند احتمال ابتلا به آفتاب سوختگی را کاهش دهند. درختان، یک چتر یا یک سازه (به عنوان مثال، ایوان یا چادر) می توانند سایه ایجاد کنند. استفاده از کرم ضد آفتاب همچنان هنگام نشستن در سایه توصیه می شود زیرا پوست شما در معرض برخی از اشعه ماوراء بنفش است، به ویژه از طریق انعکاس روی سطوح دیگر. 

شاخص UV

شاخص UV برای پیش بینی خطر آفتاب سوختگی در منطقه شما در یک روز معین بر اساس شرایط آب و هوایی ایجاد شده است. عددی بین صفر تا 15+ می دهد که در آن صفر نشان دهنده خطر کم قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. 10 نشان دهنده خطر بسیار بالای مواجهه است. و 15+ خطر شدید قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. می توانید اطلاعات مربوط به شاخص UV را به صورت آنلاین در www.epa.gov/sunsafety/uv-index-1 بیابید. 

اهمیت قابل توجهی به اشعه ماوراء بنفش A (UVA) و همچنین فرابنفش B (UVB) برای فرموله کردن شاخص UV داده شده است، بنابراین بسیار مهم است که همیشه یک ضد آفتاب باند پهن انتخاب کنیم. 

ضد آفتاب

ترکیبات فعال کرم های ضد آفتاب می تواند مواد معدنی (به عنوان مثال، اکسید تیتانیوم یا اکسید روی) باشد که یک مانع فیزیکی در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) ایجاد می کند، یا مواد شیمیایی آلی که اشعه UV را جذب می کنند. فرمولاسیون ضد آفتاب (ژل، لوسیون و اسپری) معمولاً حاوی چندین ماده فعال و اغلب ترکیبی از عوامل فیزیکی و شیمیایی است. 

فاکتور محافظت از آفتاب (SPF) در درجه اول نشان دهنده میزان محافظت ضد آفتاب در برابر اشعه ماوراء بنفش B (UVB؛ آفتاب سوختگی) است. شما باید به دنبال ضد آفتابی باشید که دارای برچسب طیف گسترده باشد، به این معنی که در برابر اشعه ماوراء بنفش A (UVA) و UVB محافظت می کند. با این حال، اکثر مردم برای رسیدن به SPF روی برچسب، از ضد آفتاب کافی استفاده نمی کنند و می توانند سطح محافظت خود را بیش از حد تخمین بزنند. استفاده دوبار از ضد آفتاب راه خوبی برای دستیابی به محافظت بهتر است. 

کدام SPF بهترین است؟

اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، و همچنین آکادمی پوست آمریکا، موارد زیر را توصیه می کنند: 

  • از ضدآفتاب با SPF 50 برای پوست در معرض استفاده استفاده کنید، زیرا مطالعات نشان می دهد که در مقایسه با ضد آفتاب SPF 30، 20 درصد بیشتر از ضد آفتاب با SPF 50 محافظت می کنید. با این حال، اگر SPF کمتر (مثلاً SPF 30) روی پوست بهتر تحمل شود، بهتر از استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب است. 
  • از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که در برابر اشعه UVA و UVB هم محافظت می کند (ضد آفتاب با طیف وسیع). 
  • نباید از SPF بالا فقط برای اینکه مدت طولانی تری در زیر نور آفتاب بمانید استفاده کنید. اگر پیش‌بینی می‌کنید قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید و/یا طولانی‌مدت (مثلاً در ساحل یا اسکی) قرار بگیرید، باید از ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید و آن را مرتباً استفاده کنید. 

چه مقدار ضد آفتاب نیاز دارم؟

باید 20 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض کرم ضد آفتاب را به طور سخاوتمندانه به تمام پوست های در معرض قرار دهید. پوست در معرض هر پوستی است که در برابر نور خورشید محافظت نشده باشد. 

برای دستیابی به SPF برچسب زده شده به برنامه خوبی نیاز است. یک رویکرد «قانون قاشق چای‌خوری» است که به معنای یک قاشق چای‌خوری ضدآفتاب برای هر پا، تنه جلو و عقب، و نیم قاشق چای‌خوری برای هر بازو، صورت و گردن است. استفاده کمتر از این مقدار ممکن است امتیاز SPF ضد آفتاب را کاهش دهد. 

پس از تعریق، مالش پوست، خشک شدن با حوله یا شنا، باید کرم ضد آفتاب را دوباره استفاده کنید. توصیه سنتی این است که کرم ضد آفتاب را هر دو تا سه ساعت یکبار تجدید کنید. با این حال، برخی شواهد نشان می دهد که استفاده مجدد از کرم ضد آفتاب به محض 20 دقیقه پس از بیرون رفتن ممکن است محافظت بیشتری داشته باشد و به شما این امکان را می دهد که مناطقی را که ممکن است در اولین استفاده از ضد آفتاب از دست داده اید را کاملاً بپوشانید. سپس باید هر دو تا سه ساعت یکبار تجدید کنید. 

لب های خود را با بالم لب حاوی SPF 30 یا بالاتر محافظت کنید و مرتباً استفاده کنید. برخی از محصولات آرایشی (مانند رژ لب) و مرطوب‌کننده‌ها حاوی مواد محافظ در برابر آفتاب هستند، اگرچه برای اینکه واقعاً مؤثر باشند، این محصولات باید دارای برچسب SPF 15 یا بالاتر باشند. بسیاری از این محصولات محافظت کمی از UVA دارند یا اصلاً محافظت نمی کنند. 

کرم ضد آفتاب و ویتامین D

اگرچه اشعه ماوراء بنفش عواقب مضر زیادی دارد، طول موج‌های درون طیف UVB تأثیر مفیدی در تحریک تولید ویتامین D توسط پوست دارند. این منبع اصلی ویتامین D است که برای سلامت استخوان ضروری است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که اگرچه ضدآفتاب‌ها در برابر UVB محافظت می‌کنند، اما همچنان اجازه سنتز بسیار خوب ویتامین D را می‌دهند، زیرا دوز UVB برای این کار بسیار کمتر از دوز آفتاب‌سوختگی است. بنابراین، مزایای استفاده از کرم ضد آفتاب در برابر آفتاب سوختگی و سرطان پوست با هیچ اثر قابل توجهی بر تولید ویتامین D به خطر نمی افتد. 

تاریخ مصرف کرم ضد آفتاب تمام می شود؟

تولیدکنندگان توصیه می کنند کرم ضد آفتاب را زمانی که تاریخ انقضای درج شده روی بطری آن تمام شده دور بیندازید. به طور کلی، یک یادداشت در مورد چند ماه اعتبار کرم ضد آفتاب پس از باز کردن وجود دارد. با این حال، ضد آفتاب ها می توانند بیشتر از تاریخ توصیه شده خود دوام بیاورند. از عقل سلیم برای ارزیابی استفاده کنید. اگر کرم ضد آفتاب بوی مناسبی ندارد یا قوام آن مناسب نیست، آن را دور بریزید. برای ضد آفتاب هایی که تاریخ انقضا ندارند، توصیه معمول این است که آن را در هر فصل تعویض کنید. ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته ممکن است کمتر موثر باشد، به طور بالقوه رتبه بندی SPF را کاهش می دهد و خطر آفتاب سوختگی شما را افزایش می دهد. 

پوشاک

علاوه بر ضد آفتاب، پوست در معرض دید را با کلاه لبه پهن، پیراهن آستین بلند و شلوار بلند بپوشانید. کلاه ساخته شده از مواد محکم بافته شده (به عنوان مثال، بوم) می تواند سایه ای برای صورت، گوش ها و پشت گردن ایجاد کند. عینک آفتابی که 100 درصد از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند می تواند خطر ابتلا به آب مروارید (کدر شدن عدسی چشم) را کاهش دهد. عینک های پیچی (wraparound glasses) کامل ترین محافظت را ارائه می دهند. 

لباس‌هایی که از پارچه‌های تنگ و تیره بافته می‌شوند نسبت به پارچه‌های رنگ روشن محافظت بیشتری دارند، اگرچه ممکن است احساس ناراحتی بیشتری داشته باشند زیرا UV بیشتری را جذب می‌کنند که به گرما تبدیل می‌شود. برخی از تولید کنندگان لباس های ضد آفتاب با SPF دارند. علاوه بر این، عوامل جذب کننده اشعه ماوراء بنفش را می توان روی لباس های موجود در لباسشویی اعمال کرد. 

نکاتی برای کودکان

کودکان به دلایل مختلفی نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض خطر آفتاب سوختگی هستند. کودکان معمولاً از خطرات ناشی از آفتاب سوختگی آگاه نیستند و کمتر از اقدامات پیشگیرانه (مانند ضد آفتاب، سایه بان) استفاده می کنند. کودکان همچنین ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به خورشید داشته باشند و در نتیجه در پاسخ به همان میزان نور خورشید مانند بزرگسالان، آسیب DNA بیشتری را به همراه دارند. بنابراین استفاده منظم از ضد آفتاب برای کودکان ضروری است. شیر خشک‌های کودک توصیه می‌شود، زیرا احتمال بیشتری دارد که حاوی مسدودکننده‌های فیزیکی (مثلاً دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی) باشند که تصور می‌شود بی‌خطرتر باشند. 

نوزادان زیر شش ماه باید از نور مستقیم خورشید دور باشند و می توان از کرم ضد آفتاب برای هر ناحیه در معرض پوست (مانند صورت و پشت دست) استفاده کرد. ایمنی ضد آفتاب در نوزادان کمتر از شش ماه آزمایش نشده است. بنابراین، والدین تشویق می شوند که از کلاه، عینک آفتابی و سایه برای محافظت از کودکان در برابر نور خورشید استفاده کنند. 

برنزه شدن در برابر آفتاب

افرادی که به طور طبیعی پوست قهوه ای یا سیاه دارند، سطح بالایی از رنگدانه ملانین را در پوست خود دارند که در برابر آفتاب سوختگی و سرطان پوست محافظت می کند. اگر پوست شما روشن است، برنزه کردن باعث افزایش تولید ملانین پوست شما می شود که می تواند محافظت بسیار محدودی از پوست شما در برابر آسیب های بیشتر ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) ایجاد کند. با این حال، فواید اندک برنزه کردن (محافظت در برابر آفتاب سوختگی) از خطرات آن (سرطان پوست، پوست پیر) بیشتر نیست. 

برنزه کردن در فضای باز – برنزه شدن پاسخی به آسیب DNA در پوست است که اگر ترمیم نشود، می تواند منجر به سرطان پوست شود. برنزه کردن عواقب طولانی مدت قرار گرفتن در معرض نور خورشید مانند سرطان پوست و چین و چروک را نیز افزایش می دهد. 

تخت‌های برنزه کننده

بیشتر تخت‌های برنزه، تشعشعات UV را منتشر می‌کنند، عمدتاً در محدوده اشعه ماوراء بنفش A (UVA). اگرچه هم UVA و هم اشعه ماوراء بنفش B (UVB) می توانند باعث برنزه شدن شوند، برنزه شدن ناشی از UVB کمی بیشتر دوام می آورد. گزارش‌هایی وجود دارد که ممکن است تنها با SPF 2 تا 4 از شما در برابر آفتاب‌سوختگی بیشتر محافظت کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که تخت‌های برنزه می‌توانند باعث آفتاب سوختگی شوند و با افزایش خطر ملانوم، یک شکل بالقوه کشنده پوست، مرتبط هستند. سرطان. 

استفاده از لامپ های برنزه کننده تجاری در استرالیا و برزیل ممنوع است، و قوانینی در بریتانیا، به ویژه برای افرادی که پوست روشن تری دارند، وجود دارد. در ایالات متحده، برنزه کردن در فضای داخلی برای افراد زیر 18 سال در چندین ایالت ممنوع است. افراد زیر 18 سال و با محدودیت مواجهه نباید از تخت های برنزه استفاده کنند. برای کسانی که از تخت‌های برنزه کننده استفاده می‌کنند، استفاده از عینک محافظ در هنگام روشن بودن لامپ بسیار مهم است زیرا تخت‌های برنزه می‌توانند باعث آب مروارید و ملانوم چشم شوند. 

برنزه کردن بدون آفتاب

با آگاهی بیشتر مردم از خطرات سرطان پوست ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تخت‌های برنزه، محصولات برنزه کننده بدون آفتاب به طور فزاینده‌ای محبوب شده‌اند. انواع محصولات برنزه کننده بدون آفتاب با ظاهر طبیعی و ایمن از جمله لوسیون ها، ژل ها و اسپری ها در دسترس هستند. 

عوامل برنزه کننده موضعی، مانند دی هیدروکسی استون، با پروتئین های موجود در پوست ترکیب شده و پوست را تیره تر می کند. این لکه موقت است، معمولا کمتر از یک هفته طول می کشد مگر اینکه محصول را دوباره استفاده کنید، اما هیچ محافظتی در برابر آفتاب سوختگی ایجاد نمی کند. 

سایر محصولات برنزه کننده 

هیچ قرص برنزه کننده یا تسریع کننده برنزه کننده خوراکی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید نشده است. اینها برای تیره کردن پوست با تحریک سیستم رنگدانه بدن یا توزیع مواد افزودنی رنگ در پوست به بازار عرضه می شوند. با این حال، ایمنی آنها مشکوک است و استفاده از آنها توصیه نمی شود. 

ارسال سریع و مطمئن

تحویل فوری در شهر تهران

پشتیبانی مداوم

پاسخگویی پزشکان در اپلیکیشن سیناکر

خدمات پس از فروش

۷ روز ضمانت بازگشت کالا

در صورت خرید از فروشگاه آنلاین سیناکر