راهنمای انتخاب دستگاه اندازه‌‎گیری قندخون (گلوکومتر) مناسب و پیشرفته

انواع دستگاه قند خون

ممکن است پزشکتان دستگاه اندازه‌گیری قند خون یا گلوکومتر را به رایگان در اختیار شما قرار داده باشد؛ در این صورت احتمالاً به این فکر نکرده‌اید که گزینه‌های در دسترس دیگر را مورد بررسی قرار دهید. ولی امروزه انتخاب‌های هیجان‌انگیز زیادی برای شما وجود دارد؛ این تنوّع در انتخاب‌ها تنها محدود به گلوکومتر نمی‌شود، بلکه دستگاه‌های دیگر، نرم‌افزارها و وبسایت‌ها را نیز دربرمی‌گیرد. همه‌ی این امکانات، پایش قند خون را ساده‌تر، مؤثّرتر و دردسترس‌تر کرده است.

ارتباطات در قرن ۲۱

همانند هر وسیله‌ی الکترونیکی دیگری که در زندگیتان استفاده می‌کنید، همچون تلوزیون، کامپیوتر، پخش‌کننده‌ی DVD، دستگاه کتاب‌خوان، دستبند سلامتی، گلوکومترها هم تغییراتی کرده‌اند؛ امروزه گلوکومترها بی‌سیم هستند و این قابلیت را دارند که اطّلاعات را با وبسایت‌ها یا نرم‌افزارهای گوناگون همگام‌سازی کنند. این قابلیت‌ها می‌تواند منافع بزرگی برای سلامت شما به ارمغان بیاورد. در ادامه برخی قابلیت‌های جدیدی که می‌توانید از گلوکومترها انتظار داشته باشید لیست شده است.

اطّلاعات را با پزشکتان به اشتراک بگذارید؛ یا هر شخص دیگری که می‌خواهید، مثل همسرتان. می‌توانید در لحظه تغییرات جدید از کم و کیف روند درمانتان را در اختیار پزشک یا شخص دلخواهتان قرار دهید. این مسئله با توجه به این که مدیریت دیابت نیازمند کنترل دقیق سطح قند خون است، امری مهم و حیاتی است.
بینش وسیع‌تری از وضع سلامتتان داشته باشید؛ اگر شما تنها سطح قند خون یک روزتان را بسنجید از عدد میانگین قند خون و چگونگی تغییرات سطح قند خونتان غافل خواهید ماند. دستگاه‌ها و نرم‌افزارهایی که وجود دارند به شما کمک می‌کنند تغییرات و میانگین قند خونتان را در طول هفته‌ها و ماه‌ها مورد ارزیابی قرار دهید.
مشاهده‌ی اعداد بر روی نمودارهای رنگی و جداول به شما کمک می‌کند که بفهمید آیا نیازی به ایجاد تغییرات دارید یا خیر. برای مثال یک نمودار به سرعت به شما نشان می‌دهد که قند خونتان در صبح‌ها بالا است. سپس شما این موضوع را پزشکتان در میان می‌گذارید تا درباره‌ی لزوم یا عدم لزوم ایجاد تغییرات در درمانتان تصمیم‌گیری کند.
وضعیت تغذیه‌ای خود را پیگیری کنید؛ بیشتر دستگاه‌ها و نرم‌افزارها به شما این دسترسی را می‌دهند که غذاهایی را که مصرف می‌کنید در آن‌ها وارد کنید.
در همان نرم‌افزار شما می‌توانید میزان کالری ورودی به بدنتان را مشاهده کنید؛ همچنین می‌توانید در صورت انجام ورزش و فعالیت فیزیکی این فعالیت‌ها را ثبت نمایید یا هر گاه انسولین مصرف کردید در نرم‌افزار وارد کنید.
این دست اطّلاعات به شما کمک می‌کند که برای مثال بینش واضح‌تری از چگونگی تأثیر صبحانه یا ورزش عصرگاهی بر سطح قند خونتان پیدا کنید.
دستگاه را با یک نرم‌افزار، وبسایت یا فضای دخیره‌سازی ابری همگام‌سازی کنید؛ برخی از جدیدترین پرچم‌داران گلوکومترها یا دستگاه‌های دیگر که می‌توانند اطلاعات را منتقل کنند عبارتند از:

 • سیستم هوشمند پایش قند خون  بی‌سیم و گلوکومتر بی‌سیم، گلوکومترهایی هستند که قابیلت اتّصال به تلفن همراهتان را دارند. هر دوی این دستگاه‌ها نرم‌افزار و وبسایت مخصوص به خود را دارند که در پایش سلامتتان به شما کمک می‌کند.
 • دستگاه هایی که البته گلوکومتر نیستند، ولی در عوض دستگاه کوچکی هستند که می‌تواند به گلوکومتر شما اتّصال یابند و اعداد را از گلوکومتر دریافت می‌کند و به صورت بی‌سیم آن‌ها را به نرم‌افزاری در تلفن همراهتان ارسال می‌کند و سپس اطّلاعات از نرم‌افزار به وبسایت مربوطه منتقل و در آن بارگذاری گردد.
 • کابل هایی که می‌تواند تلفن همراه شما را به انواع مختلف مدل های گلوکومتر که تاییدیه‌ی سازمان غذا و دارو دارند متّصل شوند. به محض این که اتّصال انجام شود اطّلاعات را در فضای ذخیره‌سازی ابری بارگذاری می‌کند.

اعداد بیشتری را ثبت و ذخیره کنید؛ در صورتی که گلوکومتر شما قابلیت همگام‌سازی اطّلاعات را نداشته باشد، ممکن است بخواهید گلوکومتری داشته باشید که حافظه‌ی زیادی برای ذخیره‌سازی اعداد داشته باشد. بیشتر دستگاه‌ها توانایی ذخیره‌سازی بین ۱۰۰ تا ۴۵۰ عدد را دارند؛ امّا برخی از گلوکومترها می‌توانند بیش از ۳۰۰۰ عدد را ذخیره کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند از این اطّلاعات برای ساخت نمودارها و جداول بلندمدّت استفاده کنند و روی نمایشگر خود این اطّلاعات را به شما نشان دهند.

نرم‌افزارهای دیابت

حتّی اگر مایل نباشید مبلغ اضافه‌ای را صرف خرید گلوکومترهای گران‌قیمت که قابلیت همگام‌سازی دارند،  کنید، می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارها و وبسایت‌های ارزان یا رایگان از تعداد زیادی از قابلیت‌هایی که پیش‌تر گفته شد بهره‌مند شوید.
البته باید به یاد داشته باشید که اعداد مربوط به سطح قند خونتان را خودتان وارد نرم‌افزار یا وبسایت کنید؛ به علاوه، می‌توانید از بسیاری از امکانات دستگاه‌های گران‌قیمت و آخرین‌مدل بهره‌مند شوید؛ همچون قابلیت به اشتراک گذاشتن اطّلاعات، وارد کردن مقدار کربوهیدرات مصرفی، وارد کردن ورزش‌های انجام‌شده و امکان مشاهده‌ی تغییرات در طول زمان.

از ویژگی های منحصر به فرد این نرم افزارها عبارتست از:

 • قابلیت اتّصال و همگام‌سازی با دستبندهای سلامتی نشان‌دهنده‌ی نبض را داراست؛ بنابراین شما گزارشی از فعّالیت‌های فیزیکی در کنار اعداد سطح قند خونتان و همچنین اطّلاعات دیگر خواهید داشت.
 • نه تنها به شما این امکان را می‌دهد که اعداد مربوط به قند خون و غذاهای مصرفیتان را وارد و پایش کنید، بلکه دستورات غذایی، ویدئوهای آموزشی و سوال و جواب از متخصّصین را به شما پیشنهاد می‌کند.
 • یک ردیاب سلامتی محبوب با کاربری آسان است که اعداد مربوط به سطح قند خون و اطّلاعات دیگر را ثبت می‌کند.
 • قسمتی مربوط به غذاها دارد که به شما این امکان را می‌دهد که هنگام غذا خوردن یا هنگام خرید، غذاهای مختلف را با هم مقایسه کنید. این نرم‌افزار همچنین قابلیت همگام‌سازی با دستبند سلامتی را دارد.
 • می‌تواند به دستبندهای سلامتی متّصل شود. همچنین به شما امکان می‌دهد اعداد قند خون و هموگلوبین A1c و اطّلاعات دیگر را ذخیره کنید و به شما اجازه می‌دهد گزارش‌های باجزئیات را برای نشان دادن به پزشکتان چاپ کنید.

بسیاری از این نرم‌افزارها و وبسایت‌ها شبکه‌های اجتماعی آنلاینی دارند که می‌توانید به آن‌ها ملحق شوید. پیوستن به این جوامع آنلاین روش خوبی برای دریافت حمایت و الهام گرفتن است.

راهنمای خرید گلوکومتر

فرقی نمی‌کند به دنبال یک گلوکومتر جدید و پرامکانات هستید یا به دنبال مدل‌های ساده‌تر می‌گردید؛ در هر دو صورت برخی نکات کلیدی وجود دارند که لازم است به آن‌ها توجّه کنید.

 • مطمئن شوید که صفحه‌ی نمایش دستگاه و اعداد روی آن به خوبی قابل رؤیت باشند. بعضی از گلوکومترها خودشان نور زمینه‌ای دارند که به شما این امکان را می‌دهد در تاریکی هم بتوانید اعداد را بخوانید. دسته‌ای دیگر از دستگاه‌ها با نمایش بزرگ‌تر اعداد یا ایجاد تصویر با کنتراست بالا خواندن اعداد را ساده‌تر کرده‌اند.
 • در صورتی که مشکل دید دارید، گلوکومتری را انتخاب کنید که اعلام‌گر صوتی داشته باشد تا اعداد مربوط به قند خونتان را با صدای بلند برایتان بخواند.
 • در صورت امکان قبل از خرید دستگاه آن را در دستتان بگیرید تا از خوش‌دست بودن آن اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید دکمه‌های دستگاه در جای مناسبی قرار گرفته باشند و فشردن آن‌ها آسان باشد.

اگر در گرفتن اجسام کوچک و انجام دادن کارهای ظریف با دستتان مشکل دارید، احتمالاً کار کردن با نوارهای بزرگ‌تر برایتان راحت‌تر خواهد بود.
گلوکومترهایی وجود دارند که خودشان محتوی تعداد مشخّصی نوار تست هستند. استفاده از این نوع گلوکومتر می‌تواند کار شما را ساده‌تر کند؛ چرا که دیگر مجبور نخواهید بود با نوارهای کوچک و ظریف دست و پنجه نرم کنید.

 • مراقب هزینه‌های مخفی باشید؛ فراموش نکنید که قیمت نوارهای تست را نیز لحاظ کنید. یک گلوکومتر ارزان یا حتّی رایگان می‌تواند در درازمدّت خرج بیشتری روی دست شما بگذارد چرا که نوارهایش ممکن است بسیار گران باشد. مطمئن شوید شرکت بیمه‌ی شما هزینه‌های نوار تست را برای دستگاهی که قصد دارید بخرید پوشش دهد.
 • دستگاه‌ را تست کنید؛ ببینید آیا دستگاه قابلیت این را دارد که بر خودش نظارت کند تا از دقیق بودن اعداد اطمینان حاصل شود یا خیر. اگر این قابلیت را ندارد خودتان می‌توانید هرازچندگاهی از یک محلول کنترل(محلولی که حاوی غلظت مشخّصی از گلوکز است.) استفاده کنید؛ یک نوار را به محلول آغشته کنید و در دستگاه قرار دهید و مشاهده کنید آیا عدد را درست نشان می‌دهد یا خیر. همچنین بررسی کنید که نیاز به تمیز کردن دستگاه وجود دارد یا خیر، و اگر وجود دارد، چگونه باید این کار انجام شود.
 • به فکر وقتتان باشید؛ از این که مجبور نیستید در هر بار تعویض نوار کد یا کلید خاصّی را وارد کنید اطمینان حاصل کنید. لزومی ندارد که این زحمت اضافه را متقبّل شوید.

برای این که تصویر روشن‌تری از گلوکومتری که می‌تواند برای شما مناسب باشد، داشته باشید و بدانید چه اطّلاعات و طرّاحی‌ای بیشتر به کارتان می‌آید، با پزشکتان مشورت کنید.