چرا باید داروها را به همان ترتیب که تجویز شده‌اند مصرف کرد؟

8 توصیه برای این که بتوانید به دستورات دارویی روزانه‌تان عمل کنید

پیروی از دستورات مصرف روزانه‌ی داروهایتان (یا پایبندی به مصرف دارو) به این معنا است که داروهایتان را به همان منوال که تجویز شده‌اند مصرف کنید- دوز صحیح، در زمان صحیح، از راه درست و به‌صورت مرتّب. چرا این موارد مهم هستند؟ به زبان ساده عدم مصرف داروهایتان طبق تجویز پزشک یا طبق دستور داروساز می‌تواند منجر به شدّت یافتن بیماری، بستری و حتی مرگ شود.

هزینه‌ی گزاف عدم مصرف دارو به ترتیبی که تجویز شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) تخمین می‌زند که عدم پایبندی به مصرف دارو عامل 50-30 درصد موارد شکست درمان در بیماری‌های مزمن و 125هزار مرگ در کشور آمریکا است. 50-25 درصد افرادی که تحت درمان با استاتین‌ها (دسته‌ای از داروها که کاهنده‌ی سطح کلسترول خون هستند.) می‌باشند و درمان خود را متوقّف می‌کنند، ظرف یک سال خطر مرگشان 25 درصد افزایش پیدا می‌کند.

نگاه آماری: مشکل عدم مصرف دارو به ترتیبی که تجویز شده است

 • 20 تا 30 درصد از نسخه‌های جدید اصلاً در داروخانه موجود نیستند.
 • 50 درصد مواقع داروها به همان ترتیبی که تجویز شده‌اند مصرف نمی‌شوند.
 • بیشتر بیمارانی که برای بیماری مزمن تحت درمان هستند، پس از 6 ماه داروهای خود را سرخود کم می‌کنند یا به کل قطع می‌کنند.
 • تنها 51 درصد افرادی که برای فشار خون بالا دارو مصرف می‌کنند، مصرف داروها را در طول دوره‌ی بلندمدّت درمان ادامه می‌دهند.

چرا برخی افراد داروها را به همان ترتیب که تجویز شده ‌است مصرف نمی‌کنند؟

بسیاری از بیماران به دلایل مختلف از پیروی از توصیه‌های خدمات‌دهندگان سلامت درباره‌ی چگونگی مصرف دارو سر باز می‌زنند؛ دلایلی همچون متوجه نشدن دستورالعمل‌ها، فراموشی، مصرف چندین دارو با رژیم‌های متفاوت، عوارض جانبی ناخوشایند یا احساس این که دارو کارایی لازم را ندارد. هزینه‌ی دارو نیز می‌تواند از علل عدم پایبندی به مصرف دارو باشد. بیماران ممکن است نتوانند از پس خرید داروهای نسخه‌شده برآیند یا تصمیم بگیرند کم‌تر از آن چه در نسخه نوشته شده دارو را مصرف کنند تا بتوانند مدّت زمان بیشتری داروها را نگه دارند.

کیمبرلی دی‌فرونزو، کارشناس ارشد داروسازی و مدیریت که یک بازرس امنیت مصرف‌کننده در مرکز ارزیابی و پژوهش‌های دارویی می‌باشد، می‌گوید: «برای این که بتوانید بهترین نتیجه را از درمان دارویی‌تان بگیرید، مصرف داروها به‌همان ترتیبی که به شما توصیه شده است بسیار مهم است.»

پیشنهاد مطالعه: نکات مصرف داروها برای بیماران مسن

چرا باید داروها را به همان ترتیب که تجویز شده‌اند مصرف کرد؟

توصیه‌هایی که به شما کمک می‌کند داروهایتان را مصرف کنید

مصرف صحیح و طبق نسخه‌ی داروها یا همان پایبندی به دارو برای مدیریت بیماری‌های مزمن، درمان بیماری‌های موقتی و حفظ سلامت در طولانی‌مدّت، اهمیت دارد. بخش مهمی از پایبندی به دارو، ارتباط شخصی با خدمات‌دهندگان سلامت یا داروساز است. دکتر دی‌فرونزو می‌گوید: «از آن جایی که داروسازها در زمینه‌ی داروها حرفه‌ای و متخصّص هستند، می‌توانند با پیشنهاد دادن بهترین روش مصرف دارو به شما کمک کنند.». با این حال کسی که با مصرف تمام داروها طبق توصیه‌ی پزشک و نسخه مهم‌ترین نقش را در پایبندی به دارو ایفا می‌کند، خود شما هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر راجب دارو مقاله مربوط به چرا مهم است داروها را به روش صحیح مصرف کنیم؟ را مطالعه نمایید.

8 توصیه که می‌تواند به شما کمک کند:

 • داروهایتان را هرروز در زمان ثابت و مشخّصی مصرف کنید.
 • داروهایتان را همزمان با یک کار روزمره همچون مسواک زدن یا آماده شدن برای خواب مصرف کنید. قبل از این که مصرف وعده‌های غذایی را به‌عنوان یکی از این کارهای روزمره در نظر بگیرید، بررسی کنید که داروهایتان باید با شکم پر مصرف شوند یا شکم خالی.
 • یک «تقویم دارویی» در کنار ظرف قرص‌هایتان داشته باشید و هربار که یک دوز دارو مصرف کنید به این تقویم رجوع کنید.
 • از ظرف‌های مخصوص نگهداری قرص استفاده کنید. برخی از این ظرف‌ها قسمت‌هایی مشخص برای دوزهای دارویی در زمان‌های مختلف روز دارند؛ مثلاً صبح، زمان ناهار، عصر و شب.
 • در صورتی که از ظرف‌های مخصوص نگهداری قرص استفاده می‌کنید، ظرفتان را هر هفته، در زمانی مشخص و ثابت پر کنید؛ مثلاً صبح‌های یکشنبه، پس از صرف صبحانه.
 • برای ظرف قرص‌هایتان درپوش‌های تایمردار تهیه کنید و آن را طوری تنظیم کنید که زمان مصرف دوز بعدی دارو زمانش به صفر برسد. برخی جعبه‌های قرص خودشان تایمر دارند.
 • وقتی به سفر می‌روید از به‌همراه داشتن دارو به مقدار مورد نیاز اطمینان حاصل کنید، به‌علاوه مقداری داروی اضافه به‌همراه داشته باشید برای شرایطی که برگشتن شما به تعویق بیفتد.
 • در سفرهای هوایی داروهایتان را در چمدانی که همراه خود به داخل کابین می‌برید قرار دهید تا از گم شدن آن در قسمت بار هواپیما اجتناب شود. همچنین دمای قسمت حمل بار هواپیما ممکن است داروهایتان را خراب کند.

بیشتر بدانید: همه آنچه که باید درباره داروهایمان بدانیم.

در ادامه دو وبسایت مفید FDA معرفی شده است که توصیه‌ها و ابزار بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد تا به شما کمک کند داروهایتان را طبق نسخه مصرف کنید. «آیا داروهایتان را طبق نسخه مصرف می‌کنید؟» و «به‌روزرسانی‌ها و اطلاعات برای مصرف‌کنندگان».

اگر درباره‌ی داروهایتان و چگونگی مصرف آن‌ها سؤالی دارید خجالت نکشید؛ از خدمات‌دهندگان سلامت یا داروساز سؤالتان را بپرسید و در این امر تعلل نکنید. یادتان باشد زندگی‌ای که نجات می‌دهید ممکن است زندگی خودتان باشد!