کرونا و 8 اقدام برای پیشگیری

“من هرگز نگران این نبودم که با وجود حضور در اتاق بیماران، مبتلا به ویروس شوم. این به این دلیل بود که می‌دانستم چه احتیاط‌هایی را باید انجام دهم.” این‌ها صحبت‌های کسی است که در همه‌گیری بیماری سارس به چین سفر کرده و هیچگاه به بیماری مبتلا نشده است. بیماری کرونا هم از این مسئله دور نیست. با رعایت اقدامات زیر می‌توانیم از این بیماری در امان بمانیم.

  • هیچ اقدامی به اندازه‌ی شستن صحیح دست‌ها از شما در مقابل ویروس حفاظت نمی‌کند.

چرا که ویروس کرونا در قطرات ریز و مرطوبی که حین تنفس و صحبت کردن افراد مبتلا از دهان آن‌ها به بیرون پرتاب می‌شود وجود دارد، این قطرات سنگین‌تر از هوا بوده و روی سطوح می‌نشیند. دست‌های شما از سطوح به مخاط دهان، بینی و چشم‌های شماست. دست‌هایتان را به خوبی و مکرر بشویید. حتی وقتی که دستکش و ماسک استفاده کرده اید. برای آموزش بیشتر مقاله مربوط به شست‌وشوی صحیح دست‌ها با صابون را مطالعه نمایید.

  • هنگام خارج شدن از خانه دستکش بپوشید.

چه دستکش‌ یک‌بار مصرف و چه دستکش پارچه‌ای را در مکان‌های عمومی مثل فروشگاه‌ها‌، اتوبوس، مترو، پمپ بنزین به دست داشته باید. مراقب باشید دستکش با وسایل شخصیتان مانند تلفن همراه، کلید و فرمان خودرو و بخصوص صورت و چشمانتان تماس پیدا نکند. در غیر این صورت در پایان کار با وسایل آن‌ها را ضد عفونی کنید و صورتتان را با آب گرم و صابون بشویید.اگر در موقعیتی قرار دارید که به لحاظ اجتماعی باید دستکش خود را در بیاورید، قبل از پوشیدن مجدد دستکش، همه ی نقاط دست تا بالای مچ را به دقت به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب گرم و صابون بشویید و خشک کنید. بهتر است برای خشک کردن دست‌ها در صورت امکان صبر کنید تا خودشان خشک شوند و از دستمال یا حوله کمتر استفاده کنید.

  • دستکش را در طی روز تعویض کنید.

بهتر است از دستکش یک‌بار مصرف استفاده نمایید تا پس از مدتی آن را تعویض کنید. در صورت استفاده از دستکش پارچه‌ای آنرا با آب بسیار داغ و مواد شوینده بشویید. از پوشیدن دستکش مرطوب خودداری کنید.

  • ماسک‌ها اغلب اوقات بیرون از خانه بی‌فایده هستند، همچنین ممکن است در فضا‌های داخلی هم چندان فایده‌ای نداشته باشند.

بیشتر ماسک‌ها بعد از یک یا دوبار استفاده کیفیت خود را از دست می‌دهند. استفاده‌ی مکرر از یک ماسک در روزهای پشت سر هم نه تنها مفید نیست بلکه آلوده و خطرزا است. چرا که ترشحات بینی و دهان شما و هوای آلوده‌ی فیلتر شده، در ماسک تجمع پیدا کرده که محیطی برای رشد میکروب‌ها و تنفس مجدد آلودگی است.

  •  در منزل خود تمام حوله‌ها را از دستشویی، حمام و آشپزخانه بیرون بیاورید.

حوله‌های تمیز که نام هر یک از اعضای خانواده بر روی آن‌ها هست را جایگزین کنید. به همه‌ی افراد خانه آموزش دهید که فقط از حوله‌های مخصوص خود استفاده کنند و هرگز از حوله‌ی دیگر اعضای خانه استفاده نکنند.

بیشنر بدانید: چرا فکر می‌کنیم همه کرونا گرفته‌اند؟

  • مراقب دستگیره‌ی درها باشید.

اگر امکان باز و بسته کردن درها با آرنج یا شانه‌یتان وجود دارد، این کار را انجام دهید. برای چرخاندن دستگیره‌ها دستکش بپوشید یا بعد از لمس کردن آن‌ها دست خود را بشویید. اگر کسی در خانه بیمار است، مرتباً دستگیره‌ها را بشویید. همینطور، در مورد دستگیره‌های راه پله، زنگ در، دکمه‌های آسانسور، تلفن‌ همراه، کنترل‌ها، کامپیوتر، اسباب بازی و هرگونه وسیله‌ای که با دست در تماس است محتاط باشید.

  • هنگام سرو غذا از ظروف مشترک، به هیچ وجه از قاشق و چنگال شخصی خود استفاده نکنید، تا پایان اپیدمی از این کار خودداری کنید.

باقی مانده‌ی غذای هرنفر را جداگانه نگه‌داری کنید. ظروف غذا و وسایل آشپزخانه را بین وعده‌های غذایی کاملا بشویید. از رفتن به رستوران‌هایی که اقدامات بهداشتی را به شکل مطلوبی رعایت نمی‌کنند، پرهیز کنید. به فرزندان خود بگویید که هرگز از لیوان شخص دیگر یا از نوشیدنی‌های در پارچ یا ظرف مشترک استفاده نکنند. حیوانات یا ماهی‌های زنده را خریداری، ذبح و مصرف نکنید. درصورتی که دمای هوا اجازه می‌دهد، پنجره‌های خانه یا محل کار را باز کنید.