کرونا و 8 اقدام برای پیشگیری

ویروس کرونا

“من هرگز نگران این نبودم که با وجود حضور در اتاق بیماران، مبتلا به ویروس شوم. این به این دلیل بود که می‌دانستم چه احتیاط‌هایی را باید انجام دهم.” اینها صحبت های کسی است که در همه گیری بیماری سارس به چین سفر کرده و هیچگاه به بیماری مبتلا نشده است. بیماری کرونا هم از مسئله دور نیست. با رعایت اقدامات زیر می توانیم از این بیماری در امان بمانیم.

1. هیچ اقدامی به اندازه‌ی شستن صحیح دست‌ها از شما در مقابل ویروس حفاظت نمی‌کند.

چرا که این ویروس در قطرات ریز و مرطوبی که حین تنفس و صحبت کردن افراد مبتلا از دهان آنها به بیرون پرتاب می‌شود وجود دارد، این قطرات سنگین تر از هوا بوده و روی سطوح می‌نشیند. دست‌های شما از سطوح به مخاط دهان، بینی و چشم‌های شماست. دست‌هایتان را به خوبی و مکرر بشویید. حتی وقتی که دستکش و ماسک استفاده کرده اید.

2. هنگام خارج شدن از خانه دستکش بپوشید،

چه دستکش‌ یک‌بار مصرف و چه دستکش پارچه‌ای را در مکان‌های عمومی مثل فروشگاه‌ها‌، اتوبوس، مترو، پمپ بنزین به دست داشته باید. مراقب باشید دستکش با وسایل شخصیتان مانند تلفن همراه، کلید و فرمان خودرو و بخصوص صورت و چشمانتان تماس پیدا نکند. در غیر این صورت در پایان کار با وسایل آن‌ها را ضد عفونی کنید و صورتتان را با آب گرم و صابون بشویید.

3. اگر در موقعیتی قرار دارید که به لحاظ اجتماعی باید دستکش خود را در بیاورید

قبل از پوشیدن مجدد دستکش، همه ی نقاط دست تا بالای مچ را به دقت به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب گرم و صابون بشویید و خشک کنید. بهتر است برای خشک کردن دست‌ها در صورت امکان صبر کنید تا خودشان خشک شوند و از دستمال یا حوله کمتر استفاده کنید.

4. دستکش را در طی روز تعویض کنید،

بهتر است از دستکش یک‌بار مصرف استفاده نمایید تا پس از مدتی آن را تعویض کنید. در صورت استفاده از دستکش پارچه‌ای آنرا با آب بسیار داغ و مواد شوینده بشویید. از پوشیدن دستکش مرطوب خودداری کنید.

5. ماسک‌ها اغلب اوقات بیرون از خانه بی‌فایده هستند، همچنین ممکن است در فضا‌های داخلی هم چندان فایده‌ای نداشته باشند.

بیشتر ماسک‌ها بعد از یک یا دوبار استفاده کیفیت خود را از دست می‌دهند. استفاده‌ی مکرر از یک ماسک در روزهای پشت سر هم نه تنها مفید نیست بلکه آلوده و خطرزا است. چرا که ترشحات بینی و دهان شما و هوای آلوده‌ی فیلتر شده، در ماسک تجمع پیدا کرده که محیطی برای رشد میکروب‌ها و تنفس مجدد آلودگی است.

6. در منزل خود تمام حوله‌ها را از دستشویی، حمام و آشپزخانه بیرون بیاورید،

حوله‌های تمیز که نام هر یک از اعضای خانواده بر روی آن‌ها هست را جایگزین کنید. به همه‌ی افراد خانه آموزش دهید که فقط از حوله‌های مخصوص خود استفاده کنند و هرگز از حوله‌ی دیگر اعضای خانه استفاده نکنند.

7. مراقب دستگیره‌ی درها باشید

اگر امکان باز و بسته کردن درها با آرنج یا شانه‌یتان وجود دارد، این کار را انجام دهید. برای چرخاندن دستگیره‌ها دستکش بپوشید یا بعد از لمس کردن آن‌ها دست خود را بشویید. اگر کسی در خانه بیمار است، مرتباً دستگیره‌ها را بشویید. همینطور، در مورد دستگیره‌های راه پله، زنگ در، دکمه‌های آسانسور، تلفن‌ همراه، کنترل‌ها، کامپیوتر، اسباب بازی و هرگونه وسیله ای که با دست در تماس است محتاط باشید.

8. هنگام سرو غذا از ظروف مشترک، به هیچ وجه از قاشق و چنگال شخصی خود استفاده نکنید، تا پایان اپیدمی از این کار خودداری کنید. باقی مانده‌ی غذای هر نفر را جداگانه نگه داری کنید. ظروف غذا و وسایل آشپزخانه را بین وعده‌های غذایی کاملا بشویید. از رفتن به رستوران‌هایی که اقدامات بهداشتی را به شکل مطلوبی رعایت نمی‌کنند، پرهیز کنید. به فرزندان خود بگویید که هرگز از لیوان شخص دیگر یا از نوشیدنی‌های در پارچ یا ظرف مشترک استفاده نکنند. حیوانات یا ماهی‌های زنده را خریداری، ذبح و مصرف نکنید. در صورتی که دمای هوا اجازه می‌دهد، پنجره‌های خانه یا محل کار را باز کنید،

 

سوالات رایج در مورد کرونا

منبع

منبع این مطلب، سایت foreignpolicy.com می باشد.

با تشکر از دکتر سیاوش شریعت زاده

مامانیا، درتمام مراحل مبارزه با بیماری کرونا، همراه شماست.

ارسال سریع و مطمئن

تحویل فوری در شهر تهران

پشتیبانی مداوم

پاسخگویی پزشکان در اپلیکیشن سیناکر

خدمات پس از فروش

۷ روز ضمانت بازگشت کالا

در صورت خرید از فروشگاه آنلاین سیناکر

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x