3 سوال مهم برای زنان باردار در همه گیری ویروس کرونا

آیا زنان باردار بیشتر از سایر افراد جامعه از نظر میزان ابتلا به بیماری کرونا، عوارض و مرگ و میر ناشی از آن در معرض خطر هستند؟

در حال حاضر اطلاعات حاصل از گزارش‌های علمی به چاپ رسیده تاکنون، در مورد میزان خطری که بیماری کرونا زنان باردار را تهدید می‌کند، همچنان کافی نمی‌باشند. زنان باردار تغییرات فیزیولوژیک و ایمونولوژیکی را تجربه می‌کنند که ممکن است آن‌ها را برای عفونت‌های تنفسی از جمله بیماری کویید-19 مستعد کند. با توجه به تجربیات به دست آمده از سایر عفونت‌های ویروس کرونا مثل سارس و مرس و عفونت‌های ویروسی تنفسی دیگر مثل آنفلوانزا، زنان باردار ممکن است در معرض خطر بیماری شدیدتر، عوارض و مرگ و میر بالاتر در مقایسه با سایرین باشند.

زنان باردار لازم است اقدامات پیشگیرانه، از قبیل شست‌وشوی مرتب دست‌ها و خودداری از تماس با افراد بیمار برای جلوگیری از ابتلا به عفونت را مدنظر داشته باشند.

آیا زنان باردار مبتلا به کرونا در معرض خطر بالاتری از نظر نتایج نامناسب حاملگی هستند؟

اطلاعاتی در مورد نتایج نامناسب حاملگی در زنان باردار مبتلا به کرونا در دسترس نمی‌باشد. از دست دادن حاملگی، از جمله سقط و زایمان زودرس، در تعدادی از بیماران مبتلا به سایر ویروس‌های کرونا مثل سارس و مرس در دوره بارداری دیده شده است. وجود تب با درجات بالا در سه ماهه‌ی اول بارداری میزان خطر برخی از اختلالات حاملگی را بالا می‌برد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مربوط به بارداری و کرونا، واقعیت چیست؟ را مطالعه نمایید.

آیا زنان باردار مبتلا به ویروس کرونا، کرونا را به جنین خود منتقل می کنند؟

ویروس عامل بیماری کووید-19 عمدتا از طریق تماس نزدیک و قطرات تنفسی منتقل می‌شود. اینکه زن باردار مبتلا به کووید می‌تواند بیماری را به جنین خود یا نوزاد خود از سایر راه‌ها منتقل کند هنوز به درستی مشخص نیست. به هرحال تاکنون نوزادان متولد از مادران مبتلا به کووید که مورد تست قرار گرفته‌اند، هیچ یک برای این ویروس نتیجه مثبت نداشته‌اند. لازم به ذکر است که تاکنون ویروس در نمونه‌های به دست آمده از مایع آمنیوتیک (مایع اطراف جنین در داخل رحم) یا شیر مادر کشف نشده است.

پیشنهاد مطالعه: بررسی جامع علائم و نشانه‌های خطر در دوره بارداری

منبع این مطلب، راهنمای وزارت بهداشت در زمان همه‌گیری کرونا است.