چگونه هوش مصنوعی می‌تواند زندگی با یک بیماری مزمن را رضایت‌بخش‌تر کند

هوش مصنوعی

زندگی با یک بیماری مزمن مانند دیابت -یا حتی تلاش برای کاهش خطر ابتلا به آن- اغلب به معنای مواجهه با بسیاری از عدم قطعیت‌ها است. شما هیچوقت مطمئن نیستید که غذای رستوران جدید مورد علاقه‌ی خانواده شما چگونه بر قند خونتان تأثیر می‌گذارد، همچنین هیچ زمان نمی‌توانید بگویید که چه چیزی باعث الگوهای افزایش یا کاهش قند خون می‌شود. اینجاست که ابزارهای سلامت دیجیتال و تکنولوژی‌های نوآورانه مانند هوش مصنوعی (AI) به کار می‌آیند.
Julia Dugas، متخصص تغذیه (RDN) می‌گوید: عدم قطعیت ناشی از مدیریت بیماری مزمن شما نه تنها می‌تواند باعث ایجاد استرس شود، بلکه احساس خارج از کنترل بودن شرایط را نیز القا می‌کند.
بله، پزشک شما می‌تواند به شما در پاسخ به سؤالاتتان کمک کند و توصیه‌هایی را ارائه دهد، اما واقعاً چند بار به آن‌ها مراجعه می‌کنید؟ چه قدر پیدا کردن زمان ملاقات که برای برنامه‌های همه مناسب باشد، دشوار است؟
در واقعیت، زندگی با یک بیماری مزمن به طور معمول مستلزم مدیریت شبانه‌روزی است، زمانی بیشتر از آنچه که واقعاً می‌توانید در مطب پزشک خود بگذرانید. بنابراین، در زمانی که شما در یکی از ده‌ها زمان ویزیت پزشک خود نیستید، چه کار می‌کنید؟

جواب این سوال: مراقبت از خود مبتنی بر هوش مصنوعی.

تعریف هوش مصنوعی در مراقبت از خود به صورت دیجیتال

به طور کلی، هوش مصنوعی به کامپیوتر‌ها این امکان را می‌دهد که همانند انسان‌ها فکر کنند، استدلال کنند و به حل مسائل بپردازند. در حوزه‌ی سلامت دیجیتال، به طور خاص، هوش مصنوعی می‌تواند به شما در یافتن الگوهایی در جزئیاتی مانند نقاط بالا و پایین قند خون، نوسانات فشار خون، اثربخشی داروها و موارد دیگر کمک کند. چگونه؟ وقتی داده‌های سلامتی خود را با یک برنامه یا پلتفرم دیجیتالی دیگر که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند به اشتراک می‌گذارید، این فناوری می‌تواند به ایجاد بینش‌ها و پیش‌بینی‌های دقیق نه تنها بر اساس اطلاعات شما، بلکه همچنین براساس سایر افرادی که داده‌های خود را با این پلتفرم به اشتراک می‌گذارند، کمک کند. در واقع، هوش مصنوعی تمام این داده‌ها را بررسی می‌کند – در برخی موارد، ده‌ها میلیارد داده – تا افرادی که دارای سابقه سلامت مشابه و تجربیات سلامتی شما هستند را پیدا کند. این فناوری هر چه با داده‌ها‌ی بیشتری کار کند، بینش و توصیه‌های آن دقیق‌تر خواهد بود.

استفاده از هوش مصنوعی برای این که سه قدم جلو‌تر از بیماری مزمن خود باشید

در صورتی که شما در حال حاضر با یک بیماری مزمن زندگی می‌کنید یا می‌خواهید عوامل خطر خود را کاهش دهید، هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند که در بالاترین سطح مراقبت از خود باشید.

به عنوان مثال، بینش‌های فشار خون به شما کمک می‌کند تا بفهمید که فشار خون شما در طول زمان چه روندی دارد و به شما پیشنهاداتی ارائه می‌کند که چه کار‌هایی برای اثر گذاشتن بر این روند‌ها می‌توانید انجام دهید که به شما این فرصت را می‌دهد تا به طور پیشگیرانه خطر عوارض سلامت قلب و بحران‌های فشار خون را کاهش دهید.
Dugas توضیح می‌دهد: همچنین پیش بینی قند خون را دارید، که به شما این امکان را می‌دهد که پیش بینی کنید که سطح گلوکز شما در آینده‌ی نزدیک در چه سطحی قرار خواهد گرفت. این به شما این قدرت را می‌دهد که با آمادگی بیشتری روز‌ خود را شروع کنید.
به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از خانه خارج ‌شوید و بینش قند خون شما نشان می‌دهد که در چند ساعت آینده روند نزولی خواهید داشت، شاید یک میان‌وعده با خود ببرید که شامل ترکیبی متعادل از کربوهیدرات‌های پیچیده و پروتئین است تا قند خون خود را متعادل کنید و از افزایش جبرانی آن جلوگیری کنید.
Dugas می‌افزاید: دسترسی به پیش بینی‌های قند خون همچنین به این معنی است که می‌توانید تصویر کلی سلامت خود را درک کنید. به عبارت دیگر، شما نه تنها تصاویر لحظه به لحظه از سطح قند خون خود را مشاهده خواهید کرد، بلکه نحوه‌ی تغییر روندهای بزرگتر در طول زمان را نیز مشاهده خواهید کرد. بعلاوه در طول راه، مربی سلامت شما در دسترس است تا به شما در درک اعداد و نحوه‌ی عمل در پاسخ به آن‌ها کمک کند. Dugas می‌گوید: ((یکی از روش‌های مورد علاقه‌ی من برای استفاده از هوش مصنوعی در مربیگری، تشویق مردم به انجام آزمایشات مقایسه‌ای است تا دریابیم چگونه غذاهای مختلف بر آن‌ها به طور خاص تأثیر می‌گذارد.))
آزمایش مقایسه‌ای -که شامل بررسی قند خون شما درست قبل از غذا و سپس دو ساعت بعد می‌شود- به شما این امکان را می‌دهد که بیاموزید چگونه یک سری از غذاها، وعده‌های غذاهایی و حتی زمان وعده‌های غذایی بر بدن منحصر به فرد شما تأثیر می‌گذارد، بنابراین می‌توانید در مورد سلامت خود تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد که آزمایش مقایسه‌ای می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در حفظ سطح A1C سالم کمک کند و می‌تواند به شما نه تنها در مورد رفتارهای تغذیه‌ای خود، بلکه نحوه‌ی تاثیر تغذیه‌ی شما بر سایر جنبه‌های مراقبت از خود مانند داروها یا برنامه ورزشی شما (و برعکس) کمک کند.

احساس قدرتمندی در تصمیم‌گیری‌های روزانه

با توجه به صدها تصمیم‌گیری مرتبط با سلامتی که افراد دیابتی هر روز انجام می‌دهند، به راحتی می‌توان متوجه شد که چگونه مدیریت روزانه می‌تواند به سرعت منجر به خستگی یا شک به خود شود. اما با استفاده از مزایای هوش مصنوعی در ابزارهای سلامت دیجیتالی -به ویژه هنگامی‌که واقعاً بتوانید داده‌ها را درک و تفسیر کنید- می‌تواند مانند این باشد که شما در صندلی راننده قرار دارید و همه چیز تحت کنترل شماست.
Dugas می‌گوید: استراتژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مانند آزمایش مقایسه‌ای، شما را در مقام کنترل قرار می‌دهد، به جای این که احساس کنید به توصیه‌های تجویزی یک متخصص وابسته هستید. او توضیح می‌دهد: ((هوش مصنوعی به شما اعتماد به نفس بیشتری می‌بخشد زیرا می‌توانید به جای حدس زدن، بدانید که برای سلامتی شما چه اتفاقی می‌افتد.)) البته، در حالی که در اختیار داشتن مالکیت سلامتی شما بسیار مفید است، مربی سلامت شما هنوز در آنجا حضور دارد تا سوالات شما را بررسی کند و در صورت نیاز به راهنمایی از شما حمایت کند.
با این وجود، به عنوان مربی، هدف ما این نیست که شما را به خودمان وابسته کنیم. هدف ما این است که به شما این توانایی و قدرت را بدهیم که احساس کنید می‌دانید چه باید بکنید، چگونه اقدام کنید و در تصمیم‌گیری‌های خود درباره‌ی مدیریت سلامت خود اطمینان داشته باشید.
Dugas می‌گوید وقتی به مدیریت سلامت خود اطمینان داشته باشید، نه اینکه دائماً استرس داشته باشید یا تحت فشار قرار بگیرید، قطعاً فضای ذهنی و روانی خود را برای چیزهایی که واقعاً در زندگی اهمیت دارند، آزاد می‌کنید. چه آن گذراندن وقت با کسانی است که دوستشان دارید یا زمان بیشتر برای کار بر روی پروژه‌هایی که به آن علاقه دارید.

سخن نهایی: وقتی احساس کنید که به توانایی خود در مدیریت سلامت خود اطمینان دارید، زمان کمتری را برای نگرانی و زمان بیشتری برای زندگی کردن اختصاص می‌دهید.